Асканії-Нова - 100 років!
01.07.2000
Всесвітньому унікальному біосферному заповіднику Асканія-Нова виповнюється 100 років. Саме стільки років тому Фрідріх Фальц-Фейн заснував заповідник у степу територією понад 11 тисяч гектарів, дендропарк та зоологічний парк. Нині ця зона діє, живе і на неї мають економічні види владні структури.
Директор заповідника Віктор Семенович ГАВРИЛЕНКО розповідає про сьогоднішній день заповідника:
- Я думаю, що читачів насамперед цікавить, за які кошти живе заповідник. Існує він завдяки державному бюджету. Але не забуваємо і про свої резерви. Скажімо, на нинішній, другий квартал через брак коштів фінансування не буде. Але ми не губимося. Для тварин та птахів є гарний запас кормів. Кошти отримуємо, торгуючи нашою фауною.
У нашому заповіднику рідкісні тварини, наприклад — сайгаки, коні Пржевальського, плямисті олені, лані, знаходяться наполовину у вільному зоопарку територією 2300 гектарів. Оптимальна норма – 600-700 голів. Вони розмножуються. Їх сьогодні 900 голів.
Також справа з дикими птахами. Їх 76 видів. Хороші гроші приносить експортна торгівля цими тваринами. Крім того, реалізовуємо з нашого розплідника колекційні саджанці дерев та чагарників. Ця флора абсолютно не характерна для наших теренів. Тим вона й цікава для імпортуючих.
Фінансову підтримку заповіднику надають екскурсії. Лише минулого року до нашої скарбнички від них надійшло 76 тисяч гривень.
Останнім часом на всіх рівнях багато говорять про створення в Асканії-Новій точкової економічної зони. Це дуже непроста справа. Погодьтеся, не кожен захоче вкласти свій капітал у чужий заповідник. Тож на інвестиції сподівання треба поховати. Та й створення цієї зони біосферний заповідник не врятує. Єдине — буде гарна допомога населенню, яке там мешкає.
Мене часто запитують: «Чи допомагає Асканії-Новий онук Фрідріха Фальц-Фейна, який живе в Німеччині і часто останнім часом відвідує колись рідні місця?»
Відповім так — допомагає по-діловому, але не фінансово. Тут ще раз спрацьовує правило власника: "Навіщо віддавати свої гроші чужій власності?" Але його зв'язки, його ім'я відкривають нам багато дверей для підтримки та допомоги заповіднику.
До речі, 100-річний ювілей співпав зі 135-річчям засновника цього унікального куточку нашої природи Фрідріха Фальц-Фейна.
А ми, його нащадки, зберігаючи та помножуючи флору та фауну біосферного заповідника, пам'ятаємо, що його хочуть бачити таким і через наступні 100 років.