on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

20.04.2024, 14:28

"Ескізи вільної весни". У Херсоні художниця представила виставку картин у стилістиці самчиківського розпису

  Херсонка Олена Маляренко презентувала виставку картин у стилістиці ...
20.04.2024, 14:24

На концертах збирає гроші на потреби ЗСУ. Історія адвоката та музиканта з Херсона

  Херсонець Дмитро Ігнатов 20 років працює у правовій сфері ...
20.04.2024, 14:17

Онлайн-екскурсія Гозадінови - херсонська та маріупольська гілки династії

  19 квітня пройшов ще один віртуальний захід у межах проєкту ...

 

В Асканію-Нова Микола ІІ в'їхав на «Мерседесі»

У величезній Херсонській губернії було чимало заможних людей. Але жодного з них не удостоїли своїм відвідинами російські монархи. Винятком були Фальц-Фейни. Царственні особи цінували менше розмір їхнього багатства, ніж їх благодійність для народу і велику грошову допомогу державі в її тяжкі часи. Своїм візитом династію заповзятливих Фальц-Фейнів удостоїв і останній російський імператор.

«Вони зовсім росіяни і дуже прості, гідні люди у спілкуванні», – писав Микола ІІ своєї матері Марії Федорівні 8 травня 1914 року після відвідин Фальц-Фейнів.

В імператорській сім'ї давно вже стало традицією: щороку весну проводити не в сирому Петербурзі, а в сонячному Криму. У середині квітня 1914 року Романови і величезне їх оточення розмістилися в затишних вагонах царського поїзда і попрямували на південь, до сонця і моря – до Лівадії. Усі вони розмістилися у Малому палаці, створеному архітектором Монігетті. Микола ІІ дуже обтяжувався бездіяльним життям відпочивальника.

Якось, прогулюючись узбережжям моря, він згадав розповідь діда (імператора Олександра ІІ) про незвичайного поміщика, який живе в Новоросії. Його методи управління маєтком набагато випереджали час. Можна сказати, що він «жив у майбутньому столітті». Монарх мав після повернення до Петербурга затвердити нову аграрну реформу. Тому і виникло рішення відвідати прогресивного землевласника. Обмежившись нечисленним почтом та охороною, цар на автомобілі відбув з Лівадії на Херсонщину.

28 квітня 1914 року вже надвечір провінційна тиша Асканії-Нова була буквально підірвана ревом моторів і звуками клаксонів кавалькади автомобілів. Оглушені селяни вискакували з будинків і хрестилися, дивлячись на «брички без коней», що проносилися з боку Чумацького тракту. Ніхто з селян і уявити не міг, що за кермом однієї з них сидів сам імператор Росії - затятий автомобіліст.

Миколі II, що мав гараж із майже півсотнею автомобілів, заздрили всі монархи Західної Європи. Його машини ділилися на розряди: імператорські (дуже дорогі та дуже комфортні), світські (ними користувалися придворні), господарські (вантажівки, автобуси, польова кухня, тягачі з причепами) та фельд'єгерські (для кур'єрської служби). Сам імператор вважав за краще керувати французьким «Делоно-Бельвіль» (6-циліндровий двигун, потужність 70 к. с., швидкість до 120 км/год) і «Мерседес-45» (4-циліндровий двигун, потужність 45 к. с., швидкість 85 км/год). В ангарах гаража самодержця тіснилися "Роллс-Ройси", "Пежо", "Рено", "Брасье", "Лесснер" та вітчизняний "Руссо-Балт".

Біля парадного під'їзду родового маєтку іменитого гостя зустрічав сам господар Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн, який привітно запросив стомлених поїздкою мандрівників до столу. Незважаючи на те, що цар у їжі був дуже невибагливий, Фальц-Фейн вважав за потрібне урізноманітнити меню: суп марилуїз, консоме легюм, різні пиріжки, стерлядь по-російськи, сідло дикої кози з крокетами, соус поворот, спекотна курка (добре відгодівля) ) і куріпки, традиційне смажене порося, ікра та баварський сир. Велика кількість алкогольних напоїв також могла задовольнити будь-який смак: десяток найменувань гірких настоянок, вермут, французька горілка, лондонський портер, угорське вино, данцигський бальзам. А для царя хазяїн приготував сюрприз. При черговій зміні страв потрібно було наповнювати келихи вином, згідно з етикетом, це входило в обов'язок господаря. Наливаючи Миколі ІІ знамените донське шипуче, яке не поступається французькому шампанському, Фрідріх Едуардович продекламував Пушкіна: «Приготуй же, Дон заповітний, Для наїзників лихих Сік кипучий, блискучий Виноградників твоїх».

Царя до глибини душі торкнувся рядок поета про «вершників лихих». Адже Микола ІІ був чудовим водієм і на своєму «Делоно-Бельвіль» вичавлював швидкість до 120 км/год.

Два дні провів цар у садибі Фальц-Фейна. Величезний маєток поміщика вразив імператора не тільки кількістю рідкісних і екзотичних тварин, як дбайливим веденням господарства. Микола ІІ не хизувався титулом самодержця імперії. Він запросто розмовляв зі старшим доглядачем зоосаду Климентієм Сіянком, кучером Резніченком, чабаном Самуелем Суконьком, керуючим маєтком Йосипом Кирильцевим, науковим спостерігачем Гроті. Перебування Миколи ІІ в Асканії-Нова фіксували на кінострічках та фотоплівках В. К. Тріклер (представник французької фірми з прокату фільмів) та придворний фотограф. Самодержець був у захваті від побаченого у маєтку. Микола ІІ подарував Фрідріху Едуардовичу свій портрет з дарчим написом (знак вищої поваги) і дав розпорядження флігель-ад'ютанту Воронцову-Дашкову вручити від його імені службовцям подарунки: золотий годинник плюс кожному срібну табакерку, прикрашену золотою державною гідних працівників маєтку на розсуд господаря.

З нагоди приїзду високого гостя Фальц-Фейн оголосив у своєму маєтку триденний вихідний та виділив гроші на частування. Прямо у степу селяни пили горілку з перцем. Майже до самого ранку звучали здравиці (тости) та «ура» в честь царя.

30 квітня об 11-й годині, як тільки відлунали останні акорди державного гімну, від Фальц-Фейнів від'їхали автомобілі почту Миколи II. У клубах пилу та під захоплені вигуки селян кавалькада рушила у бік Севастополя.

PS Під час огляду пам'яток Асканії-Нова на господаря Росії накинувся господар своєї ділянки – півень. Спробу охорони покарати нерозумного птаха імператор припинив: «У мене маса ворогів, але лише один наважився напасти у відкриту».


Олександр СКОРОХОД // Гривня № 42 (458) 16.10.2003 (стор. 21)

www.grivna.ks.ua/v_askaniju_nova_nikolaj__vehal_na_mersedese.htm

 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.