on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...
> Теми > Музика > З музичної історії Херсону > Ой заграй, заграй, сопілко!


Ой заграй, заграй, сопілко!

Вона фігурує в багатьох українських казках та інших фольклорних творах. ЇЇ звучання називають чарівним, а тих, хто на ній грає, - справжніми чарівниками. Це - сопілка, найдавніший український інструмент. Виявляється, і сьогодні, хай не часто, та все ж можна почути незвичайний «сопілковий» голос. Більше того, є люди, які без цього інструмента не уявляють свого життя. Як, наприклад, 23-річний херсонець Дмитро Мукіф. У Дмитра величезна колекція різноманітних сопілок, побудованих на український, російський, японський, арабський, ірландський лади.

- Дмитре, як сопілка з'явилася у твоєму житті?
- Любов до музики бере початок ще з раннього дитинства. Народною піснею зацікавився завдяки бабусі. А от сопілку взяв уперше а руки порівняно недавно - всього два роки тому. Це була сопілка, виготовлена в Індії. Я зацікавився інструментом і дізнався, що виготовляють їх з бамбука, комишу, що існують різноманітні варіанти побудови ладів.

- Чи важко навчитися грати на сопілці і чи треба для цього мати музичну освіту?
- Я навчився грати самостійно, поступово вивчав особливості різних видів цього інструмента. А музичну освіту маю лише початкову. Головне - захотіти навчитися грати. Маючи бажання, обов'язково знайдеш і засоби, щоб здійснити його. А сопілка - особлива у цьому плані, вона практично грає сама.

- Як реагують люди, коли чують виконання пісні на сопілці?
- Реакція різна: від байдужості - до щирого захоплення і зачарування. Завжди з цікавістю реагують музиканти, що грають на інших інструментах. Намагаються підібрати мелодію, що творить сопілка, і переконуються; зробити це дуже важко. Тембр повторити неможливо!

- Скільки зусиль треба докласти для виготовлення сопілки?
- Все залежить від матеріалу. Як віцомо, бамбук та комиш ростуть так званими колінами, і для виготовлення сопілки вирізається одне коліно. Це надає інструменту унікальності звучання. У заготовці на певних відстанях (залежно від ладу) робляться дірочки. Я не налаштовую сопілки під ноти. Кожна звучить по-своєму. Знаєте, звучання дудки, як часто я називаю свої творіння, мені нагадує своєрідний потік енергії, що передає природа. До речі, цей потІк абсолютно незабруднений, так би мовити, екологічно чистий, бо при виготовленні сопілок я не використовую ні клею, ні лаків, із бамбуком працювати важче, ніж, наприклад, з комишем, бо він щільніший. А комиш же - неймовірно тендітний, і поводитися з ним треба акуратно та ніжно.

- Чи багато часу витрачаєш на те, щоб зробити сопілку?
- Найбільше часу йде на пошук інформації про ту чи іншу сопілку, той чи інший лад. Користуюся при цьому інтернетом, правда, україномовних матеріалів неймовірно мало. А як довго працюватимеш над інструментом - залежить від натхнення: процес може займати від тридцяти хвилин до одного дня. Як і поезія, сопілка може «народжуватися» швидко і непомітно, а може довго і болісно!

- Чи є люди в Херсоні, які теж цікавляться цією справою? Як багато у нашому місті та області любителів цього незвичайного народного інструмента?
- Ви знаєте, поступово інтерес до сопілки у людей зростає. Принаймні точно можу сказати, що рік назад таких "цікавих" було значно менше, ніж сьогодні. От нещодавно, наприклад, проходив фестиваль «Купальські зорі». На виставці, проведеній в його рамках, я представляв свої сопілки. Люди цікавилися, запитували, з чого зроблені інструменти, дивувалися різному їх звучанню.

- А однодумців серед ровесників маєш, які б так натхненно, як і ти, любили сопілку?
- Є такі люди, небайдужі до музики загалом і до сопілки безпосередньо. Ми збираємося разом, граємо. Плануємо створити уже найближчим часом фольклорний гурт: сучасний, але побудований на давніх традиціях. Сопілка - інструмент різнохарактерний. Вона - прекрасний «соліст», але і у співтоваристві з іншими інструментами або навіть іншими видами сопілок звучить божественно. Це просто треба чути!

Запитувала Ірина Кузьо
"Новый день". - № 32. - 06.08.2009 - стр.24
 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.