on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...

Чи стануть піски парком?

У попередньому випуску ми розповідали про те, що доля Національного парку «Олешківські піски» знаходиться в руках землевласників і землекористувачів.

Нагадаємо, сім сільських рад дали згоду на те, аби їх землі були включені до майбутнього природоохоронного об’єкту.
А ось восьма, сільська рада в Козачих Лагерях, продемонструвала роботу деяких депутатів за принципом: «Згоден!», «Що з цього буду мати?», «Я передумав!», «Знайду допомогу в прокурора»!
А вийшло все банальніше – допомогла свячена вода запрошеного священика та заклик губернатора повернутися до здорового глузду.

То що ж це було?
Відповідь проста: дерибан землі. Кому ж захочеться віддати «ласі шматочки» землі, котра орендується за копійки. А взяти можна мільйони, бо на вивозі кварцового піску вже встигла побудуватися чималенька індустрія. В її плани аж ніяк не входить «згортатися». До експертів поки що можна не звертатися, всі протистояння тільки починаються. Ниточка тягнеться до рішень обласної ради. Поки цим займається прокуратура, ми звернулися за коментарем до еколога з питанням, а чи взагалі потрібен Херсонщині природний парк на пісках?

Відповів радник голови ОДА з питань заповідної справи та екологічної мережі Володимир Михайлович Худолєй.

- Володимире Михайловичу, наскільки перетворення піщаного масиву в національний парк є важливим для нас? Можна сказати, що вирішується глобальне питання не тільки області, а й всієї України?
- Природне середовище, що оточує нас, потерпає вже давно від нерозумної людської діяльності. З кожним роком катастрофічно зменшується кількість лісів, степів, все більше забруднюється вода, тобто повністю змінюється біотичне різномаїття. Зараз не тільки українці, а все людство на межі самознищення. Людина збільшила темпи зміни навколишнього середовища — і результати можуть бути плачевними.

- Вічне питання «що робити?»
- Є кілька реальних шляхів запобігти світовій катастрофі. Одним із них і, до речі, дуже ефективним є створення і підтримка системи природно-заповідного фонду. Указ Президента України № 1129/2008 «Про розширення мережі та територій національних природних парків та інших природно-заповідних об'єктів» є беззаперечним кроком уперед для нашої держави у збереженні екосистеми. Херсонська область на сьогодні має непоганий показник природно-заповідного фонду 7, 8% від загальної площі. На загальноукраїнському фоні 4,1% - це нібито і непогано, однак не відповідає вимогам природоохоронного законодавства, котрим передбачено довести відсоток заповідності в степу до 18%. Це — перспективи на найближчі 20 років. До заповідання ми пропонуємо внести територію від Нової Каховки до Кінбурнської коси на лівобережжі Дніпра і Дніпровського лиману, протягом 150 км яких розташовані 7 великих піщаних арен. До заплави Дніпра безпосередньо прилягають п'ять із них — Каховська (Основ'янівська), Козачелагерська, Олешківська, Збур'ївська та Іванівська. На південний схід від Олешківської арени, на віддалі 15-20 км від заплави Дніпра розташована Чалбаська (Виноградівська) арена. Сьома знаходиться на Кінбурнському півострові.

— В чому саме унікальність цієї території?
— Пропонована до заповідання територія є дійсно унікальним для Європи ландшафтом. Я згоджуюсь із журналістами, котрі називають Олешківські піски єдиною пустелею у Європі, тому що саме ландшафтом ми маємо піщані дюни. Крім того, на цій території збереглися рідкісні рослини, які внесені до Червоної книги України, Європейського Червоного списку, Світової Червоної книги МСОП та Червоної книги Херсонської області. Маючи таке багатство, ми не просто маємо, але й зобов'язані зберегти і розвивати його. Це благополуччя багатьох людей, що живуть на цій землі, нашої області в тому числі, якщо підійти розумно до цього питання.

- Для процедури створення Національного природного парку згоду повинні дати землевласники та землекористувачі територій. В разі якщо і далі матимуть місце подібні інциденти у рішеннях депутатів, без чого залишимось ми чи наступні покоління?
— Ділянки запроектованого Національного парку, ще раз хочу підкреслити, мають значний рекреаційний потенціал: пустеля, ліс, лісництва, мисливські господарства, озера і т.д. Всі ці багатства, дані нам Богом, допоможуть розвиватися нам, як ніколи. В період економічної кризи розвиток туризму аж ніяк не зашкодить. Ви подивіться на Європейські держави, котрі в основному за рахунок
бізнесу розвиваються.
У нас є що показати, потрібно лише прикласти трохи зусиль та здорового глузду.

- Що саме є в проектах, що можна запропонувати туристам?
- Можна створити пішохідні маршрути стежкою «Олешківська пустеля», пішохідно-туристичний маршрут екологічною стежкою «Урочище Буркути» зі стаціонарною стоянкою біля Буркутських озер, автомобільні маршрути.
За концентрацією та різноманітністю історико-культурних рекреаційних ресурсів у Херсонській області Голопристанський та Цюрупинський райони належать до групи, котрі мають найрізноманітніші ресурси, деякі не мають навіть аналогів в Україні.

- Весною минулого року я стала свідком, як люди одного із сіл Цюрупинського району захищали своє село від вивозу пісків. Дійшло до того, що громада об'єдналася і просто охороняла своє селище живим ланцюгом, не даючи КамАЗам вивозити пісок. Чергуючи вдень і вночі, всі без виключення, мешканці села протестували проти захвату і руйнації своїх земель. До чого може привести вивезення пісків?
- Розробки кар'єрів такими темпами, які проводяться нині, можуть привести території піщаних арен до катастрофічних наслідків, враховуючи, походження ґрунтових вод та наступне їх заниження. Ця територія не має річок, загальна кількість водойм теж незначна. Гідрографічна сітка представлена озерами антропогенного та природного походження, що виникли в результаті заповнення улоговин ґрунтовими водами. Вода може глибше опуститися. Процес безповоротний, ви згадайте, скільки людям потрібно було прикласти сил, здоров'я та часу, щоб насадити ліси. Без води не зможе жити ніхто на цій землі. Люди повинні не забувати, що втрата біорізноманіття — це втрата моральності, як би це гучно не звучало, але ж оточення створює, формує людину. Не можна, щоб бізнес декількох перекреслював майбутнє громад...

P.S.
...Сьогодення неможливе без розвитку села, області, країни. Дбаючи лише про власні інтереси, ми не зможемо вижити, а якщо і вдасться, то що запропонуємо наступним поколінням?
... У листопаді 2008 року організаційним комітетом Всеукраїнської акції «7 чудес України» за сприяння Державної служби туризму і курортів розпочато загальнонаціональну акцію «7 чудесних туристичних маршрутів України».
Цей захід є продовженням двох
попередніх успішних акцій —«7 чудес України» і «7 природних чудес України». Він спрямований на визначення найкращих туристичних маршрутів нашої країни.
У загальнонаціональній акції «7 чудесних туристичних маршрутів України» Херсонщину представлятиме туристичний маршрут вихідного дня «Пониззя Дніпра» — природно-екологічна стежка, прокладена з бази зеленого туризму «Чайка» Голопристанського району.

Тетяна Дергачева,
Новий час.-05.02.2009

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.