Історія про те, як Миколаїв поскандалив із Херсоном
24.05.2003
Причиною скандалу стала колекція рідкісних екземплярів зброї, яку 1890 року відомий нині історик Микола Аркас, уродженець Миколаєва, подарував Віктору Гошкевичу – археологу, засновнику нинішнього Херсонського краєзнавчого музею. Гошкевич тоді по всій Україні збирав експонати для музею старовин, і подарунок Аркаса був дуже доречним.
Ймовірно, згодом миколаївці зрозуміли, що пропустили можливість залишити колекцію знаменитої родини у рідному місті, але було пізно – унікальна колекція вже належала Херсону. І сьогодні вона є окрасою виставки «Людина та зброя», яка відкрилася нещодавно у краєзнавчому музеї.
Відкриття було незвичним із двох причин. Насамперед тому, що його перша частина проходила на свіжому повітрі – на майданчику перед музеєм.
Ті, хто зібрався, стали очевидцями поєдинків двох піхотинців з одноручними мечами та щитами, важкого піхотинця з сокирою та амазонки з списом, поєдинку на жердинах між японським та буддистським ченцями, яким заборонялося носити зброю, та інших історичних персонажів.
Показові виступи розіграли учасники херсонських клубів рольового моделювання "Телконтар" та "Хорс".
Другою несподіванкою стала присутність на відкритті виставки перших осіб області. Губернатора, керівників силових відомств, начальників управлінь обладміністрації запросили, за словами директора музею Тетяни Братченко, як спостерігачів за порядком. Адже вся експонована зброя справна, а тому становить потенційну небезпеку для відвідувачів.
Основою експозиції, що включає близько 500 видів зброї, є колекція Гошкевича. Більшість експонатів виявлено в різний час на території Херсонщини. Зброя представлена у 12 вітринах.
Відкриває виставку експозиція «Зброя та знаряддя праці кам'яного віку та енеоліту». Потім слідує епоха бронзи, античний період. Тоді для самозахисту та видобутку їжі люди використовували в основному сокиру, спис, акінак (короткий ніж скіфів), цибулю та стріли, мечі, щити.
У вітрині, де розміщена зброя часів Київської Русі, є меч, знайдений у Дніпрі біля села Антонівка.
Тут можна побачити бойову рапіру, кольчугу, декоративний щит, який служив для прикраси будинків аристократів. Ближчий нам час - XVIII - XIX століття - представлений кремнієвою, капсульною та казнозарядною (швидкострельною) зброєю.
У чотирьох вітринах співробітники музею спробували за допомогою зброї відобразити хід нашої історії в XIX-XX століттях, коли вирували революції та війни. Це експозиції зброї Росії, СРСР і як протиставлення - Німеччини.
Мирне життя наших предків представляє мисливську та спортивну зброю.
Окрема експозиція присвячена екзотичній зброї. Екзотичним для нас воно є тому, що не використовувалося племенами та народностями, що населяли землі Херсонщини. Тут можна побачити японську рушницю, китайський меч, алебарду, полінезійські кинджали, меч у піхвах зі шкіри крокодила, меч китайського ката (до речі, з тієї самої «скандальної» колекції Аркаса), спорядження японського самурая.
Історія нашого краю представлена на виставці також формою солдатів, котрі захищали Херсон від завойовників. Це обмундирування каноніра артилерійської команди Бутирського піхотного полку 1778 - потьомкінської епохи - і кінноти чорноморського козацького війська 1788 року.
Виставка «Людина та зброя» стаціонарна, тобто постійна. Завітати до краєзнавчого музею можна з 10.00 до 16.00.
Наталія ПІДГІРНА
СВ "Гривна" (№ 21) 24.05.2003 р.