on-line с 20.02.06

Арт-блог

01.07.2020, 09:38

Июль_2020

Июль По дому бродит привиденье. Весь день шаги над головой. На чердаке мелькают тени. По дому бродит домовой. Везде болтается некстати, Мешается во все дела, В халате крадется к кровати, Срывает скатерть со стола. Ног у порога не обтерши, Вбегает в вихре сквозняка И с занавеской, как с танцоршей, Взвивается до потолка. Кто этот баловник-невежа И этот призрак и двойник? Да это наш жилец приезжий, Наш летний дачник-отпускник. На весь его недолгий роздых Мы целый дом ему сдаем. Июль с грозой, июльский воздух Снял комнаты у нас внаем. Июль, таскающий в одёже Пух одуванчиков, лопух, Июль, домой сквозь окна вхожий, Всё громко говорящий вслух. Степной нечесаный растрепа, Пропахший липой и травой, Ботвой и запахом укропа, Июльский воздух луговой. Борис Пастернак

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Locations of visitors to this page

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новости региона

03.07.2020, 10:24

Роман херсонця спеціально відзначили на конкурсі “Коронація слова”

03.07.2020, 09:19

Гончарівка – на сторінках міжнародного туристичного путівника «Kherson&Region»

02.07.2020, 13:25

Чемпіонат Херсонської області з кайт-флаїнґу 2020

> Новости региона > Таємниці назв херсонських озер
Все новости

18.06.2020 15:45


Таємниці назв херсонських озер


Біле озеро Фото Оксани Сидорович

На Херсонщині, в пониззі Дніпра, є безліч великих та маленьких озер.

Точну кількість їх ніхто не знає, науковці називають лише приблизну цифру: від 120 до 150. Більшість водойм безіменні, але є й такі, що відомі своєю назвою з давніх-давен.

Чому озеро Біле

Біля селища міського типу  Білозерка є Біле озеро. Саме водойма у позаминулому сторіччі дала назву поселенню.  До цього селище називалося Іванівка, потім Шкодовка.

Перші письмові відомості про озеро відносяться до  XVII століття, його позначали на картах латинською як Albus lacus. А за часів кримського ханства воно називалося Ак-Гюль. Але переклад з латинського та з тюркського означає теж саме - Біле озеро. 

Чому його так називали різні народи, що населяли наш край, напевно, ми вже  не дізнаємося. Проте за давніх часів «білими» позначали озера з дивовижно прозорою та цілющою водою. Тому лише в Україні з десяток озер - Білі. Щоправда, є ще одна версія походження цієї назви - іноді тюрки так називали щось маленьке.

Не плутати Безмен з безменом

Не менш цікавим є походження назви озера Безмен, яке з’єднується протоками з Білим. 

Вперше почувши цю назву, люди часто дивуються: “А який стосунок озеро має до найпростіших старовинних вагів? Тут що, якийсь базар був?”

Але все набагато простіше. Це озеро довгий час залишалося без імені, його так і позначали, а в результаті до водойми "приклеїлася" скорочена вимова "Безмен"

Як форма визначила зміст

Південніше Херсона можна знайти ще одне цікаве озеро, яке сьогодні стало улюбленим місцем відпочинку туристів - Круглик. Воно з’єднується протоками, з одного боку  з Дніпром, а з іншого – з Кардашинською (Спортивною) Конкою. Свою назву Круглик отримав за дуже простою аналогією - від своєї круглої форми.

Пам'ятка козацтву 

Крім цього, є озера, назви яких пов’язані з українським козацтвом. Одним з таких є Стебліївський лиман. На Карантинному острові, який в далекому XVII столітті називався Кош, розташовувався підрозділ козаків на чолі з полковником Стебліївим. Тому його прізвище стало основою для назви цього лиману, яке передавалося жителями округи із покоління до покоління. Хоча це лише легенда.

Ось такі цікаві історії походження мають озера нашого краю.

Оксана Сидорович
Джерело інформації: Газета "Вгору", 18.06.2020

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.