on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

22.04.2024, 22:44

"Творчість допомагає відволіктись". Історія херсонської майстрині, яка вимушено переїхала до Києва

  Виготовленням брошок, прикрас для волосся та підвісок херсонка Вікторія ...
22.04.2024, 22:42

Пішла з життя херсонська концертмейстерка Інна Кісельнікова.

  Передчасно пішла з життя провідний концертмейстер кафедри музичного ...
22.04.2024, 22:31

"Вистава має працювати на глядача", – херсонський режисер-постановник Євгеній Резніченко

  Культурний спротив. Після початку повномасштабного вторгнення ...

 

Дві собаки

 

Роботи, присвячені аналізу, трактування, тлумачень роману М.А. Булгакова «Майстер і Маргарита» зараз можуть скласти цілу бібліотеку. Прямий зв'язок «Театрального роману» і реальної історії МХАТу в 30-ті роки минулого століття очевидний, а люди, які більш-менш знають цю історію, поряд з іменами всіх персонажів, навіть епізодичних, здатні проставити імена та прізвища їх прототипів.
А ось те, що «Собаче серце» — уїдливий памфлет, спрямований проти всієї радянської влади, їдка сатира на її ідейні настанови та практичні зміни політики, окарикатурені перетвореннями Шарика на Шарикова, — це ні в кого, навіть у людей не надто начитаних, жодних сумнівів не викликає. Зате викликає нестримний сміх, сміх до сліз, сміх і гіркий і очищаючий.

У читачів цієї повісті в самвидаві 60-х — 70-х років природно виникало подив, як це автора негайно не заарештували. Люди, більш-менш обізнані, до того ж дізнавалися в Швондері Зінов'єва, у дамочці, закоханій у молодого Мориця, — Олександру Коллонтай*, а хтось дістався до того, що прочитував прізвище фізіологічного отця Шарика як антонім псевдоніма генерального секретаря ВКП б). Виникло навіть кілька версій причин такого потурання з боку цензури та ВЧК.
Потурання чи неуважність — як знати? Однак сюжет «Собачого серця» має ще одне, крім власне радянської влади, джерело в конкретних подіях 20-х років, подій у сфері біологічної та медичної наук. Михайло Опанасович, як і головний герой повісті, лікар за фахом, був про них повною мірою обізнаний, а своєю повістю оцінив. Чи винен він у тому, що «Собаче серце» набуло в очах читачів більшого сенсу?

Витоки цих подій сягають своїм корінням в XIX століття, в епоху зародження тираноборческіх, революційних і в кінцевому рахунку ленінських ідей перебудови світу. Одному з літераторів тієї пори, синові священика Н.Г.Чернишевському, стало очевидно, що побудову соціалістичного земного раю важко здійснити з «людським матеріалом». Потрібен «Нова Людина». Не йому першому спала ця думка на думку, але він першим у своїй, книзі «Що робити?» намалював портрет такої людини, Рахметова. Тим самим він сильно вплинув на молодого В.Ульянова та його майбутніх соратників.
З іншого боку, в біологічній науці поширилися ідеї Чарльза Дарвіна про еволюцію, наслідувані ознаки, роль природного відбору та походження людини від мавпи. Це призвело до деяких успіхів у розведенні свійських тварин і породило серед біологів надію на нові можливості боротьби зі спадковими та іншими захворюваннями, а зрештою на «покращення породи» людини. У науці ця надія та ці ідеї одержали назву «євгеніка».

У 20-х роках шанувальники ідей Чернишевського (більшовики) та євгеністи (біологи) опинилися в небезпечній близькості. Небезпека полягала в тому, що «шанувальники» перетворилися на той час на те, що коротко називається радянською владою. Моральність, добро і зло вона вважала буржуазними та релігійними пережитками. І до того ж наприкінці громадянської війни перебувала у засмучених почуттях. Довгоочікуваний рай не виник у результаті пролетарської революції. Навіть світову пожежу не вдалося роздмухати. Соціалізм, виявилося, треба ще будувати, ще когось перемагати, отже, воювати. Тоді як населення після чотирьох років громадянської війни хотіло просто жити. «Нова Людина» була, як зараз сказали б, дуже затребувана радянською владою. Додамо, що більшовики дуже вірили у науку.

Зі свого боку біологи, а вони найчастіше були медиками, разом із усім населенням опинилися перед жахливою картиною санітарного стану країни. Воно і до революції залишало бажати кращого, а вже після, тобто після повного руйнування всієї системи охорони здоров'я... Тиф, зоб, іспанка, сифіліс, дизентерія були явищами масовими. Наукова цікавість підганялася надією знайти панацею від усіх цих лих. А раптом вона, панацея, у євгеніці?
З'явилося суспільство євгеністів, статті у наукових фахових виданнях, дискусії в періодичній пресі, як спеціалізованої, так і не надто, наприклад, у «Правді» та в «Известиях». Як це часто буває, наукова думка розвивалася одразу у двох напрямках.

Перше — покращувати породу людей шляхом відбору (селекції) найкращих виробників, чиїм насінням штучно запліднити найбільшу кількість жінок у репродуктивному віці.
Інше — повернення молодості старіючим революціонерам і героям громадянської війни шляхом пересадки статевих залоз, взятих у найближчих родичів. Ні, не у близьких революціонерів, а у родичів самого виду Homo sapiens, тобто, за Дарвіном, у мавп.
(Пилип Пилипович Преображенський проводив роботи з обох напрямків: і створення Нової Людини — Шарікова, і омолодження борців, що в'януть, за світле майбутнє. Можливо, звідси і його прізвище.)

Перший напрямок (селекція та штучне запліднення) не бентежився труднощами морального характеру, держава представлялася досить сильною, щоб здійснити такі операції в обов'язковому порядку. Гостро стояло інше питання: як, за якими критеріями відбирати кращих виробників? Чиєю спермою запліднити десятки тисяч жінок? І не один, а кілька разів (15 вагітностей на жінку вважалося цифрою прийнятною). Спермою найпалкіших революціонерів? Найобдарованіших учених? Передовиків відновлення промисловості? Талановитих письменників?
Ці питання обговорювалися не на якомусь наукоподібному семінарі, а в державних НДІ, Комуністичній академії.

Другий напрямок (омолодження) швидше наблизився до стадії експерименту. Академія наук направила до Французької Гвінеї, в Африку, експедицію. Однак її експерименти, наприклад, спроби схрестити місцевих жінок із шимпанзе, натрапили на вороже ставлення колоніальної адміністрації. Але на той час вже було створено спеціальний мавпник (під егідою Інституту експериментальної ендокринології Наркомздоров'я, нарком Семашко). З'явилася можливість проводити досліди, скажімо, вдома. Закуплені в Африці мавпи (самці та самки із введеним у них людським насінням) були відправлені морем до Сухумі. На жаль, більшість із них померла в дорозі, і багато відомих діячів ВКП(б) стали втрачати надію на повернення їм колишнього запалу.
Тим часом перший напрямок (штучне запліднення) відхилився як немарксистські та ненаукові суперечки про вибір найкращих виробників. Можливо, тому, що родоводи вождів і, отже, їхня спадковість надто часто виявлялися сумнівними. Серед предків траплялися то попи, то рабини, загалом класово чужі, а то й ворожі. Настала черга виробничих перспектив і статистичних підрахунків. Яка кількість будівельників соціалізму в одній окремо взятій країні може забезпечити штучне запліднення? Скільки потрібно літрів сперми для створення стовідсотково соціалістичних трудових резервів? Соціалістичним самим актом свого зачаття.
Наскільки євгеніка здатна скоротити термін виконання. Першого п'ятирічного плану «П'ятирічки індустріалізації»?

Тут слід закінчити історію собачого серця та Шарікова. Можна зауважити, що Булгакову не довелося сильно фантазувати. Автору справжньої нотатки – і зовсім. На жаль, всі її позиції мають незаперечні документальні свідоцтва. Реальність часто глибше фантазії. Офіційні публікації того часу, архівні документи на цю тему частково узагальнені в об'ємній праці Е.І.Колчинського «Біологія Німеччини та Росії-СРСР в умовах соціально-політичних криз першої половини XX століття». Багато пасажів та цитованих документів зближують фантастичну повість Булгакова з реальністю тісніше, ніж можна сьогодні уявити.
Зазначимо ще раз, що євгеністи були переважно медиками. Їхні декларації у пресі далеко не завжди збігалися з їхньою конкретною роботою, спрямованою на подолання масових захворювань. Вони цьому подоланню чимало сприяли у 20-х роках. А вже їхня доля наприкінці 30-х взагалі підтверджує як той факт, що нова людина П.П.Шариков залишила численне потомство, так і те, що вони, євгеністи, до цього відношення не мають.

А письменники — вони на те й письменники, щоб прозрівати родові риси без генетичного аналізу, встановлювати схожість, що обумовлена спадковістю. Так, прямого нащадка П.Шарікова виявив письменник Г.Владимов. Він описав його долю у повісті «Вірний Руслан». Щоправда, у ній йдеться про процес, спрямований у протилежний бік. Не перетворення дворняжки на людину, а перетворення людини на караульну собаку.

* Роман п'ятдесятирічної Колонтай та тридцятирічного моряка, героя громадянської війни Дибенка, був розхожою московською пліткою. Дибенка розстріляли 1937 року, а Коллонтай, якій приписують створення фемінізму, ще довго вірою та правдою служила радянській владі на посаді посла та резидента радянської розвідки у Швеції. Чим не нова людина?

Михайло Розанов
Знання та сила "№ 1, 2009

A propos
До речі, досліди зі створення "нової людини" проводив відомий селекціонер професор Іванов у біосферному заповіднику Асканія-Нова.
Див Навіщо людині Кентавр?

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.