on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Персоналії > Візуальне мистецтво > Курак Станіслав Петрович > Багатогранність обдарування Станіслава Курака

 

Багатогранність обдарування Станіслава Курака

11.10.2006

... Фронтовик Петро Парфентійович Курак, повернувшись після Перемоги до рідної Снігурівки, зустрів тут свою долю - Наталю. Сина-первістка молода сім'я назвала Славком...

Скільки пам'ятає себе Станіслав Петрович, він завжди малював. У шкільні роки, прилаштувавши до велосипеда саморобний етюдник, виїздив на мальовничу околицю містечка і годинами займався улюбленою справою. Захоплення підтримували і батьки, і вчителі.

По завершені служби в армії оселився у Херсоні. 1969 року на конкурсній основі прийнятий на обласне телебачення художником-графіком. Бере активну участь у Всесоюзних, республіканських виставках працівників кіно, театру і телебачення. Невдовзі директор Херсонських художньо-виробничих майстерень Художнього фонду України Володимир Чуприна запрошує здібного молодого графіка на роботу до майстерень. Тож з 1974 року подальший творчий шлях С.Курака пов'язаний з Національною Спілкою художників України.

Авторський почерк художника формувався у Львові, в стінах Українського поліграфічного інституту імені Івана Федорова, де сповідувались народні традиції, досягнення європейської і світової культур. У художника викристалізувався яскраво виражений індивідуальний стиль, що дозволяє йому самобутньо розкривати образний лад порушених тем.

Відомо, що тонка лінія штриха має величезні виражальні можливості. І цим мистецтвом майстер володіє вповні. Він працює вільно, невимушено, підкорюючи глядача легкістю, витонченістю авторського почерку, чіткою конструктивністю колірного вирішення. Графічна вишуканість малюнка «Портрет молодої жінки» (папір, акварель, перо, гратографія. 2006) досягається ювелірною відточеністю штрихом, який створює враження музичного ритму. Майстрові вдалося передати яскраву індивідуальність портретованої, внутрішню гідність, торжество молодості. Виразність композиційного вирішення гармонійно підкріплена мажорністю колірного ладу.

Іноді художник знаходить метаморфічні, асоціативні рішення, як-от у роботах «Рух» (акв.; 1995), «Течія» (акв.; 1992), «Вікно» (гратографія, туш, перо; 1995), «Із історії писемності (акв.; 2005).

Природна грація руху в роботі «Забуття» (монотипія, гратографія; 2004) поєднує світ краси жіночого тіла, його помітну чуттєвість з пластичною досконалістю. Реальність і фантазія, вимисел і недомовленість - все це імпульси сучасного життя. Майстер їх глибоко відчуває і вміло передає.
У сюжетах ряду робіт реальне життя переплітається зі світом творчої уяви автора. Він шукає характерне в людині, і знайдене обрамляє у виразні засоби, тим самим відкриваючи глядачеві моральний, духовний, естетичний світ як свого сучасника, так і особистостей, що залишили слід в історії людства. Передати це він прагне точним малюнком, колірним вирішенням, наповненим динамікою внутрішньої енергії. У цьому циклі найбільш цікаві роботи «Поет» (монотипія, гратографія; 2005), «Відродження» (монотипія, гратографія; 2003). Вони присвячені Тарасу Шевченку та німецькому живописцю і графіку XVI століття Гансу Гольбейну. їх незвичайне емоційно-образне трактування притягує глибоким підтекстом, сміливістю авторської фантазії, напруженістю колірних контрастів.

Творчість Художника рік у рік відкривається несподіваними гранями. Процес осягнення життєвих явищ завжди новий і цікавий для майстра. Яскравий приклад цього бачимо у книзі Л.Є.Жоголь «Декоративне мистецтво у сучасному інтер'єрі», виданій 1986 року видавництвом «Будівельник» у Києві. У ній розглядаються тенденції розвитку інтер'єра українського та ряду республік колишнього СРСР.

Серед зразків нового спрямування - ілюстрації решітки і панно за темою «Закарпатські мотиви», виконані С.Кураком у співавторстві з Г.Зозулею. Відзначені не лише виявлені можливості металу, віртуозна обробка дерева, але особливо приваблива сюжетність панно. Так кожне нове покоління створює і залишає майбутньому щось своє, нове.
Ми дещо відійшли від графічної теми, щоб підкреслити різнобічність таланту майстра.

Графічний простір С.Курака, його творчі устремління розлогі. Він займається книжковою графікою, заявляє про себе, як здібний плакатист. Його плакати запрошували на святкування 200-річчя Херсона, 200-річчя Верхнього Рогачика, на республіканські виставкові заходи, міжреспубліканський фестиваль народного танцю, на урочистості з нагоди 100-річчя нашого славетного земляка Миколи Куліша. Плакат «Не зброєю, а хлібом землю засівати», присвячений 40-річ-чю Великої Перемоги, автор удостоєний звання лауреата республіканського конкурсу. Серед найкращих у 2003 році відзначений плакат «Барви таврійського краю. Всеукраїнський фестиваль майстрів мистецтв та народної творчості».

Світ роздумів і переживань, де відчуваєш індивідуальний підхід до вирішення теми, спостерігаємо у художньому оформленні літературних, педагогічних видань, виконаних Станіславом Кураком. Очевидно, саме це визначило довіру до художника багатьох херсонських письменників, чиї твори ілюстрував автор. Серед них - збірка поезій Анатолія Кичинського «Пролітаючи над листопадом», що увійшла до серії книг, за яку поет удостоєний цього року Національної Шевченківської премії.

Восьмий навчальний рік у Херсонському державному університеті почав доцент кафедри образотворчого мистецтва СП.Курак. Він викладає основи оформительського мистецтва, графіку, композицію, художнє редагування навчальних видань. Щороку йому довіряють керівництво бакалаврських, магістерських робіт випускників університету.

Творчий процес для педагога - напружена робота думки, рух роздуму й серця. Вимогливість до себе спонукає його багато працювати, шукати нові вирішення. Цьому він навчає студентів, а ще - вірити у себе, у свої сили.
З жовтня у держуніверситеті відбулося вшанування Станіслава Петровича Курака, приурочене до 60-річчя художника. Тут представлена виставка його робіт, яка дозволяє повною мірою оцінити труд і талант художника.

Стелла КУРБАТКІНА, мистецтвознавець.
"Наддніпрянська правда" № 75, 6 жовтня 2006 р.

1. 21.05.2009 11:52
Маргарита

мне очень понравилось. Супер:))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.