on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...

 

Добридень, «Степова Елладо»!

У Херсонському обласному краєзнавчому музеї відкрилася унікальна виставка «Степова Еллада». Її експонати охоплюють значний історичний період — від VII ст. до н. е. до IV ст. н. е. і розкривають всі сфери життя античного світу — політики, економіки, культури.

... Тільки-но входиш до просторої музейної зали, обставленої численними амфорами, колонами, мечами, жіночими прикрасами, огортає тебе почуття, що з промерзлого, хоча й сонячного Херсона потрапив у один із античних центрів Північного Причорномор’я — закутані сизою димкою Березань, Ольвію, Пантікапей...

А ліворуч від входу в античний світ чуються ніжні мелодії флейти. І флейта ця — не в ніжних руках талановитої учениці першої школи мистецтв Херсона Валерії Рейгольд, а в чарівної юної красуні-гречанки. «Степовою Елладою» першим назвав наші краї наш земляк, геніальний український поет Євген Маланюк, присвятивши їй такі рядки:

Повіє вітер з Понту.

Скитський степ Прокинеться, зітхне,

і буйна тирса Зеленим морем знов

на нім зросте, І побіжать зелені хвилі.

Зупиняюся біля ушитого очеретом макета скіфського мешкання, відчуваючи, як повіває священним теплом від вогню, що ритуально палахкотить у печі...

— У ході археологічних розкопок останніх років, що проводяться на Херсонщині, виявлені цікаві новітні знахідки, — зауважує старший науковий співробітник краєзнавчого музею Андрій Лопушинський. — У новій експозиції представлений вельми цікавий пізньоскіф-ський період, коли усі прибулі народи на територію сучасної Херсонщини жили разом. І хоча греки називали представників інших народів варварами, одначе існувати без культурної і торговельної взаємодії з ними не могли. І якщо раніше такі виставки будувалися за хронологічним принципом (часом появи представників тих чи інших народів у Північному Причорномор’ї), то зараз ми показуємо, як же ці народи співіснували між собою. Як сказав художник експозиції Анатолій Грязнов, дух тих часів сприймається тут навіть на підсвідомості.

— Тут, у цьому древньому житлі, представлені розкопки двох населених пунктів, зокрема Львового, де ми копали городище, — додає заввідділу науково-охоронних робіт на пам’ятках археології Денис Сікоза. — Саме за цими розкопками ми і зробили музейний макет пізньоскіфського житла. Ми передали тут всі конструктивні особливості облаштування житла — від печі, очеретяного даху до балок перекриття. А у вітрині поруч представлені експонати, знайдені при розкопках Чер-вономаяцького могильника, які ми ведемо протягом останніх п’яти років. Усі предмети, які будуть знайдені у майбутньому, ми плануємо й надалі передавати у Херсонський краєзнавчий музей, оскільки тут одна з найбагат-ших колекцій на Півдні України.

І ось актор обласного муз-драмтеатру ім. М. Куліша Євген Гамаюнов, прийнявши позу стародавнього грека, запрошує присутніх до захоплюючої мандрівки у глибину тисячоліть.

Директор музею, заслужений працівник культури України Тетяна Братченко не втримується від емоцій, що переповнюють її і всіх, хто причетний до нової експозиції:

— Як нам з вами пощастило, що саме на нашій землі, землі Північного Причорномор’я, зустрілися стародавні греки і скіфи, і готи, і сармати... Дуже багато племен побувало тут, і всі вони залишили після себе якийсь слід. І саме з тих предметів, які знайшли археологи, ми побудували цю виставку. Вона — вінець нашої багатолітньої праці, адже колекція предметів античної культури збиралася в музеї протягом понад 120 років! Славетні люди мають до цієї колекції відношення. Кому не відомі імена Фармаковського, Скадовського, Гошкевича?.. Це їхня заслуга в тому, що у нашому музеї є унікальна колекція.

Екскурсію виставкою одухотворено провела науковий співробітник музею Катерина Зелена. Так само одухотворено показали захопливу сценку з античних часів юні шанувальники театрального мистецтва НВК «Школа гуманітарної праці».

Відкриття «Степової Еллади» — взірець того, як слід долучати людей до духовних надбань краю — без помпезності за участі акторів із «білого дому», без зайвого пафосу. З душею!

Василь Піддубняк
"Новий день".- №9 (5264).- 22.02.2017.- стр.20

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.