on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

19.04.2024, 15:15

Проєкт «Вишивана Херсонщина»

До Дня Вишиванки започаткований проєкт «Вишивана Херсонщина». Для ...
19.04.2024, 11:56

На Херсонщині понад 10 000 пам'яток історії та культури. У якому стані більшість з них зараз — невідомо — ОВА

  У якому стані наразі перебувають більшість пам'яток історії ...
19.04.2024, 11:45

"Не занурити в глибину навколишнього жаху, а подарувати посмішку", - херсонська художниця Яна Голуб'ятникова

  Наразі в роботах херсонської художниці Яни Голуб'ятникової не ...

Ключ від миру знаходиться у Херсоні!

Як би скептики не стверджували, що з роками пошукова робота з вшанування пам’яті подій та героїв Великої Вітчизняної війни вщухає, у Херсоні ця праця триває. До святкування 66-ї річниці Великої Перемоги ми підійшли з новим відкриттям. Завдяки пошуковій роботі, яку за ініціативи депутата Херсонської міської ради Андрія Путілова здійснили активісти громадського руху «Відродження Херсона» спільно з працівниками обласного краєзнавчого музею, реалізовано проект «Пам’ять»

Одна зі складових проекту – приділення уваги особистості нашого земляка – генерала Захара Видригана. 27 квітня 1945 року він отримав від бургомістра Потсдама ключ від міста, яке було резиденцією пруських королів, де вони проходили коронацію. Унікальність цієї події полягає в тому, що у 1933 році у цьому місті отримав усю повноту влади Адольф Гітлер, прийнявши в якості дару ритуальний ключ. Саме його через 12 років місцева влада Потсдама без вагань передала радянському генералу Видригану. З тих пір символічний ключ, яким фактично коронувався фашизм, зберігається на батьківщині Захара Петровича – на Херсонщині, а саме – в обласному краєзнавчому музеї.

- Це реліквія, важливість якої не можна переоцінити, – розповідає Андрій Путілов. – З роками людина починає дещо по-іншому ставитися до подій Великої Вітчизняної війни, до постатей її героїв. У свої 39 років я багато знаю про ту війну, неодноразово бував у музеях, але, здається, тільки зараз можу усвідомити мотиви особистих вчинків людей. Багато з них могли прожити своє життя, присвятивши його не відстоюванню миру та спокою інших, могли не скласти голови у бою, а просто, як зараз у нас кажуть, могли жити для себе. Але це не в правилах таких людей, як Захар Видриган та інші герої… Бо це були справжні патріоти нашого міста! Тому наше завдання – підтримувати пам'ять про таких людей, розповідати нашим дітям про жахи фашизму та про те, що символічний ключ від миру зберігається саме в Херсоні. А це дуже почесна місія, яку разом з нами виконує донька генерала Видригана – Людмила Захарівна.

До речі, Людмила Видриган бере безпосередню участь у реалізації проекту «Пам'ять». У цьому році, як і в попередні роки, вона проводить зустрічі зі школярами, розповідаючи їм про свого батька, про своїх братів-героїв, які загинули, захищаючи батьківщину.

- Завдяки співпраці з «Відродженням Херсона» вдалося реалізувати не один дуже важливий проект, – розповідає спеціаліст Херсонського обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова. – Увага до особистості генерала Видригана, який, маючи освіту у 3 класи, дослужився до звання генерала Радянської армії, – це одна частина. Інша – це новий погляд на один з експонатів нашого музею – ключ від міста Потсдам, який тепер має назву Ключ від миру. Інше напрацювання – разом нам вдалося відтворити листи-трикутники, які відправляли своїм рідним та близьким солдати з війни. Неможливо читати без сліз ці листи, бо в кожному з них – доля людини, яка під час війни вимірюється секундами. Дуже хочеться, щоб сучасні діти та просто усі херсонці, які будуть тримати в руках ці трикутнички, відчули головний посил, що містився у кожному листі з фронту. Він про те, що головне у житті – це саме життя, близькі люди, родина, тому треба цінувати кожну мить.

Багато теплих слів звучало на адресу й ініціаторів проекту, і його дійових осіб. Мабуть, чимало ще доведеться почути, бо зараз тільки розпочинається його презентація у школах, бібліо­теках. Діти в рамках проекту «Пам'ять» зможуть взяти в руки та роздивитися копію газети часів війни «Боевое знамя». Також бажаючі переглянуть документально-публіцистичний фільм «Херсон – ключ від миру», який розповідає про страшні часи окупації нашого міста, про фашизм, про героїв, які його долали. А ще напередодні Дня Пере­моги активісти «Відродження Херсона» та Андрій Путілов провели традиційну зустріч з учасниками війни та ветеранами. Для людей, в життя яких увійшла Велика Вітчизняна війна, влаштували святковий обід, концерт, де лунали пісні воєнних років, де ветерани могли поділитися спогадами про війну та почути слова вдячності за свої героїчні вчинки в ім’я майбутнього.

Надія Кустова
"Гривна".- № 19 (852).- 05-12.05.2011.- стр. 5
www.grivna.ks.ua/kljuch_vd_miru_znahoditsja_u_herson.htm

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.