on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...

Кому потрібна культура

Ще у 19-му столітті в селі Бехтери Голопристанського району, яке тоді перебувало у власності Фальц-Фейнів та Овсянико-Куликівських, і поміщики, і самі жителі села дуже дбали про культурний розвиток. Село буяло кущами бузку, декоративними та фруктовими деревами. А в Овсянико-Куликівських, у крилах двоповерхового будинку, розташовувалися картинна галерея і концертний зал.
У маєтку також була величезна бібліотека і кріпосний оркестр, який став фундаментом одеського симфонічного оркестру і брав участь у відкритті одеської опери у 1809 році. До речі, за спогадами сучасників, щосуботи і щонеділі послухати гру оркестру і потанцювати могли тоді всі охочі.

Ішли роки, змінювалися епохи і влади, та прагнення людей до краси залишалося незмінним. Осередками культури ставали хата-читальня, клуб, гуртки художньої самодіяльності – вчительської та сільськогосподарського технікуму. У 1965 році збудували в Бехтерах новий Будинок культури, а духовий оркестр був найкращим у районі. Самодіяльний народний хор наприкінці 70-х років отримав найвищу оцінку на республіканському телетурнірі “Сонячні кларнети” і записувався на республіканському радіо, мав численні нагороди.

Нині у селі є два самодіяльні народні колективи: “Журавка” і “Кумоньки”, які продовжують радувати односельців виступами. Працює і Будинок культури, його зовсім недавно очолила молодий керівник Вікторія Вишняк, яка прагне підняти рівень культурного життя Бехтерів і зробити його більш змістовним. Хоча зовсім нелегко працювати у приміщенні, яке не опалюється, зі стійким запахом вологості (проте із досить пристойно відремонтованим залом).

А ще у Бехтерах ось уже двадцять третій рік працює музична школа, яка має свою філію у Залізному Порту. Її колишні випускники приводять сюди власних дітлахів, а дехто повернувся до рідної школи вже викладачем. Сьогодні там навчаються 64 учні. А серед 160 її випускників є чимало лауреатів та переможців обласних конкурсів, а Ігор Чередниченко (нині – студент Херсонського музичного училища) тричі отримував Гран-Прі на обласному конкурсі “Дніпрова хвиля”.

“Усе тече, усе змінюється, – говорить директор Бехтерської музичної школи Борис Кіндратович Сташенко, – та незмінними залишаються два старенькі корпуси з навчальними класами й актовим залом, які давно потребують капітального ремонту. Але економічна криза, яка, здається, так ніколи і не закінчиться, розбиває останні надії на покращення фінансування нашої сфери. Тому навчально-матеріальна база школи тримається на підтримці батьків і місцевих спонсорів. А всі поїздки учнів на районні фестивалі та обласні конкурси фінансує виключно батьківський комітет. Ми щиро вдячні всім нашим односельцям, хто хоч трохи приділяє нам увагу і допомагає школі.”

“Так, у кінці минулого року, – розповідає член ініціативної групи бехтерців приватний підприємець Тетяна Горячева, – ми вирішили разом провести благодійний концерт, щоб зібрати кошти для ремонту та опалення музичної школи. Підключили її вихованців, гуртківців Будинку культури, самодіяльні колективи. Я написала сценарій, багато зробили для підготовки свята Лариса Кравченко, Світлана Кондратенко, Катерина Горячева, Сергій Швец, Вікторія Вишняк, Олексій Кондратенко, Олена Кармазіна.

І, незважаючи на відсутність порозуміння з боку попередньої місцевої влади (так, спочатку хотіли взяти з нас гроші за електроенергію, потім не дали можливості провести генеральну репетицію, вимикали світло), концерт пройшов успішно: люди були задоволені святом, якого давно не було в селі, а на ремонт музичної школи зібрали 1700 гривень, а ще 1000 гривень дав фермер із Чулаківки Олександр Синенко.Нині ми бачимо і з боку новообраної місцевої влади бажання щось змінити на краще, і дуже сподіваємося на її допомогу.”

Звичайно, честь і подяка таким небайдужим людям за їх бажання мати не лише матеріальне, але й духовне, та дуже хотілося б, щоб і посадовці (починаючи з найвищого рівня) краще дбали про культурний розвиток народу. Як тут не згадати слова українського історика Володимира Антоновича: “Щоби принцип демократизму набрав переважної сили і значення, треба, щоб громадська маса досягла високого ступеня культурного розвитку. Трагічна розв’язка історії України викликана тим, що український народ ніколи не міг виробити ані ґрунтовної цивілізації, ані міцної власної дисципліни: бо ті, що ставали на чолі його та бралися піклуватися народною долею, мали у собі вельми недостатній запас культури.” Тож дуже хочеться, щоб прагнення народу були зрозумілі і близькі владі.

Тетяна Крючкова
“Вгору”.- №5 (436).- 03.02.2011.- стр.17

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.