Купальська заграва - 2015
Одне з найпоетичніших свят народного календаря - це свято Івана Купала, яке припадає на найкоротшу ніч року. З давніх давен воно приваблювало до себе увагу молоді. Протягом ночі лунають купальські пісні, танці, ігри та розваги, а дівчатам можна було поворожити, щоб дізнатися своєї долі, знайти своє кохання, очиститися від злих духів та всяких негараздів. Ось чому Івана Купала не втратило своєї чарівної краси і сьогодні.
21 червня у Цюрупинську пройшло обласне свято за народними традиціями «Купальська заграва», участь у якому взяли аматорські колективи та окремі виконавці з 8 районів нашої області та м.Херсона. Колективи, що приїхали на свято, привезли нові роботи, цікаві купальські пісні. Деякі прибули на свято вперше, а деякі, такі, як народний аматорський фольклорний ансамбль «Бабусі» Лазурненського СБК Скадовського району вже стали постійними учасниками заходу.
Перед початком свята на березі річки Конка розташувалася виставка майстрів декоративно-ужиткового мистецтва. На ній представили свої роботи народні умільці з Цюрупинського району, Голої Пристані, Нової Каховки, Херсону. Завітали на «Купальську заграву» і майстри з Івано-Франківщини. Загалом у виставці взяло участь 25 майстрів. Їх прекрасні вироби радували гостей своєю вишуканістю та майстерністю. Тут були роботи з бісеру, вишивка, декоративна кераміка, декупаж, канзаші, народні ляльки, українські обереги, прикраси з каміння, поробки з деревини та різноманітна сувенірна продукція.
Програма свята складалася з кількох частин. Основними серед них були: театралізована концертна програма, конкурс на кращу купальську страву, народні розваги, запалення вогнища, пускання вінків на воду та етно-дискотека. На площі перед сценічним майданчиком були розташовані так звані «обійстя», які представили селищні ради Цюрупинщини. Тут проходив конкурс на найсмачнішу купальську страву, де господар із господинею у супроводі аматорських колективів свого села радо приймали гостей, пригощали всіх бажаючих смачними наїдками та напоями. Тут лунали пісні, в яких всім гостям бажали щасливої долі, добра, злагоди й миру.
Головна подія свята розгорнулася на центральній сцені, яка була яскраво прикрашена народними традиційними атрибутами та оберегами. Ведучі театралізованого дійства повели глядачів у казковий світ купальської містерії. Вдало побудована програма захопила глядачів високою виконавською майстерністю колективів і солістів - учасників дійства. Під час концерту зі сцени лунали як традиційні пісні у виконанні фольклорних колективів та ансамблів народної пісні Херсонщини, так і сучасні твори купальської тематики у виконанні малих вокальних форм та окремих виконавців.
Треба зазначити, що в цьому році практично всі колективи-учасники і солісти показали досить високий виконавський рівень, прекрасну сценічну культуру, гарні костюми. Твори у виконанні аматорських колективів та солістів були цікавими, різноманітними, емоційними. Кожен колектив, який виходив на сцену мав своє неповторне обличчя, цікавий репертуар. Ось чому хочеться подякувати колективам та окремим виконавцям Білозерського, Голопристанського, Іванівського, Великоолександрівського, Каховського, Скадовського, Чаплинського, Цюрупинського районів та м.Херсона за прекрасні виступи, за те, що знайшли можливість приїхати на свято і подарувати своє мистецтво глядачам.
Херсонський обласний Центр народної творчості дякує відділу культури Цюрупинської районної державної адміністрації на чолі з заслуженим працівником культури України Іриною Іванушкіною та працівникам Центру культури і дозвілля за прекрасну організацію свята «Купальська заграва».
ВАЛЕРІЙ ДРУГАЛЬОВ
провідний методист з фольклору ОЦНТ
заслужений працівник культури України