on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...

Майстер пейзажів

До 150-річчя від дня народження Костянтина Крижицького

В українському живопису кінця XIX - початку XX століття інтенсивно розвивався  пейзажний жанр. Українські художники бачили красу рідної природи у звичайних, буденних мотивах, 
близьких і зрозумілих кожній людині. Разом з тим, природа України постає в їх творах у всій неповторній красі.

Велику й цінну спадщину залишив після себе майстер реалістичного пейзажу Костянтин Якович Крижицький. Художник народився в Києві. Навчався спочатку в  реальному училищі й відвідував Київську малювальну школу М.Мурашка, а в 1877 році  вступив до Петербурзької Академії мистецтв (до майстерні відомого пейзажиста  професора М.Клодта) й блискуче закінчив її. Вже через кілька років за картину «Лісові  далі» (1900) заслужено здобув високе звання академіка.

У своїх численних пейзажах Крижицький прагнув розкрити неповторну красу,  своєрідність і чарівність рідної землі. З не меншим натхненням писав він і краєвиди Росії та Прибалтики, Фінляндії і Норвегії.

Особливо багато творів художник присвятив задніпровим далям. Такий пейзаж  зображено й у картині «Лісові далі» (1889), що принесла художнику славу й загальне 
визнання його таланту.

У колекції Херсонського художнього музею знаходяться сім робіт К.Я.Крижицького.  Одна з них, імовірно, - варіант картини «Лісові далі» (1886). Вона вражає панорамним 
зображенням безмежної рівнини з зеленими лісами, луками, зораним полем. Змістовність пейзажного образу,  академічна завершеність композиції визначають художню цінність твору.

Приваблювали Крижицького мотиви, які давали змогу зображувати природу в її  перехідних станах. Так, у картині «Схід сонця» художник звертається до ефектного  мотиву народження дня, коли ранкове сіро-синє небо спалахує жовтими, жовтогарячими барвами сонячних променів.

Багато й плідно працював Крижицький над удосконаленням своєї професійної майстерності, наполегливо оволодівав принципами пленеру. Зокрема, в картині «Дорога» (1899) він майстерно зображує невигадливий мотив української природи з полем жовтої пшениці, дорогою, що веде до села. Цей пейзаж ніби пройнятий сонячним світлом, огорнутий теплим повітрям, що коливається.

Треба сказати, що більша частина пейзажів Крижицького має життєствердний мажорний характер. Ще одним підтвердженням цього є пейзаж із зібрання музею «Сонячний день» (1899), який сприймається як урочистий гімн природі. Діяльну участь брав Крижицький у громадському мистецькому житті як голова Товариства імені Куїнджі. Життя художника трагічно обірвалося у розквіті його творчих сил. Проте художня спадщина-митця - дуже-велика, лише на посмертній виставці 1911 року експонувалося до 700 його полотен.

Наталя КАСЬЯНЕНКО, науковий співробітник Херсонського художнього музею імені
Олексія Шовкуненка.
Наддніпрянська правда.-28.05.2008

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.