on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...

 

Над краєм Таврійським пісень перегук

З березня по травень 2008 року пройшов обласний огляд аматорських колективів «Над краєм Таврійським пісень перегук». Ці творчі звіти сколихнули величезні маси аматорів в районах, відчувалось єдине дихання всіх учасників самодіяльності, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва і культпрацівників області, які дійсно звітували не тільки перед оглядовою комісією, а і перед мешканцями свого краю. Огляд показав досить високий рівень самодіяльної творчості Херсонщини.
Однією із умов Положення про творчі звіти була участь сільських аматорських колективів у обласному огляді. Незважаючи на те, що із 398 СБК і СК - 40 знаходяться в аварійному стані, а 160 потребують капітального ремонту, в цьогорічному огляді взяли участь 210 сільських клубних закладів області (у відсотковому відношенні це 53%, а враховуючи участь у виставці декоративно-прикладної творчості це 59%, що перевищує минулорічний показник на 13%), 18 районних Будинків культури, 3 міських Палаци культури, школи мистецтв та ЦДЮТ із загальною кількістю учасників 5453 чоловіки. І хоча в цьому році в огляді не брали участі аматорські колективи м. Херсона, загальна кількість учасників по області збільшилась.

Найбільш масовими були звіти Голопристанського (480 учасників, що перевищує показник на 175 чоловік, у порівнянні з минулим роком), Цюрупинського (437, що перевищує на 147 чол.), м.Нова Каховка (365), Генічеського (360) районів. Найменша кількість учасників була задіяна в Іванівському (134) та Нижньо-сірогозькому районах (165).
Найширшу географію сільських закладів культури показали м.Нова Каховка, які задіяли практично всі прилеглі сільські клубні заклади (86%) і Каланчацький район (80 %).
Достатньо широку географію представили Іванівський (77%), Генічеський і Новотрої-цький (по 73%), Верхньорогачицький (67%) райони.
Найменша географія у Голопристанському (39%) і Каховському (40%) районах, але, якщо рахувати участь сільських клубних закладів у виставці декоративно-ужиткового мистецтва, то показник географії збільшиться. Наприклад, Новотроїцький - до 73 %, Каховський район - до 70 %, Бериславський до 61 %, Великоолександрівський до 58 %, Горностаївський до 55 %.
Кожен район організував виставку декоративно-ужиткового мистецтва. Найкращі виставки були представлені у Новотроїцькому, Нововоронцовському, Цюрупинському, Генічеському, Великолександрівському, Каховському та Бериславському районах. Кожного року на Херсонщині з’являються нові майстри, які опановують традиційні види ремесел, так у Генічеському та Каховському районах з’явились майстри, які займаються ковальством, у Скадовському - обробкою деревини, гіпсовою скульптурою.

Перед початком кожної концертної програми проходили театралізовані заходи. У Ново-троїцькому районі було проведено «Свято вареника», де у фойє виступило 9 аматорських колективів, кожен колектив презентував свою пісню чи сценку і пригощання варениками з різною начинкою. У Нововоронцовському, Голопристанському, Великоолександрівському, Верхньорогачицькому, Генічеському, Білозерському районах гостей зустрічали господарі, які розповідали про легенди свого краю і знайомили з виставкою декоративно-прикладного мистецтва, яку прикрашали виступи аматорських колективів. У Високопіллі глядачів зустрічав народний клуб «Відродження», який показав обряд весняного циклу.
У Каланчацькому районі вироби з бісеру демонстрували учасники Театру мод. А у Бери-славському районі зустріч відбувалася в українській світлиці, оформленою речами, вишитими майстринями народного мистецтва та з пригощанням стравами української кухні.
Маючи багатий творчий потенціал, працівники РБК повинні звернути увагу на режисуру звітного концерту, оформлення сцени, відбір аматорських колективів з високим рівнем виконавської майстерності. Слід відмітити слабке оформлення сцени у Голопристанському, Високопільському, Білозерському районах.

Обласний огляд показав, що найбільш розвинений на Херсонщині вокально хоровий жанр. Тішить те, що майже всі вокально-хорові колективи мають постійно діючих керівників, добре костюмовані, певну увагу приділяють формуванню репертуару, активно беруть участь у різноманітних культурно-мистецьких заходах обласного та всеукраїнського значення. В огляді взяли участь 39 хорів із яких 26 колективи клубних установ області, (що складає 67% від існуючих), 4 духовно-церковних та 9 дитячих хорових колективів музичних шкіл. По 5 хорових колективів представили м.Нова Каховка і Голопристанський район, Білозерський район показав 4 хори, Новотроїцький, Великоолександрівський і Генічеський райони по 3 колективи. Нажаль, у Ви-сокопільському районі жодного хору не було представлено. Багато хорових колективів з часом розпадаються і починають працювати, як вокальні ансамблі, але все ж у Верхньорогачицькому, Генічеському і Нововоронцовському районах з’являються нові хорові колективи.
Із 163 вокальних ансамблів та ансамблів народної пісні, (що складає 51% від загальної кількості існуючих), які взяли участь у огляді, найбільшу кількість показали Високопільський і Генічеський райони по 13, Горностаївський і Каланчацький по 11, Бериславський   10, Великоолександрівський, Іванівський, Каховський та Цюрупинський райони по 9. Всього 2 колективи було представлено м.Каховка.
Із 70 фольклорних колективів області у творчих звітах взяли участь ЗО колективів (у відсотковому відношенні це 43%). 4 фольклорних колективи показав Цюрупинський район, по 3 - Голопристанський і Нововоронцовський райони. Жодного фольклорного колективу не було представлено в звітах Верхньорогачицького, Каховського, Новотроїцького районів, м.Каховка та м.Нова Каховка.

Театральний жанр оцінювався у рамках двох конкурсів: театрів малих форм «Культура це ми», який проводився до святкування Всеукраїнського Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва у Каховському РБК 21 березня та конкурсі театральних аматорських колективів «Театральна весна Херсонщини -2008», який проходив 31 травня-1 червня у Бериславі. Із 130 колективів драматичного жанру у звітах взяли участь 44 колективи, що складає 34%. Як завжди, центром розвитку аматорського театрального мистецтва лишається Нова Каховка, яка представила на конкурсах 6 колективів драматичного жанру, по 3 колективи показали Білозерський, Великоолександрівський, Верхньорогачицький та Цюрупинський райони, 2 театри та 4 малі театральні форми показав Каховський район. Нажаль, зовсім не було представлено театрального жанру в Горностаївському районі та м.Каховка.
Загалом, найкращі творчі звіти були у Цюрупинському, Скадовському, Генічеському, Новотроїцькому, Нововоронцовському районах, де на високому рівні були представлені як режисура, оформлення сцени так і високий організаційний рівень проведення.

Світлана АЛЯБ'ЄВА, директор ОЦНТ
Наддніпрянська правда .-11.07.2007

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.