on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...

Олешківська Січ

ОЛЕШКИ - урочище, місцевість і поселення в пониззі лівого берега Дніпра. Назву виводять від слова «ольха», яким у давні часи позначали болотяну місцевість, укриту дрібноліссям. Олешки виникли на місці чи поблизу грецької колонії Олександри. Поселення було відоме з 2-ї пол. 11 ст. як форпост русичів ще з часів Київської Русі під назвою «Олешшя». Після знищення московськими військами старої Чортомлицької Січі в 1709 і невдалої спроби заснувати Січ на Кам'янці запорожці осіли кошем в урочищі Олешки, прийнявши підданство Османської імперії. Зараз ця місцевість знаходиться в межах м. Цюрупинська Херсонської обл.

О. Л. Олійник

ОЛЕШКІВСЬКА СІЧ - військовий і адміністративний центр запорозького козацтва. Була заснована запорожцями у 1710 після зруйнування московськими військами Чортомлицької Січі. Олешківська Січ розташовувалась навпроти впадіння р. Лазнюка у р. Кінську і мала лише дві десятини землі. Це був правильний чотирикутник з ровами й валами до двох аршинів, з редутами по кутках і з ворітьми з північного боку. Ця Січ була під юрисдикцією Порти і знаходилася в межах Кримського ханства. Хан заборонив запорожцям будувати па Січі фортифікаційні споруди і мати артилерію. До того ж він не тільки заборонив мати січову церкву, а й активно став схиляти запорожців до прийняття ісламу.  Олешківська Січ проіснувала до 1734, коли на Січі перемогла промосковська опозиція і запорожці повернулись у підданство Росії, її рештки частково збереглися на окраїні сучасного Цюрупинська; їх досліджував Д. Я. Телєгін.

Література: Яворницький Д. І. Історія запорізьких козаків. - X 1. -Львів, 1990. - С. 96-101.

О. Л. Олійник

 

1. 08.06.2011 17:51
Ігор Куценко

Олешківська Січ колись і тепер
Пам’яткоохоронна діяльність є одним із головних покликань Національної спілки краєзнавців України (НСКУ). Останні науково-краєзнавчі експедиції на Львівщину, Дніпропетровщину та Чернігівщину сприяли вивченню стану дерев’яної сакральної архітектури західного та центрального регіону країни і перлини палацо-паркового мистецтва України – Національного історико-культурного заповідника «Качанівка». Краєзнавці з’ясували реальну ситуацію щодо збереженості безцінних артефактів. Як результат, до місцевих та центральних органів влади Спілкою скеровано пропозиції щодо комплексу заходів, спрямованих на подальше вивчення та утримання в належному стані видатних пам’яток українського церковного бароко та садибної архітектури.
15-16 червня 2011 року нова історико-краєзнавча експедиція НСКУ вирушить за маршрутом Київ-Запоріжжя-Цюрупинськ-Київ. На місці колишнього опорного пункту Київської Русі XVIII століття на шляху «з варягів у греки» під назвою Олешківська Січ столичні краєзнавці і вчені мають намір дослідити стан давніх історичних об’єктів. За сприяння представників органів влади та органів місцевого самоврядування, науковців та громадськості дослідники з’ясують, що в давній козацькій вотчині потребує допомоги. Спілка намагається загострити більшу увагу суспільства до його славної історії, адже саме восени цього року відзначатиметься 300-річчя заснування Олешківської Січі, чию історичну, суспільно-політичну та культурну цінність для сучасників і прийдешніх поколінь переоцінити просто неможливо. Адже саме тут було створено «Конституцію прав і свобод Запорозького війська», знану як «Конституцію Пилипа Орлика». Насправді – першу в світі конституцію.
Передовсім науково-краєзнавча експедиція НСКУ відвідає Національний заповідник «Хортиця», Запорізький національний університет, познайомиться з експозицією музеїв історії українського козацтва та суднобудування. Далі краєзнавці оглянуть Кам’янську Січ ХVІІ-ХVІІІ ст., козацьке кладовище, Консуловське пізньоскіфське городище ІІ ст. до н.е. Опісля науковці побувають у с. Червоний Маяк з Бізюків монастирем ІІ пол. ХІХ ст. та наскельною церквою.
Уранці 16 червня – до початку огляду Олешківської Січі з відвіданням присвяченого їй пам’ятного знаку (1991, скульптор Н. Гепард) – відбудеться зустріч із представниками Херсонської облдержадміністрації, Цюрупинської райдержадміністрації, членами Херсонської обласної організації НСКУ та співробітниками місцевого краєзнавчого музею. Ознайомляться краєзнавці й із експозиціями Цюрупинського та Херсонського краєзнавчих музеїв.
Підсумком роботи науковців і краєзнавців стане проведення о 12-00 в Цюрупинському центрі культури і дозвілля ім. Т. Г. Шевченка засідання «круглого столу» під назвою «Олешківська Січ: історичні та сучасні інтерпретації». У роботі зібрання візьмуть участь представники обласної інспекції з охорони пам’яток історії та культури, управління освіти і науки обласної державної адміністрації, наукові співробітники обласного краєзнавчого музею. Запрошені й представники козацької громади.
Учасники «круглого столу» обговорять стан збереженості козацької територіально-військової організації, з’ясують, що потребує реставрації, які перспективи введення Олешківської Січі до складу Національного заповідника «Хортиця» тощо. Історики спробують довести доцільність подальшого вивчення русла Дніпра із затопленими козацькими чайками та іншими раритетами. Ухвала зібрання має спонукати до написання листів на адресу ОДА та КМУ щодо потреби вивчення та дослідження пам’яток козацької культури й побуту. НСКУ також планує ініціювати проведення Інтернет-марафону зі збирання адресних коштів.
Об’єкт культурної спадщини національного значення, яким є Олешківська Січ, за умови проведення досліджень та музеєфікації виявлених археологічних залишків стане не лише донесеним до наших днів амбітним артефактом історії й культури України, але й туристично привабливою місциною. Таким чином поглиблюватиметься історична пам’ять і патріотизм української молоді, зростатиме її потяг до вивчення минулого українського козацтва.
Контакти: (044)2785305, 2791388, 2791388 (факс), (097)3119004; info@nsku.org.ua

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.