on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Новини регіону

02.12.2024, 23:49

Екскурсія від Гончарівки пройшла для ВПО у Тернополі

30 листопада Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені ...
28.11.2024, 22:46

Відбудеться презентація електронної книги "Ламент Херсонщини"

Відбудеться онлайн презентація книги з історіями жителів Херсонщини, яка ...
27.11.2024, 23:14

У Херсоні історичний фестиваль LEGIO Historica спустився під землю

У Херсоні 23 та 24 листопада відбувся історичний фестиваль LEGIO Historica. Протягом ...
> Персоналії > Література > Розміровська Оксана > Брати Капранови на херсонському літературному автобані


Брати Капранови на херсонському
літературному автобані

 

 

        Якщо вам здається, що у вас двоїться в очах, не хвилюйтеся, з вами все в порядку. Просто для більш продуктивної творчості та успішного просування української видавничої справи природа вирішила, що одна голова добре, а дві все ж таки краще. І херсонцям у Всеукраїнський день бібліотек також пощастило удвічі більше, бо на свято читання до Херсонської обласної бібліотеки для дітей завітали брати-близнюки, відомі письменники, видавці, громадські діячі та затяті яхтсмени брати Капранови.
Їх ніхто не розрізняє, навіть вони самі, і вам раджу, не намагайтеся. Усі відповіді звучали під брендом «Брати Капранови».
Брати народилися у м. Дубосари (Молдова), школу закінчили в Очакові, займалися греко-римською боротьбою, тому такі кремезні та мужні, грають на фортепіано, і поки ми чекали наступної зустрічі у ШГП, Дмитро чи, можливо, Віталій, абсолютно невимушено влаштував нам міні-концерт фортепіанної музики. Це був справжній ексклюзив, неочікуваний і приємний.


           Вищу освіту близнюки отримали в Уральському політеху та Московському енергетичному інституті за фахом «Технічна кібернетика». Як справжні чоловіки, вони вчилися запускати балістичні ракети та збивати ворожі літаки, проте в житті запускають лише книжки, причому цілими серіями. У 2000 р. брати заснували українське видавництво «Зелений пес», яке спеціалізується на сучасній художній літературі та художній літературі для дітей. Історію кумедної назви пояснюють кожного разу по-різному (бо вони ж Великі Оригінали), та мені найбільше подобається, що пес зелений через те, що якщо змішати жовтий і блакитний кольори, то вийде зелений. А отже, пес, як не крути, патріот (і брати також).


          Найтяжчим періодом у житті Капранових був рік, коли їм довелося жити за 800 км один від одного. Усім відомо, що близнюки мають особливий духовний контакт. Брати розповідають, що на мобільний зв`язок витрачали шалені кошти. Але їх не зупиняла ні посекундна тарифікація, ні платні вхідні дзвінки, спілкувалися все одно щодня і подовгу. Щойно закохані позаздрили б, а Віталій та Дмитро просто так звикли жити. І не уявляють, як можна існувати поодинці. Вони усім радять негайно заводити собі близнюків.


           Оригінальності та епатажу братам точно не бракує: то кутики цілого тиражу книжок пообрізають, щоб вони були помітніші на полицях магазинів, то ворожать на книжках перед публікою, то акції протестів під стінами КабМіну влаштовують, та ще й результативно. Але найкрутіший піар-хід від Капранових – це їхній зелений горбатий запорожець, на якому вони презентують і відповідно успішно продають свої новинки (та ще й у вишиванках!). На останньому 18 Міжнародному книжковому «Форумі видавців у Львові», що проходив 14-18 вересня, брати лише за два дні дали 1 500 автографів прихильникам і списали по чотири кулькові ручки. Автографи, до речі, вони ставлять виключно обоє – «подвійний стандарт».


           Брати Капранови дуже сміливі чоловіки, які абсолютно не бояться каверзних запитань. Тому я з радістю їх поставила (коли ще випадає така нагода!) і ось що вийшло:
           Вам доводилося красти книжки у магазині?
У магазині – ні, а от у бібліотеці – так.
           Ваші дружини близнючки, мабуть, і весілля було в один день, і на весільних світлинах вас, мабуть, четверо. А дітей правильно поділили?
Вони у нас спільні, ми їх не ділимо.
           Ви Леви за гороскопом, два хижаки під одним дахом, майданчик для греко-римської боротьби часто влаштовуєте?
Левів під одним дахом у нас не двоє, а п`ятеро. Ми звикли жити у такому «звіринці».
          Чи читали ви під партою?
Одна дівчинка з нашого класу читала під партою Г. Флобера «Пані Боварі», так її просто вигнали з класу. Ми після цього вже не ризикували.
          Те, як ви ділите жінок, зрозуміло, ви просто обираєте близнючок, а як можна поділити одне кермо однієї яхти? Хто все ж таки серед вас штурман?
У нас ексклюзивна яхта, вона має два керма. Це правда.
          Скільки разів за сьогоднішню зустріч ви сказали неправду. Трошки прикрасили або перекрутили реальні факти?
Останні півгодини тільки цим і займаємося.
          Ви любите попоїсти?
Так (в один голос)
          «Щоденник моєї секретарки» тягне на премію «Золотий бабай»?
Ні (впевнено)
           Ви були задоволені, що ваш вірш «Любіть українок» став найобговорюванішим в неті та отримав безліч коментарів?
Так (задоволено)
            Ви могли б носити вишиванку щодня?
Так, але дружини були б незадоволені прати так часто.
            Ви вмієте бути серйозними?
Не пробували.
            Можете запізнитися на презентацію своєї книжки?
Ні (одностайно)
            Ви проміняли б свого горбатого зеленого запорожця на розкішний Ламборджині?
Нам пропонували обміняти на позашляховик, але ми не погодилися.
            Ви могли б вирушити у кругосвітню подорож на своїй яхті?
Кожного разу ми думаємо. що вирушаємо у «кругосвітку». Але щоразу доводиться повертатися напівдорозі.
            Ви щасливі разом?
Так (з щасливими посмішками)

       
            Щасливі брати Капранови є прибічниками хендмейду, тобто зробленого вручну. Цей хист їм передався від дідуся, який талановито різьбив по дереву. Під його наглядом вони переплітали книжки ще у п`ятому класі. А в сьомому вже випустили свою першу книгу «Тихий омут» у двох примірниках з кольоровими ілюстраціями. У них був свій прес, знайдений у сховищі колишньої бібліотеки, та друкарська машинка. Ось звідки все починалося.
          А сьогодні Капранови – не лише успішні видавці й популярні письменники, Віталій та Дмитро ще й професіональні читачі. Одночасно вони читають по 3-4 книги, і це хороша перевірка книжки на якість: книга, до якої хочеться мимоволі повертатися, яку відчуваєш і пам`ятаєш, та й витримує конкуренцію, та і є твоя. «Взагалі не існує поганих і хороших книг. Те, що добре для мене, не значить, що сподобається вам, і навпаки, - відмічає один з братів. – Книга має знайти саме свого читача.»


          Близнюки радять читачам писати на берегах книжок свої думки, олівцем звісно, вступати в діалог з автором, бути режисером під час читання, втілюватися у різні образи, неможливі у реальному житті (вагітної жінки, наприклад, маленької дитини чи хворої людини), вчитися співчувати їм, співпереживати. Читання – це ж гімнастика для душі і розуму, тренажер для уяви, емоцій та духовного прогресу. А для дорослих, які не мають часу на ці «мозкові вправи» і в конвеєрі життя не можуть робити те, що хочеться, бо винні усім (дружині, друзям, шефу, дітям і т. д.), Капранови радять: просто прокидайтеся на годину раніше і даруйте собі насолоду бути наодинці з книжкою і з собою.


        Наостанок під час зустрічі на літературному автобані були складені «Правила книжкового руху для херсонців» від братів Капранових: тож «кращі ліки від стресу» – це поезія С. Руданського, «кращий подарунок», який брати дійсно хотіли б подарувати другу, - це Пересопницьке Євангеліє, «серед модних розумних книжок» вони обрали «Степового вовка» Г. Гессе, «хітом книжкового літа» Віталій та Дмитро скромно назвали книжку свого видавництва «Мазепа і Я» і «книгою, перевіреною часом» для них є «Чорна рада» П. Куліша. Отож, херсонці, користуйтеся цими знаками пріоритету від братів Капранових при виборі книг для душі і розуму.


            Віталій та Дмитро підкорили Херсон своєю відкритістю, шармом та ентузіазмом. Їм вдалося запалити і молоді серця у школі №27, у ШГП, у бібліотеці, і вишукану публіку в кав`ярні «Дон Марко». Врешті вони ледве встигли на поїзд…
        Протягом дня увага ЗМІ була прикута до цих неординарних постатей. Капранови поїхали, а передачі про них та статті все виходять і виходять. Здивували, значить, зачепили і надихнули!

Фоторепортаж херсонського турне братів Капранових

Оксана Розміровська,
організатор зустрічей з братами Капрановими


 

 

 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.