on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Персоналії > Театр > Балаш Віктор Григорович > Творчість Віктора Балаша


Творчість Віктора Балаша

В цьому році виповнилося 75 років з дня народження Народного художника України, головного художника Херсонського академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша - Віктора Балаша. На честь ювілею у залі Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка відкрита виставка сценографічних проектів цього відомого херсонського майстра.

Масштабною творчою особистістю на мистецьких теренах Херсонщини вирізняється художник сцени Віктор Балаш. Творча доля митця майже півстоліття пов'язана з Херсонським музично-драматичним театром імені Миколи Куліша. За цей час ним було оформлено майже 500 вистав концертних програм. Кожна його постановка - це свято кольору і світла, гармонія задуму і формального втілення, за якими приховані важка буденна праця і постійний пошук нестандартних художніх рішень.

Віктор Григорович Балаш народився 28 березня 1932 року в Херсоні. В 1953 році закінчив театральне відділення Московського вищого художнього училища «Пам'яті 1905 року». В 1963 році вступив до Спілки театральних діячів України. З 1977 року - член Національної спілки художників України. За період своєї творчої діяльності В.Г.Балаш неодноразово влаштовував персональні виставки у Херсоні та Києві, брав участь в обласних, республіканських, всесоюзних, зарубіжних виставках в Болгарії, Угорщині, Чехи. В 1999 році отримав від президента України відзнаку - орден «За заслуги». У 2001 році був нагороджений дипломом Лауреата і премією всеукраїнського театрального фестивалю «Леся Українка і театр на межі тисячоліть» за краще сценографічне рішення вистави «Лісова пісня». У 2002 році В.Г.Балашу було присвоєно звання Народного художника України. У 2005 році, з уваги на церковні заслуги, Віктор Балаш був нагороджений орденом Преподобного Нестара Літописця митрополитом Київським і всієї України Володимиром.

Ювілейна експозиція творів Балаша, що відкрита у залі музею, повністю замислена і побудована автором. Вона включає понад 60 робіт художника, особисто відібраних ним. Більша частина робіт належить театру, лише декілька з них зберігаються у фондах музею. У різноманітті представлених творів, виставка дає уяву про
творчу еволюцію В. Г Балаша, починаючи з ранніх робіт, які виконані у середині XX ст. до останніх, що межують наприкінці XX початку XXI.

Ескізи декорацій та сценографії до постановок «Твої 16 років», «Аристократи», «Іван да Мар'я», що виконанні у 70-ті роки показують вільне володіння художника досвідом світового мистецтва. Автор демонструє здатність до творчого пошуку та широкі можливості використання різноманітних технік та прийомів роботи з багатьма художніми матеріалами. Найбільш повно талант Балаша як сценографа і декоратора розкрився наприкінці XX століття у таких постановках як «Аладін» 1999 року, «Пісня келиху» (за твором І.Кочерги), «Лісова пісня» (за поемою Лесі Українки) 2001 року тощо. Ескіз сценографії до вистави «Назар Стодоля» (за твором Т. Шевченка) 1997 року був показаний на Республіканській художній виставці у Києві, присвяченій 2000-річниці Різдва Христового.

Розуміння та правдиве тлумачення Балашом фабули літературного твору, що є основою любої академічної вистави, спонукає шукати завжди нові прийоми та засоби виразності. Його мистецтво не передбачає використання штампів та повтору. Привертають увагу складні об'ємні макети-конструкції, які виконані з дерева та металу, аплікації та колажі, що утворюють символіко-алегорійні композиції. З них постають знайомі образи минулої епохи, прикмети соціальних потрясінь нашої історії та нашого ставлення до них: «Комуна в степах», «Голодомор» (за п'єсою Куліша) 1991 року тощо. В них художник ретельно відбудовує історичний контекст, продумує сполучення декорацій і світла, які повинні не тільки гармоніювати між собою, але й точно втілювати художній задум. Як дзеркало нашого часу, вони відкривають зв'язок епох, допомагають усвідомити минуле та зрозуміти сучасність.

Особливою рисою Віктора Балаша є вміння створити глибокий і виразний художній образ, який спроможний впливати і пробуджувати почуття. В поєднанні сучасних форм сценографії та намаганні відтворити особливості художньої інтонації кожної драматургічної дії міститься складна роль театрального художника, професійного сценографа і людини, захопленої своєю справою - Віктора Балаша.

В. Дяченко, науковий співробітник Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка.
Наддніпрянська правда.-16.05.2007

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.