on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > Література > Бібліофільство > У Каховці презентували дві нові книги

 

У Каховці презентували дві нові книги

 

Каховська краєзнавиця Алла Яблонська у Каховській ЗОШ № 5 презентувала дві нові книги — «Ой, Дніпро, Дніпро…» і «Нова Каховка. Місто із лебединої пісні»

«Загибелі первозданного Дніпра людство навіть не помітило», — саме так розцінює рішення державної влади збудувати другу чергу Каховської ГЕС ім. П. Непорожнього краєзнавиця з Каховки Алла Яблонська (на фото). Короткій історії Нижнього Дніпра, долі його і плавневих лісів у радянські часи, будівництва Каховської ГЕС, Каховської зрошувальної системи, появі Нової Каховки і розвитку Каховки присвячена її нова книга «Ой, Дніпро, Дніпро…». Разом з нею вийшов нарис про Нову Каховку. Тепер її бібліографія налічує 9 книг, частина з яких навіть була перевидана.

Останні праці Алли Яблонської передусім вражають якістю поліграфії. Щоправда, повноцінними краєзнавчими дослідженнями їх назвати дуже важко. Сама авторка опосередковано визнає це на початку книги про Дніпро, попереджаючи читачів: «Нехай Вас не дивують змішані жанри в цьому збірнику». Історична частина про Дніпро містить у собі переважно спогади самої Яблонської про життя у прибережних селах Херсонщини з середини ХХ століття: у Саблуківці Бериславського району, Малокаховці. Решту книги складають інтерв’ю та короткі спогади інших свідків подій, що описані.

Обидва нові видання авторки скоріше, нагадують чорнові ескізи майбутніх книг, що містять мало дійсно нової інформації і багато в чому повторюють офіційну, багато разів тиражовану історіографію як ГЕС, так і зрошувальної системи. Нерідко в ній наводяться прямо протилежні факти, які можуть вкрай заплутати читачів, не знайомих з абсурдними реаліями радянських часів. Приміром, проектанти Каховської ГЕС — «великої будови комунізму» — в одному місці змальовуються великими професіоналами, а в іншому фактично бездарами, які «не вели прогнозових і наукових розрахунків спорудження гідроелектростанції» саме на пісках біля сучасної Нової Каховки.

Втім, вдумливий читач зможе знайти цікаві для себе моменти або невідомі факти з історії краю. З одного боку, добре, що подібних видань стає більше. Проте жаль, що видавці пошкодували зусиль на редагування збірок. Мабуть, об’єктивне і грунтовне історичне дослідження про каховський край і ГЕС ще не дочекалося свого часу.

Олег БАТУРІН

Фото автора

Джерело інформації

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.