on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Екологічна культура > Флора та фауна Таврії (Херсронщини) > В степовій Херсонщини вовкособаки більш небезпечні, ніж самі вовки

В степовій Херсонщини вовкособаки більш небезпечні, ніж самі вовки

Особливо в час розмноження (квітень-травень місяць), коли вони вигодовують та виховують своє потомство, навчаючи хижацтву, йдуть на все, аби нагодувати собачат. На жаль, наші мисливські організації до цього часу не звертають уваги на збільшення кількості вовкособак. То вовк чи собака? За поясненнями звернулися до природоохоронних органів. Вовки мешкали-таки на Херсонщині. У Голопристанському, Цюрупинському, Велико-Олександрівському, Бериславському, Каланчацькому та Високопільському районах. Але за останні роки серед хижаків Нижнього Дніпра з'явився новий хижий звір - вовкособака.

Для з'ясування цього факту до Одеси Цюрупинським товариством мисливців та рибалок було направлено для експертизи в 1999 році 14 шкір та тушок. Результат: 2 - невідомі, 2 - гібридні (тобто, вовкособаки), а 10 — вовчі. Проведено аналіз вмісту шлунків і виявлено, що там були залишки овець, домашніх та диких свиней, мишовидних гризунів, зайців і навіть лушпиння картоплі та баштанних культур. Є повідомлення про напад вовків на оленів та бобрів і, як не дивно, на домашніх собак. Люди поки що в безпеці, хоча грибарям необхідно поводити себе в лісі обережно.

У сиву давнину на території Північного Причорномор'я (ліси саванного типу, тобто вологі, які зараз залишилися в Центральній Африці та Південній Америці) жили і вовки. А згодом, коли кочові племена знищили ці ліси, вовки зникли з нашого регіону, бо зникла їжа: козулі, олені, дикі свині. І ось, завдяки розширенню лісових масивів Херсонщини, в 1967 році з'явились в плавнях Дніпра, Голопристанському, Цюрупинському районах та в лісах побережжя Каховського водосховища олені, лосі, дикі свині, а за ними, у пошуках їжі, з північних областей прийшли й вовки.

Вони стали контролювати вищезгадані райони, відчутно це стало домашнім тваринам регіону, особливо вівчарству "Каракуль експорту" Іванівки, Ягорлицького Кута, Бурового, Буркуй, Малих Копанів та інших місць. У ці роки інтенсивно почало розвиватись дачне господарство. Їдучи на свої дачі весною, люди для розваги брали з собою собак, а пізньої осені, консервуючи свої оселі, просто залишали собак напризволяще. Вони дичавіли, у пошуках їжі завдавали великої шкоди дикій фауні. Внаслідок спарення вовка з дикою собакою і з'явились вовкособаки.

Ці звірі, об'єднавши в собі фізіологічні особливості та повадки вовка та собаки, стали вкрай небезпечними хижаками для навколишнього середовища. Від лисиці та шакала (до речі, якого немає взагалі на півдні України) вовкособаки відрізняються більшими розмірами, від собак тупою мордою та манерою держати хвіст опущеним і піджатим. Це на Херсонщині найбільш шкідливий хижак. Частіше зустрічається на Лівобережжі нашої області. Його дозволено нищити круглорічно. Особливу небезпеку являють вовкособаки, заражені на вірус прокази або сказу.

В.Іздебський,
кандидат біологічних наук
“Булава”, 03.02.2000

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.