on-line с 20.02.06

Арт-блог

01.08.2019, 10:03

Август-2019

Пахне мелісою й медом   Вранішній чай.   Серпень неждано до тебе, -   Що ж, зустрічай.     Меду прозорі краплини...   В вервиці дні   Мов кукурузні зернини,   Злото-ясні.     Пурпур томату достиглий,   Яблучок віск,   Тихі заграви вечірні,   В темряві зблиск.     Ночі такі баклажанові,   Пісня цикад...   Астри із неба рахманного   Падають в сад.         Літо спекотне дозріло,       Осінь гряде,       Сміло вже бронзове тіло       Холоду жде. Валентина П.

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Locations of visitors to this page

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Новости региона

15.08.2019, 14:05

В Україні запустився безкоштовний онлайн-курс для митців

14.08.2019, 10:32

У Херсоні відбудеться Флешмоб жіночності-2019

14.08.2019, 10:21

Херсонців запрошують відсвяткувати День Незалежності

> Темы > Литература > Литераторы в Таврии > «Я виріс у степу, на жагучих вітрах...»

«Я виріс у степу, на жагучих вітрах...»

З нагоди 150-річчя з дня народження Миколи Чернявского видана сьома книга серії «Літературні скарби Херсонщини». В ній представлені твори письменника, життєвий і творчий шлях якого безпосередньо пов’язаний з Херсонщиною. Збірка допомагає читачеві поринути у події кінця XIX - початку XX століття, які відбувалися на території нашої області, й ознайомитися з її складними суспільно-економічними, політичними, культурними процесами.

У збірці представлені оповідання «Земля», повісті «Весняна повідь», «Блискавиці», «Варвари», публіцистичні твори «Коли тюрми розчинялись», «Червона лілея», «Шевченкова могила». У них стверджуються загальнолюдські цінності, тому вони залишаються актуальними й нині.

Головний герой оповідання «Земля» Петро Стасюк вважає, що найкращий спосіб вирішити земельне питання - це трагічний вчинок. «Весняна повідь» - це своєрідний твір-розвінчення більшовицької ідеології, яка трималася на утисках, репресіях та залякуваннях. У «Блискавиці» переважають стихійність та анархія. Автор відтворює картини гострих соціальних проблем (грабування та підпали панських маєтків, вимоги підвищення оплати за роботу, поліпшення харчування) динамічно і художньо переконливо.

Повість «Варвари» є актуальною у всі часи, адже існують «варвари», з якими необхідно боротися. Саме вони є носіями антиподних переконань. У творі цих героїв уособлюють Онищенко, Гінзбург, Філянський, Максимович, Гармаш, Кунцевич, пріоритетними інтересами яких є оргії, плітки, картярство, флірт, демагогія.

У публіцистичних творах автор постає і як публіцист, і як літературознавець. Їх написанню сприяли зустрічі Миколи Чернявського з тодішніми політичними лідерами України Михайлом Грушевським та Симоном Петлюрою. Темою сповіді «Коли тюрми розчинились» є динамічні події в Херсоні 1917 року - організація і хід 16 квітня 25-тисячної політичної маніфестації на підтримку Центральної Ради.

У нарисі «Червона лілея» Микола Чернявський відтворив творчу лабораторію Михайла Коцюбинського, котрий дуже любив життя: «... В сірому чистенькому костюмі, в червоній турецькій фесці, весною і літом, не вважаючи на спеку, він ходив по своєму саду й хазяйнував. Сонце пронизувало його наскрізь промінням, а він, сухий і бадьорий, неначе купався в його теплі. Я виріс у степу, на жагучих вітрах, на шелестких суховіях, і мене стомлював чернігівський весняний спокій, тиша і млосність літнього дня. А Михайло Михайлович почував себе чудово, - так само, як почувала себе його червона лілея... І взагалі він здавався задоволеним життям. Але чи носив він у своїй душі ту вищу гармонію, що дає людям щастя?..». На прикладі життя цього письменника Микола Чернявський намагався відшукати відповідь на одвічне питання: для чого я живу?

Наслідком поїздки Миколи Чернявського до місця довічного Шевченкового спочинку стала поява твору «Шевченкова могила». Письменник детально описує особливості мандрівки з Києва до Канева 1906 року - в розпалі подій першої демократичної революції, яка струснула Російську імперію. Автор дає узагальнюючу характеристику ролі та значенняю Тараса Шевченка в українській історії та аналізує актуальність його заповітів для сучасного читача.

Оскільки творчий потенціал Миколи Чернявського повносило розкрився і розвинувся саме у Херсоні, збірка «Вибране» стане особливо цікавою для жителів нашого краю, який так образно, переконливо і правдиво описав автор. Крім того, збірка доповнена ілюстраціями, які допомагають відчути «смак епохи» письменника і зокрема його херсонського періоду життя.

Марина Азізова,
студентка факультету української філології і журналістики ХДУ
«Новий день».- №39 (5344).- 26.09.2018.- стр.17

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.