on-line с 20.02.06

Арт-блог

05.06.2020, 08:44

Июнь-2020

Одари, июнь, меня прохладой, Надоела вечная жара, Только затяжных дождей не надо, Подойдет июньская гроза! Пусть грохочет гром над головою. Молнии сверкают ярче пусть, Приходи скорей — окно открою, Я грозы нисколько не боюсь, Пусть ворвутся запахи июня, Ароматы липы и цветов, А в ответ восторгом одарю я, И любовью, что поймешь без слов. Босиком протопаю по лужам, Сразу же насквозь промокну — пусть, Приходи же, ливень, ты мне нужен Я зову тебя, и я дождусь!  

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Locations of visitors to this page

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новости региона

05.06.2020, 11:12

Відкрито реєстрацію на Третій міжнародний ярмарок грантів у сфері культури English version is below

04.06.2020, 14:15

Херсонців запрошують взяти участь у кінодискусіях про права людини

03.06.2020, 10:30

Гончарівка візьме участь у міжнародному творчому проекті

> Новости региона > Як рятують Скельку
Все новости

25.03.2020 10:57

Як рятують Скельку


Фото надано начальником археологічної експедиції Сергієм Нємцевим.

Давайте ненадовго забудемо про коронавірус та поговоримо про археологічну спадщину Херсонщини.

Яка вона? Доволі цікаве питання. У нашій області є понад 3 тисячі археологічних пам’ятників - кургани, городища, поселення, тощо. Згідно з Державним реєстром  нерухомих пам’яток України, 28 з них мають статус національного значення. 

Одним із цікавих місць є античне городище «Скелька»,  розташоване недалеко від села Олександрівка Білозерського району. Пам’ятник національного значення складається зі східної та західної частини, які розділені глибокою балкою. Відкопав це городище ще наприкінці XIX століття відомий археолог та засновник Херсонського краєзнавчого музею Віктор  Іванович  Гошкевич. У першій половині XX століття на городищі проводилися лише розвідки, а вже в 1978-1979 роках працювала повноцінна археологічна експедиція Інституту археології АН УРСР під керівництвом Сергія Борисовича Буйських.

Під час двох польових сезонів археологи зосередилися тільки на західній частині городища, де  дослідили культурні нашарування, лінію фортифікаційних укріплень. Під час цих розкопок виявили знахідки IV-III ст. до н.е. (пізнього класичного античного періоду) та I ст. до н.е – III ст. н.е. (римського часу). Вчені з’ясували, що оборонна лінія складалася з фортечного муру з баштами, а за 30 метрів від неї пролягали рови та вали. Також  знайшли будинок площею 170 квадратних метрів, який примикав до фортечного муру. На жаль, до недавнього часу більше археологічні розкопки не проводилися, чим скористалися «незаконні дослідники». 

Торік на цьому археологічному пам’ятникові  виявили сліди незаконних робіт чорних копачів. Вони знищили верхню частину культурного шару на понад 60% площі західної частини городища. Навесні 2019 року в інформаційному просторі дуже активно цю проблему обговорювали, як у соціальних мережах, так і на різних профільних інтернет-порталах. Тож  у липні 2019 року з рятувальною метою сюди вирушила археологічна експедиція Херсонського державного університету на чолі з Сергієм Олеговичем Нємцевим та представниками обласної інспекції з охорони пам’яток та культури. Всього взяло участь майже 40 студентів та волонтерів, які дослідили площу в 200 квадратних метрів. Як розповів  начальник експедиції Сергій Нємцев, у 2020 році планується продовження рятувальних робіт, щоб дослідити всі частини городища. Також він запрошує всіх охочих приєднатися до експедиції та дізнатися, як це бути справжнім «Індіаною Джонсом»!

До чого все це розповів? Хочу звернути увагу на те, що знищення археологічної спадщини може призвести до зникнення цілого культурного пласту в регіоні. Хоча сьогодні вже ведуться певні роботи зі збереження деяких археологічних пам’ятників Херсонської області. Наприклад, вже на завершальному етапі процес створення історико-археологічного заповідника «Амадока» недалеко від села Червоний Маяк Бериславського району. Але треба більше археологічних експедицій, які б гідно фінансувалися. Це дозволить зменшити ризик появи чорних копачів на пам’ятниках Херсонщини.

Дуже важливо, щоб херсонська громада розуміла: збереження таких пам’ятників – це запорука подальшого культурного розвитку регіону та всієї країни!

Єгор Сидорович
Джерело інформації: Газета "Вгору"

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.