on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...

 

Як у Херсоні «ГогольFest» гостював

На три дні Херсон перетворився на осередок сучасного мистецтва, де генерують креативні ідеї і ламаються стереотипи. Обласний центр прийняв знаменитий «ГогольFest». Ще донедавна суто столичний фестиваль тепер подорожує різними містами. Його програма в Херсоні видалася досить насиченою - понад півсотні креативних заходів, від перформансів до незвичних вистав і концертів.

Творчий ініціативі під назвою «ГогольFest» вже більше 10 років, і вона входить у 20-ку найвідоміших фестивалів Європи. Херсонську версію події, яка об’єднує акторів, режисерів, художників, мистецтвознавців і т. д, назвали «Dream ГогольFest». Учасники та гості фестивалю прибули спецпотягом. «Укрзалізниця» виділила чартерний рейс зі столиці. Два вагони потяга «ГогольТгаіn» розмалювали, всередині розташувалася виставка перформативного мистецтва. Дорогою тут тривали тусовки, на які могли потрапити всі пасажири. Квиток коштував 850 гривень, у цю вартість увійшли поїздка в обидва боки та безкоштовний вхід на фестивальні заходи.

Цьогоріч фестиваль сучасного мистецтва вразив новим підходом до організації масових заходів. Карантин підштовхнув ідеологів «ГогольFest» до вельми сміливих перформансів, які б дозволяли глядачам насолоджуватися мистецтвом, але з дотриманням дистанції.

«Власне, за час існування фесту ми звикли до викликів, які постійно перед нами постають під час організації. Був такий час, що «ГогольFest» проводився зовсім без фінансування. Тому умова зробити фестиваль таким, щоб він відповідав вимогам карантину, насправді нас не злякала», - розповів організатор «Dream ГогольFest» Максим Демський.

Стартував фестиваль сучасного мистецтва на воді, програмою «І корабель пливе». Спеціально під відкриття на Трофейному мосту в Херсонському гідропарку спорудили багаторівневу сцену завдовжки 55 метрів. Монтували її протягом двох днів. Світло, звук та металеві конструкції везли п’ятьма вантажівками. Організатори фестивалю заявили про досі небачений формат масового заходу в Україні: за концертом глядачі спостерігають на воді, з плавзасобів. О 21.00 минулої п’ятниці на Трофейному мосту мав виступити популярний український гурт «DAKHABRAKHA». О 17.00 музиканти відіграли саунд-чек, перед яким запевнили журналістів, що прогноз зі стрімкою зміною погоди на вечір їх не лякає, бо ж все технічно налагоджено й продумано.

Та не так сталося, як гадалося. Буквально за годину до феєричного відкриття «Dream ГогольFest» Херсон накрила злива. Гідропарком пронеслася потужна буря. Шквальний вітер зірвав захисне покриття зі сцени та апаратури. За таких умов музиканти не ризикнули піднятися нагору. Але відкриття фесту організатори вирішили не скасовувати. Замість живого виступу «DAKHABRAKHA» - «плюсівка» композицій гурту під, без сумніву, яскраві світлові ефекти. Щоправда, глядачі, котрі прибули на теплоходах, яхтах, катерах і навіть каяках, про це дізналися вже після завершення заходу... Погодний форс-мажор, технічні проблеми - все це зрозуміло, з природою сперечатися складно, навіть іменитим режисерам, таким, як Влад Троїцький (лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка і президент «ГогольFest»). Не зрозуміло одне: чому організатори одразу не зізналися глядачам, що це не концерт, а шоу під фонограму? Принаймні, так було б чесно.

Направду, змазане відкриття залишило в мене неприємний осад від «Dream ГогольFest» і дивитися інші його заходи не дуже й хотілося. Але робота зобов’язує - як акредитований журналіст все ж продовжила спостерігати за фестом. І це було того варте. У суботу ввечері на площі перед обласним академічним музично-драматичним театром ім. М. Куліша показали оперу «Таке off». Не дуже комфортний перегляд у досить прохолодну погоду компенсували враження від перегляду шоу. Велична музика і бездоганний вокал, які доповнив світловий супровід. Фасад театру висвічувався сюжетними картинами - це нині дуже модний режисерський прийом під назвою «відеомапінг».

Ще одну оперу показали в неділю, на великій сцені театру ім. М. Куліша. Боротьба добра зі злом, світла з темрявою, Бога з сатаною. Власне, в першу чергу про це шедевр Влада Троїцького «IYOV». Хоча філософія вистави настільки глибока, що кожен відшукає в ній щось своє. Не дарма ж «IYOV» увійшла в десятку найкращих опер світу! Сюжетна лінія постановки побудована за Старим Заповітом, по суті, це розмова людини з Всевишнім. Дійство на сцені приголомшує - від вокальних партій рідкісних голосів до світлового супроводу. Композитори опери Ілля Разумейко та Роман Григорів. Скажу, що нічого подібного ніколи не бачила й не чула. «IYOV» з превеликим успіхом йде на українських і закордонних сценах вже 5 років. Тож якщо у вас буде можливість це почути й побачити, дуже рекомендую нею скористатися.

У неділю «Dream ГогольFest» вразив вертикальним концертом у готелі «Фрегат». Фішка масового заходу в тому, що споглядати його можна було лише з балконів будівлі. Сцену встановили на подвір’ї готелю, на автостоянці, розташованій на рівні другого поверху. Аби спостерігати за цим незвичайним дійством, треба було придбати квиток, заздалегідь зареєструвавшись. З кожного номера концерт могли дивитися не більше чотирьох людей. Також глядачами стали ті, хто через погодний форс-мажор не зміг подивитися виступ «DAKHABRAKHA» з плавзасобів, під час відкриття фесту на Трофейному мосту. Ще того ж вечора музиканти гурту пообіцяли, що відіграють наживо у «Фрегаті». І свою обіцянку вони виконали. Концерт видався дуже атмосферним. Також на цій сцені виступили гурти «Vinok», «Вагоновожаті», «Dakh Daughter».

Крім музичних подій, «ГогольFest» порадував шанувальників зустрічами з відомими людьми, читками п’єс, лекціями, вечірками, які відбувалися в креативному просторі «Urban Cad». Організовано фестиваль не за бюджетні кошти, проект фінансують міжнародні організації. Для Херсона «Dream ГогольFest» став ковтком свіжого повітря. Нам дуже не вистачає мистецького драйву, а з ним - і розвитку міста, чи не так?

Марина Савченко
«Новий день».- №37 (5446).- 09.09.2020.- стр.16

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.