on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Новини регіону > "Zero Waste School": молодь здатна змінити світ навколо!
Всі новини

09.09.2020 13:28


"Zero Waste School": молодь здатна змінити світ навколо!


Учасники команди ZeroWaste School Херсон на пляжі у Скадовську.

“Три роки тому наше життя докорінно змінилося!” — з такої фрази Ольга Демченко починає  розповідь про ZeroWaste School - школу без сміття. Кілька днів тому вона на курортах Херсонщини розповідала туристам з усіх куточків України про сортування сміття, а тепер разом із однодумцями організувала генеральне прибирання на місцевому пляжі в  херсонському Гідропарку.

Пані Оля викладає біологію в школі №32. Тепер вона ще й громадська активістка. Але без команди юних помічників  не впоралася б, та й було б це не так цікаво:

- Усе почалося з того, що мене викликав директор і сказав:  треба взяти участь у конкурсі ZeroWaste Ukraine, тобто Україна без відходів. Я не дуже зраділа, але погодилася, бо хотіла виграти приз. Чомусь думала, що це буде телевізор, і я б змогла показувати учням фільми про тварин та природу. У змаганні взяло участь 50 шкіл з усієї країни. І як не дивно, ми перемогли! Пройшли усі відбіркові етапи й поїхали в Київ на тренінг, пов’язаний із сортуванням та переробкою сміття. Ми - це  4 учні та я. З нами так потужно і професійно працювали експерти, що до Херсона ми вже повернулися іншими людьми! Навіщо нам телевізор? — жартує пані Оля, — ми виграли дещо набагато цінніше — прес для стискання пластикових пляшок! Відтоді ми називаємося ZeroWaste School Херсон.

Але на думку юних активістів, головною винагородою були ті зміни, які сталися у їх житті. Діти розповідають, вони й раніше здогадувались, що планета опинилася в екологічній кризі головним чином через забруднення пластиковим сміттям. Але не знали, наскільки глобальною виявилася ця проблема та як із нею боротися. Під час кількаденного тренінгу вони поповнили свої знання та навички.

Три роки тому Максим Халаман вчився у 8-му класі. Зараз він уже в 11-му, і сам є ментором, його щорічно запрошують навчати інших учасників цього тренінгу:

- Я  люблю природу і перш, ніж щось викинути,  думаю про наслідки — скільки років цей пакет або ця пляшка  розкладатиметься на сміттєзвалищі. Тому я, як і всі інші учасники ZeroWaste School, сортую сміття. Я майже не користуюся одноразовим пластиком,  використовую тільки екоторбинки. А якщо після якогось свята залишаються порожні пет-пляшки,  я приношу їх до школи. Там під пресом раз на кілька місяців ми деформуємо пляшки, щоби відправити на переробку,” — пояснює хлопець.

Після перемоги в конкурсі юним активістам та їх наставниці закортіло більшого! “Я питала, може, уже зупинимось? Але діти не  хотіли зупинятися. Ми підвищили свою екологічну свідомість і змінили спосіб життя, свої звички та почали міркувати, як рухатися далі в обраному напрямку,” — розповідає Ольга Демченко.

Коли все починалося, у рядах ZeroWaste School (ZWS) Херсон було лише 3 десятикласники та 1 восьмикласник, потім кількість учасників суттєво збільшилася, до команди екосвідомих приєдналися учні з сьомих та шостих класів.

На рахунку ZWS чимало заходів, які вони організували та провели. Торік діти організували перший міський екологічний фестиваль (це було навесні), присвячений всесвітньому дню Землі. “Планували зробити його щорічним, — зауважує пані Оля, — але через карантин цьогоріч ми його не провели, сподіваюся, наступного року відновити цю традицію”.

Упродовж року юні активісти  проводять масштабні прибирання на Чорноморському узбережжі між селищами Залізний Порт і Приморським. “Ми двічі влаштовували там суботники й плануємо втретє це зробити 19 вересня, — пояснює Максим, — кожного разу в цьому бере участь близько 100 осіб, представники інших організацій і звичайні люди, які просто побачили оголошення про захід у фейсбуці та самі вирішили прийти та допомогти. Це насправді відбувається завжди дуже весело: це не тільки прибирання, це і пікнік, і купання, естафети та призи.”

Активісти розповідають: у Херсоні доводиться також влаштовували прибирання — парк “Дубки”, Придніпровський парк у районі ХБК, Балка та Гідропарк... З досвіду юних активістів, це найбільш проблемні місця.


Юні учасники ZeroWaste School Херсон прибирають пляж у Гідропарку.

Просто зараз проходить прибирання пляжу у Гідропарку спільно з акторами театру імені Куліша. Учителька і наставниця ZWS пояснює:

- Після важкої праці на нас чекає, як бонус, вистава просто неба від акторів театру. Але вони не тільки покажуть виставу наприкінці заходу, вони й самі прибирають поряд з іншими. Я думаю, після цього заходу театрали теж переосмислять свої звички та щоденні ритуали й потроху почнуть сортувати сміття і жити так, щоб відходів було якомога менше: не купувати зайвого і не викидати речі, які можна полагодити. Дивіться, ми вже майже закінчуємо: пластикові пляшки та стаканчики в одні мішки, скло — в інші, алюмінієві банки  окремо. Усе це  відвеземо в міське комунальне підприємство “Гарантія”. Це взагалі-то вони повинні цим займатися, — зауважила Ольга Демченко.

- Хоч прибирання з акторами театру - непересічна подія, але всі в один голос кажуть, що найцікавішим за всю історію існування ZWS був захід у Скадовську. Це було наприкінці липня. Ми на початку нашої діяльності думали, що треба назбирати 2-3 тисячі гривень і ми все-все зможемо, а потім до нас дійшло: щоб зробити щось масштабне, щось значуще, потрібні зовсім інші суми. Ще в Києві на тренінгу нам казали, що потрібно писати та вигравати гранти, так ми отримаємо кошти на втілення наших екологічних ідей. Але ми не були громадською організацією, і тому шукали якусь ГО, на базі якої могли б написати та отримати грант. Нам допомогла  “Регіональна рада підприємців”. Таким чином ми змогли виграти грант на 12,5 тис. євро і були дуже щасливі,” — розповідає екоактивістка.


Встановлення контейнера для пластикових пляшок на пляжі у Скадовську.

Віка Коваль, учениця 8 класу 32-ої ЗОШ, продовжує:

- Ми розробили великий проєкт —“Херсонщина без сміття”, він складався з різних заходів. Найбільше мені запам’яталося, як ми встановлювали креативні контейнери для збирання пластикових відходів! У Скадовську ми поставили величезного дельфіна, у Лазурному — медузу Таю, і плануємо привезти ще один у вигляді рапана в селище Приморське. Це все підводні жителі Чорного моря. Якщо чесно, ідею зробити контейнери у формі тварин або якихось упізнаваних символів ми підгледіли в інтернеті. Їх створив майстер зі стімпанку Сергій Демченко. Коли ми їх встановили, зрозуміли, що не прогадали — ідея вистрілила! Уже за пару годин і наш дельфін Дмитрик, і медуза Тая були повні — люди, а особливо діти, охоче несли пластик. Вони викидали пляшки, а потім фотографувалися разом з контейнерами, наче з якимись пам’ятками архітектури, це було круто! — пригадує Вікторія.


Після встановлення контейнерів для дітей організували квести та естафети, а дорослим дарували безфосфатні миючі засоби за участь у конкурсах. 

Але на виготовлення та встановлення контейнерів витратили не дуже багато грантових коштів. Основною графою витрат стало відкриття пункту прийому кришечок від пластикових пляшок. “Ми вже закупили верстати для їх переробки, вони дуже дорого коштують, із перероблених кришечок  будемо виготовляти таблички з адресами — таким чином і сміття стане на вулицях менше, і користь для міста буде,” — впевнена Ольга Демченко. 


Діти принесли побутові відходи до пункту прийому пластикових кришечок.

І ось піщаний пляж та хащі позаду нього вже чисті, наче й не було тут тисяч відпочивальників. М’язи волонтерів судомить, але зараз буде відпочинок і вистава. І молодь, і старші сідають на килимки дивитися дійство, яке от-от розпочнеться. В учасників ZeroWasteSchool попереду ще багато планів, зрушень та пригод.

Юлія Данилевська
Джерело інформації: Газета "Вгору", 31.08.2020





Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.