Зробили хід конем
07.07.1998
"Наддніпрянська правда" 7.07.1998
Обласний центр, у день свого народження проголошений «Херсонськими Васюками», від Нью-Васюків Остапа Бендера відрізняється тим, що має справжніх шахових гросмейстерів. Одна із них - гросмейстер Наталя Жукова - у дні святкування 220-річчя Херсона виборола Кубок європейських чемпіонів (змагання проходило у німецькому місті Вупперталь). Своєю радістю гросмейстер поділилася під час прес-конференції, що відбулася в обласному шахово-шашковому центрі.
Маленька, але суттєва деталь: через фінансові труднощі Жуковій не вдалося увійти до збірної України, то ж довелося виступати за Румунію, в команді якої Наталя стала лідером і грала на 1-ій дошці. За іронією долі разом з румунками у фінал змагання вийшли українські дівчата (до речі, на 2-ій дошці за школу гросмейстерів Держкомспорту України грала теж херсонка - Інна Гапоненко). Румунська команда дуже переживала: чи буде Жукова неупередженою у грі зі «своїми». Та справжні гросмейстери грають і перемагають чесно... Українська ж збірна посіла друге місце.
Наталі пропонували залишитися у Румунії, та вона відмовилася - адже «столицею шахових амазонок» є Херсон!
Указ, що підтверджує це, було зачитано на фестивалі забавних ігор «Херсонські Васюки», присвяченому річниці обласного центру. Про підсумки шахового свята також ішлося на прес-конференції.
Як сказав режисер фестивалю Лаврентій Ніколаєнко (він же Остап Бендер), свято проводилося всупереч обставинам. Через раптове рішення міської влади влаштувати свій захід на площі перед кіно- концертним залом «Ювілейний», де розташувалися «...Васюки», шахове свято довелося зжужмити, скоротити на третину.
Добре, що хоч на найцікавіше вистачило часу: за шаховою дошкою зітнулися міжнародний гросмейстер Анжела Борсук та заступник голови Херсонського міськвиконкому Михайло Палічев. Вони робили ходи не на звичайних дошках, а на величезній жовто-зеленій, намальованій на площі, вели поєдинок «живі шахи». Як водиться, перемогла дружба, Цікаво, що востаннє у «живі шахи» в Херсоні грали 1937 року, коли у парку імені Леніна з битої цегли виклали шахову дошку...
Сподіваємося, наступне шахове дійство не змусить чекати ще 60 років. Тим більше, що користь від цього для міста полягає не лише у видовищності, в організації якої допомогли фірма «Чумак», КП «День» та Суворовська філія Ощадбанку України: податки від сотень проданих під час фестивалю порцій морозива та пляшок напоїв підуть на виплату пенсій чи стипендій херсонцям.