«Таємничий космозок»
Херсонський центр імені Всеволода Мейєрхольда представив публіці нову п'єсу.
З планетарієм у житті
Як відомо, перша людина на Землі полетіла в космос 12 квітня 1961 року, і це був радянський громадянин Юрій Гагарін. А ось херсонський міський планетарій, який всю свою діяльність присвячує саме зоряному простору, відкрито майже за рік до того. Відбулася ця знаменна подія 14 травня 1960 року. І ось, рівно через п'ятдесят років, цей відомий усім херсонцям з дитинства просвітницький заклад відзначив свій поважний ювілей.
Скільки спогадів пов'язано із планетарієм майже у кожного городянина! З юних років протягом цілого ряду поколінь херсонців привчали до високого - у прямому та переносному значенні цього слова. Походи до планетарію, під пильним контролем класних керівників, лекції фахівців під час показу чарівного неба під куполом, атмосфера свята, що супроводжувала щодня, запам'ятовувалися не просто надовго - на все життя. Одночасно молода поросль вбирала в себе наукові знання: знання про світ, про Землю, про Сонячну систему, про галактики, про безмежний простір космосу, про видатних учених, які часом ціною власного життя платили за можливість пізнати буття...
У дев'яностих роках минулого століття планетарій змушений був вплутатися в довгу і завзяту боротьбу за виживання: після повалення жахливого тоталітарного радянського режиму, коли дітей силоміць змушували сприймати науково-популярну інформацію, настала довгож
дана свобода, і вчені знання стали у суспільстві менш затребувані, вирушили на узбіччя історії (зате, як гриби після дощу, у місті росли церкви). З'явилася загроза закриття планетарію: виживати за нових умов, за відсутності належного фінансування, стало важко.
Але ж вижили! І вдалося це лише завдяки самовідданим зусиллям «планетарного» колективу на чолі з директором Ольгою Храмцовою. І сьогодні далеко не кожен обласний центр України може похвалитися чинним планетарієм! А на півдні країни це взагалі одна така установа.
Дослівно про все
У день ювілею планетарію (вірніше, наступного дня – у суботу, 15 травня) Херсонський центр імені Всеволода Мейєрхольда підключився до святкових заходів. Підключився з творчою ініціативою: у лекційному залі було поставлено вербатим-п'єсу «Космозок».
Вкотре нагадаємо читачам, що означає термін «вербатим». «Вербатим» (з латини – «дослівно») – новомодний творчий метод, який застосовується в сучасному театрі. Драматурга вербатим-п'єс не має: текст, якщо його можна так назвати, «пишуть» звичайні люди з вулиці. Насамперед майбутній режисер (він же драматург, або навіть група режисерів-драматургів) вибирає певну тему для матеріалу. Потім актори чи інші учасники йдуть «у народ», збираючи з диктофонами в руках інформацію на тему. З диктофонів все розшифровується, причому не пропускається жоден елемент живої мови співрозмовника. Після цього режисер (або їх група) вибирає найнеобхідніші або найцікавіші для постановки уривки, компонує їх у тому порядку, який бачиться йому найбільш оптимальним. А далі починається процес репетицій, під час яких тексти наче «присвоюються» акторам. Учасники вистави таким чином стають своєрідними ретрансляторами промов, надиктованих респондентом. Як правило, персонажів у вербатимі немає: їхня роль виконує текст, який, можна сказати, і є головним героєм дійства.
І снився їм не гуркіт космодрому!
Отже, чому така дивна назва – «Космозок»? Відповідає режисер-постановник п'єси, один із керівників Херсонського центру імені Нд. Мейєрхольда Євгеній Марковський:
"Космозг" - це гра слів. Люди відповідали питанням: «Що таке космос?» та на інші супутні теми питання. Зрозуміло, що при цьому думки у респондентів були різні: кожен думає різне про все це. Але, у будь-якому випадку, всі ці уявлення народжуються у людини в голові, у її «мозку»! Крім того, у назві переплетені словосполучення «кістковий мозок» та «кісність» - відсталість сприйняття та відображення світу, яка, як нам, учасникам вистави, здається, нерідко властива обивателям».
Для п'єси «меєрхольди» зібрали близько п'ятдесяти інтерв'ю – мабуть, це найбільш об'ємний вербатим для Центру. Зріз думок на тему, справді, вийшов цікавий. Нижче наводяться окремі фрагменти з тексту:
«У Стародавній Греції вважали, що Земля тримається на трьох китах, вони знаходяться на величезній черепасі, яку тримають три слони, а внизу вже величезна змія повзає».
«Платона, можливо, спалили? Галілео Галілей - його теж спалили, коротше, за те, що він сказав, що Земля кругла, а йому сказали - ні, Земля плоска! Він почав доводити, але йому сказали – ні, гори у пеклі!».
«Думали, що Земля квадратна і просто літає. Потім думали, що вона пласка. А потім, коли один чоловік на ім'я Юрій Гагарін полетів у космос, він побачив, що вона кругла!».
"Космос - це безповітряний простір, в якому не живуть глисти".
«Космонавти висаджуються на Місяць, ставлять прапори – «Тут були… там… різні Васі, Петі».
«У дитинстві потреба організму – вийти у космос».
Про інопланетян:
«Це великий, з великими очима, круглою головою і з рівними ніздрями».
«Якась зелена така штучка, щось на зразок... якоїсь... недорозвиненої трохи людини».
«Ці зелененькі чоловічки. Є добрі, а є погані. Вони борються, вони хочуть дуже завоювати світ».
«Це високі, худі, із блакитними очима. Блондини».
Післямова
Треба сказати, прем'єру відвідало чимало глядачів: зал був майже сповнений. Незважаючи на те, що майже весь текст був прочитаний акторами (акторської гри, як такої, документальний театр найчастіше не передбачає, хоча бувають різні постановки), публіка зустріла виставу доброзичливо. Адже найважливіше у вербатим-п'єсі саме текст.
Поступово Херсонський центр імені Всеволода Мейєрхольда стає відомішим. У його репертуарі ціла низка постановок: окрім «Космозку», це вербатим-п'єси «Молодість і старість», «Відьми», «Гойдалка», «Херсон - це...». Є й вистави на основі авторських драматургічних творів: «Сім єврейських дітей» (за п'єсою Керіл Черчілль), «Мати» (Марк Равенхілл), «Десь і навколо» (Ганна Яблонська).
А вчора, 19 травня, в кафе «Нефертіті» на Житловому селищі Центр представив п'єсу «Херсон — це...», яка була показана в нашому місті вже вчетверте.
Єгор Соловйов
«Херсонський вісник».- №20 (1033).- 20.05.2010.- стор.13