on-line с 20.02.06

Арт-блог

03.11.2020, 10:46

Ноябрь-2020

Мне мил ноябрь - предшественник зимы, Хоть самодур и нравом переменчив, С дождём и снегом, властью ранней тьмы, При свете фонарей почти застенчив... Люблю туманы, хруст подстывших луж, Незрячесть к лицам, дом с горячим чаем Ноябрь суров и сентиментам чужд, Скуп на цвета... Но так порой отчаян! Вдруг впустит солнце. И оно, спеша, День рассветит, раскрасит, отогреет... Весна - и только. Вот тогда Душа Вся встрепенётся и ...зазеленеет Алла Мироненко

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Новости региона

30.07.2021, 14:01

Херсонців запрошують до участі у фотоконкурсі для Вікіпедії

30.07.2021, 09:04

Всеукраїнський дистанційний відбірковий Фестиваль-конкурс козацької культури «Козацькі Барви» (Херсонська, Житомирська, Чернігівська області)

30.07.2021, 09:02

У Херсоні відбувся благодійний концерт на підтримку диригента оркестру "Гілея"

> Новости региона > Палац Фальц-Фейнів у селі Новочорномор’я
Все новости

15.06.2021 15:07

Палац Фальц-Фейнів у селі Новочорномор’я

Село Новочорномор’я розкинулось на березі озера Кругле неподалік від Тендрівської затоки і відоме серед туристів залишками Склепу родини Фальц-Фейнів – кам’яною капличкою на невисокому кургані. Першим власником цих земель був емігрант із Франції, втікач від революційних баталій Французької революції Вільгельм Рув’є, який отримав їх ще на початку ХІХ століття задля розведення в степах Херсонщини овець та будівництва вівчарень.
 
Після його смерті землі успадкувала донька Зоя із зятем П’єром Анрі Марі, які у 1820-х роках заклали тут великий парк, залишки якого можна побачити сьогодні. Паркова культура тоді ще не була надто поширеною на Півдні Херсонщини, тому Марі були в деякій міри першопроходцями. Велику увагу вони приділяли добуванню самоосадної солі в озері Устричному. Та все ж улюбленою справою французів було розведення устриць в озері з однойменною назвою.
 
Наступною власницею цих земель стала друга дружина П’єра Марі Варвара. Після втрати нею чоловіка на родинній раді було вирішено виділити вдові територію під маєток. Проект садибного будинку і прилеглої території підготував зять Вільгельма Рув’є інженер за професією Шарль Мішель (Карл Іванович) Потьє. Маєток отримав назву "Чорномор’я". У 1854 році село викупив Фрідріх Фальц-Фейн, котрий таким шляхом придбав ледь не всі таврійські степи. У 1880 році поселення успадкував внук Фрідріха Олександр Фальц-Фейн.
Олександр Іванович був відомим громадсько-політичним діячем, благодійником та попечителем багатьох соціальних закладів: шкіл, училищ, лікарень. Його головним джерелом доходів було розведення овець, корів та верблюдів, а також соледобування. Він був чудовим мисливцем, саме тому в мисливських угіддях Чорномор'я не раз проходили полювання, на які запрошувались найкращі друзі. Отримати запрошення на подібний захід було привілеєм та честю.
 
У 1880-90-х роках в маєтку був побудований великий Палац в два поверхи, який увінчувала кутова вежа з вузькими стрілчастими вікнами. З другого поверху будівлі відкривався прекрасний вигляд на води Чорного моря, освіжаюче повітря якого наповнювало кожну кімнату будинку.
Нам не вдалося віднайти гарної фотографії цієї дивовижної будівлі, але довгі пошуки дали невеликі результати. В нашому розпорядженні є унікальна віньєтка родини Фальц-Фейн, на якій розміщені фотографії Олександра Івановича, Софії Степанівни та їх чотирьох дітей: Анатолія, Бориса, Софії та Надії. На ній є рукописні написи німецькою мовою та дата «23 сентября 1897 г.» До речі, віньєтка підписана словом «Черноморіе» і, що дуже важливо, містить фотографію Палацу Фальц-Фейнів, довжелезної паркової алеї та красивого фонтану, а також зображення млина та човна на морі (ми будемо вдячні за будь-які фото матеріали від наших читачів з цієї тематики). Як відомо, по обидва боки від паркової алеї розташовувались два великих озера з острівцями, один із яких прикрашала чудова альтанка, до якої можна було дістатися тільки на човні.
 
Родинне щастя тривало недовго, у 1897 році померла Софія Степанівна у віці 38 літ. Четверо дітей залишились напівсиротами. Саме для своєї коханої дружини Олександр Іванович будує склеп з православною капличкою на єдиному в околиці пагорбі на березі Круглого озера. Курган був оточений цегляним парканом та разом із будинком для сторожі і наглядача утворював великий меморіальний комплекс. У 1908 році тут знайшов свій спочинок і сам Олександр Фальц-Фейн. В радянські часи склеп був пограбований, а будинок спалений місцевими активістами-комсомольцями. Від нього залишилися лише підвали біля озер.
 
Уявити тільки, яка це була краса! Ось такий був Палац в степах Херсонщини! Це наша історична спадщина, пам’ятаймо і не забуваймо про неї. Поділіться цією історією з друзями! Зробимо наш край відомим!
Історик Кравчук Богдан
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.