on-line с 20.02.06

Арт-блог

22.12.2021, 11:41

Але згадати потім ріки ці і монохром засніженої крони, цю лінію рядка і оборони, цю риму, як троянду у руці.

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Новости региона

24.01.2022, 14:16

Трьох херсонців відзначено державними нагородами з нагоди Дня Соборності України

24.01.2022, 13:54

До закінчення прийому заявок на конкурс «Театральна абетка» від херсонського театру Куліша залишився тиждень

24.01.2022, 12:01

Лекторіум "По науці з коктейлем у руці!" пройде в арт-просторі LINZA

> Темы > КУЛЬТУРОЛОГИЯ > Археология Таврии > Благородні метали знову сліплять очі грабіжникам могил.

Благородні метали знову сліплять очі грабіжникам могил.


12.12.2002

"Чорні археологи" руйнують пам'ять тисячоліть. Безкарно!
У степу (після перерви в кілька тисяч років!) знову з'являються декоративні кам'яні баби. Екзотичні статуї обіч гомінких автотрас лише віддаленими нагадують своїх скіфо-сарматських попередниць. Тих, що тисячоліттями берегли високі могили - кургани. Курганів тільки на Херсонщині, за даними обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії, залишилося 3076. А три десятиліття тому їх було 5354. Не вбереглися і скіфські баби. "Ще до війни, - розповідав краєзнавець з райцентру Іванівка П. Дереза, — зі статуй випалювали вапно".
А після масового "наїзду" плугів, що тривав десятиріччями, більшість степових могил осіли, вкриваючись сірими полинами. Яка була необхідність плужити той древній ландшафт?

Вітчизняним археологам вдалося розкопати і вивчити близько 400 курганів. У червоноперекопському кургані №5, наприклад, знайшли справжній скарб: 500 золотих бляшок, дерев'яну чашу, оббиту золотими пластинками з зображенням риби, масивну золоту гривну, 12 золотих пластин обкладок коштовного сагайдака.

Ці та чимало інших шедеврів скіфо-античного ужиткового мистецтва стали надбанням музеїв Києва, Москви, Санкт-Петербурга...

Блиск благородних металів почав знову розбурхувати уяву і сліпити очі нашим сучасникам. І ті рушили на кургани загребущими ордами. На їх шляху опинився і невисокий курган, що тисячоліттями покоївся за 8 кілометрів від райцентру Іванівки. Торік самодіяльні "археологи" викопали у древній могилі два глибоких шурфи. Очевидно, полювання за скіфським золотом нічого не принесло, і ті пішли далі - до скіфського кургану, датованого третім тисячоліттям до н.е., біля сусіднього села Дружбівки. Невідомі візитери орудували не заступами -бульдозером! За кілька ночей насип з охоронною табличкою висотою 4 метри перестав височіти у степу.

Тоді трьох "археологів" самі дружбівські селяни з допомогою місцевих міліціонерів відловили: одного оштрафували на 850 гривень, двоє потрапили під амністію. Та на цьому пограбування кургану не припинилося. Схоже , злочинний промисел поставлений на широку, науково підковану ногу. "Археологи" риють землю окремими шурфами глибиною до 10 метрів! Судячи з фрагментів людського скелета, вони таки дісталися до самого "серця" могили...

Не оминула зла недоля і залишки фортеці біля села Широка Балка Білозерського району. Археологи передбачають, що ця унікальна пам'ятка на березі Дніпровського лиману - форпост римських легіонерів І століття до н.е. - І століття н.е. Для дослідників тут - непочатий край досліджень. Та по-іншому, схоже, мислила місцева сільрада, видавши дозвіл якомусь приватному підприємству на облаштування дороги. На території визначного городища "Золотий мис"!

- І це не перший факт варварського ставлення до унікальних пам'яток, - зауважує відомий у Північному Причорномор'ї археолог, кандидат історичних наук Микола Оленковський. - Нехтуючи законом, господарники знищують поселення античних греків IV століття до нашої ери "Глибока пристань" у згадуваному вже Білозерському районі. Піддаються нещадній руйнації скіфські городища у Бериславському і Великолепетиському районах. Свою чорну справу робить Каховське море. Наслідки страшні: із 240 древніх стоянок, поселень і могильників водосховище "пощадило" лише 18. Та й ті - над урвищем історії.

Таке варварське ставлення до старовини - явище не сьогоднішнього дня. Ще 10 лютого 1932 року Головне управління Робітничо-селянської міліції УРСР видало спеціальне розпорядження "Про охорону пам'яток культури і природи", у якому визнано, що "працівники міліції не вживають майже ніяких заходів до осіб, які псують і руйнують пам'ятки". Пізніше продукувалися не менш важливі і грізні документи. А вапном зі скіфських бабів білили хати і огорожі! Тепер міліції - не до курганів. І владі вони - десь...
- Великий гріх на сільських і селищних радах, які направо і наліво роздавали дозволи на використання історичних територій під господарську діяльність, - каже Микола Оленковський. - Тим часом в останнє десятиріччя в області на археологічні розкопки кошти "не передбачені". Все це призводить до того, що золоті сторінки вітчизняної історії безслідно кануть в Лету!

...Курган під Дружбівкою, судячи з того, що його спокій берегли шість менших земляних насипів, став останнім пристановищем знатного скіфа. Якщо його не грабували раніше, то під товщею ґрунту могли бути коштовності...

 

Василь Піддубняк
“Вгору” №11 12 декабря 2002

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.