Будівля Свято-Духівського кафедрального собору в небезпеці
Останнім часом стан Свято-Духівського кафедрального собору викликає велике занепокоєння. Для обстеження його будівлі було створено комісію з надзвичайних ситуацій, висновки якої вимагають вжиття термінових заходів.
Протягом 1-2 місяців технічний стан будівлі значно погіршився, різко збільшилися тріщини в несучих конструкціях та внутрішніх стінах, а також тріщини в арках. З північного боку будівлі утворився провал, який, очевидно, виник у зв'язку з підняттям ґрунтових вод та, як наслідок, течіями в водонесучих комунікаціях в районі проходження старих катакомб.
Стан інженерних мереж також визнано комісією як вкрай незадовільний. Всі ці проблеми потребують вжиття термінових заходів, інакше будівля швидко може перейти у аварійний стан.
Але Свято-Духівський кафедральний собор, який є пам'яткою архітектури національного значення, не належить до власності міської територіальної громади. У квітні 2006 році він був переданий у власність релігійної громади. На жаль, на даний час власник не може вирішити питання фінансування першочергових робіт зі зміцнення фундаменту будівлі. Але можливість залучити кошти є.
Згідно ст. 27 Закону України «Про охорону культурної спадщини», у разі, коли власник не в змозі виконати розпорядження органу охорони культурної спадщини щодо охорони пам'ятки, орган охорони культурної спадщини може вжити необхідних заходів самостійно, профінансувавши їх за рахунок спеціальних коштів на фінансування охорони культурної спадщини. В даному випадку таким органом є управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації. З цього приводу настоятель Свято-Духівського кафедрального собору та херсонський міський голова Володимир Сальдо вже звернулися до голови Херсонської обласної державної адміністрації з проханням про виділення необхідних коштів.
За результатами обстеження комісія рекомендувала настоятелю Свято-Духівського кафедрального собору терміново вжити заходів щодо цементування провалів на ділянках біля водостічних труб. МКП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та ВАТ «Херсонська ТЕЦ» мають перевірити стан своїх мереж на території собору та, у разі виявлення пошкоджень, забезпечити їх герметичність для виключення можливості подальшого замочування ґрунту. Для визначення заходів, які необхідні для реконструювання будівлі собору, комісія рекомендувала укласти договір на проведення обстеження з НДІ «Проектреконструкція».
Прес-служба міськвиконкому
Газета "Булава", 27 июля 2006