on-line с 20.02.06

Арт-блог

03.11.2020, 10:46

Ноябрь-2020

Мне мил ноябрь - предшественник зимы, Хоть самодур и нравом переменчив, С дождём и снегом, властью ранней тьмы, При свете фонарей почти застенчив... Люблю туманы, хруст подстывших луж, Незрячесть к лицам, дом с горячим чаем Ноябрь суров и сентиментам чужд, Скуп на цвета... Но так порой отчаян! Вдруг впустит солнце. И оно, спеша, День рассветит, раскрасит, отогреет... Весна - и только. Вот тогда Душа Вся встрепенётся и ...зазеленеет Алла Мироненко

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Новости региона

28.07.2021, 16:03

Співачка Христина Соловій відвідає Херсон у рамках фестивалю

28.07.2021, 15:13

Музеї Херсонщини мають можливість удосконалитися

28.07.2021, 14:54

Експерти туристичної галузі з різних міст України відвідали Херсон

Все новости

27.05.2016 10:07

Дивосвіт Марії Приймаченко

До Міжнародного дня музеїв
До Дня Європи в Україні
До 25-ї річниці Незалежності України

В експозиції виставки «Дивосвіт Марії Приймаченко» представлено 55 творів майстрині з приватних колекцій. Творчість самобутньої української художниці, відомої на весь світ, в Херсоні презентується вперше.

Марія Оксентіївна Приймаченко (1908-1997рр.) — народний художник України, лауреат Державної премії ім. Т.Г. Шевченка — народилася в селі Болотня на Київщині, у звичайній родині: батько був теслею, мати – визнаною майстринею вишивання. Через хворобу (поліомієліт) вона не могла працювати у полі і змушена була залишатися на самоті. Справжньою відрадою для Марії стало мистецтво.

Зі слів майстрині, «Починалося все це так. Якось біля хати, над річкою на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала різні квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей. Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату...»

А вже у 1937 році, на Всесвітній виставці в Парижі, 29-річна Марія Приймаченко отримала Золоту медаль, вразивши своїми картинами мистецький світ. Відомий французький художник Пабло Пікассо назвал її «геніальною українкою».

Творчість Марії Приймаченко дуже емоційна, вона являє собою дивовижне поєднання конкретного мислення, вражень, фантазії та підсвідомого, коли виходять у світ небувалі, часом химерні образи, різноманітні декоративні композиції, які щедро випромінюють енергію доброти та наївного здивування світом. «Звірина серія» у малярстві Марії Приймаченко – явище унікальне, що не має аналогів ані у вітчизняному, ані у світовому мистецтві. Химерні звірі – дивовижний витвір уяви, але загадкові тварини завжди мають земну першооснову, і поштовхом до їх народження часом були реалії життя, яке оточувало майстриню.

В творах художниці її дивовижний світ поєднується з багатовіковими традиціями народного мистецтва, зокрема мотивами вишивки, стінопису, розпису побутових предметів, елементами язичницької культури. Але перш за все, Марія Приймаченко відтворювала в них себе.

Поціновувачам творчості майстрині буде цікаво те, що кожен твір на звороті супроводжується віршами-примовками: «Весьняни звер котика изловив» (1987), «Галина убираєця гостеі сподеваєця» (1992), «Петья траву косить» (1981), «Моя хата жде солдата вже напрала вже наткала и пошила скажуть люде додїла» (1989) тощо.

Останні роки життя  Марія  Оксентіївна через тяжку недугу не підводилася з ліжка. Але навіть у такому стані малювала. Ім’я Марії Примаченко в історії українського малярства стоїть поряд з Катериною Білокур, Ганною Собачко та іншими видатними майстрами наївного мистецтва. Її творчістю захоплювалися П. Пікассо, М. Глущенко, М. Бажан, М. Стельмах та ін.

Колектив Херсонського художнього музею ім. О.О. Шовкуненка висловлює щиру подяку мистецькому фонду «Артанія» та народному художнику України Анатолію Мельнику, завдяки яким херсонці й гості міста мають чудову нагоду побачити твори  майстрині,  що посідає одне з найпочесніших місць серед видатних митців ХХ століття.Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.