Дзевановський Данила Павлович
Народився 27 грудня 1916 р. в м. Кишиневі (Молдова).
1939 - 1940 Студент Київського художнього інституту. Педагоги: Попенко М.Р., Максименко О.Г.
1982 - член Спілки художників України.
Помер 30 квітня 2002 р.
- Головною рисою творчості Данила Дзевановського є те, що він за духом і своєю суттю херсонський художник. Його роботи — мажорна симфонія на честь рідного краю. Як багатолика і чарівна вона в пейзажах і натюрмортах, так захоплююча і значима в ній історія й буденне життя Херсонщини, — писав мистецтвознавець Петро Пасічний. В ліричному відчутті Придніпров'я живописець знаходить постійне джерело натхнення. Заповітна тема — земля, люди, природа — здобувають в його роботах «На Каховському каналі» (1971), «Ранок на фермі» (1981), «Хліба Херсонщини» (1982), «Ланкова», «На току», «Чорнобаївський хліб» (1998) громадський пафос, віру у велике призначення людини на землі. Місця, відображені в картинах добре знайомі, рідні й близькі: Херсон, Тягинка, Дар'ївка, Токарівка, Нова Каховка, овіяні проникливою задушевністю й простотою. Але ця простота сповнена схвильованим й активним вторгненням в життя. Він розповідає про свій край закохано, достовірно відтворюючи драматичність людських доль та історичних подій, станкова це картина, чи пейзаж.
Велика Вітчизняна війна залишила помітний слід у творчості художника. Чимало років пам'ять повертає його до того трагічного лихоліття, але знову ж таки через події, пов'язані з рідним Херсоном. Майстер створює станкові полотна «Герой Радянського Союзу Ілля Кулик» (1967), «Херсон 13 березня 1944 року» (1974), «Розвідка боєм» (1985), «По дорогах війни» (1967), «День Перемоги» та інші. В його роботах цього циклу звучить біль за загиблими, який не стихає, а загострюється в напруженій атмосфері наших днів.
В пейзажах, натюрмортах художника чимало теплої, зігріваючої душу лірики. Чисте, непідробне захоплення рідною природою Придніпров'я відкриває художник людям. Його полотна «Вечір на Дніпрі», «Місток», «Солов'їний вечір», «Ольгівка. Перед дощем» стали своєрідною живописною поемою про Херсонщину, яку написано мовою фарб проникливо і достовірно. Побував майстер на батьківщині Тараса Шевченка і створив серію «Шевченківські Моринці» (1964), куди ввійшли полотна «Сутінки», «Вулиця Сошенка» та інші.
Джерело: Художники Херсонщини.- Херсон: Надднiпряночка, 2002. - 166 c
Галереї
Живопис |
Редакция_ИР5
Живодёров Андрей Вячеславович
Редакция_МАК4
Наталя