on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersCalendar

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > Archaeology of Tavriya > На розкопках у фортеці Тягин знайшли унікальні артефакти

 

На розкопках у фортеці Тягин знайшли унікальні артефакти

Разом із археологічною експедицією на Херсонщині стартувала перша міжнародна артрезиденція

Унікальні артефакти вдалось знайти в перші ж дні шостої археологічної експедиції на території середньовічного міста і фортеці часів Великого Князівства Литовського в Тягинці Бериславського району. Про це «Новому дню» розповіла одна з організаторок експедиції, голова правління громадської організації «Культурний центр Україна - Литва» Наталя Бімбірайте.

- Перша знахідка - геральдичний знак старовинного княжого литовського роду з близького оточення великого князя литовського Вітовта на камінні орієнтовно першої чверті XV століття. Подібною геральдикою зазвичай прикрашалися маєтки знаті тих часів. Це свідчить, що нащадок династії Гедиміновичів дійсно мешкав на території Тягині й бував тут. Друга знахідка - булава XV століття. Вона потребує реставрації. Але це булава найбільш раннього періоду, що була знайдена на півдні України. Також є більш «звичні» на місці фортеці знахідки: монети, кераміка, ядра. Проте перелічені сенсаційні артефакти вкотре спростовують поширені радянські й російські міфи про те, що міська культура на території Херсонщини з’явилася лише завдяки імператриці Катерині II, - сказала вона.

Археологічна експедиція в Тягинці стартувала 30 липня і вперше стала міжнародною: до неї приєднався волонтер із Литви. Також у ній беруть участь жителі Херсонщини, Сум, Вінниці, Краматорська, Івано-Франківська, Запоріжжя, Мелітополя, Енергодара, Чернігова, Києва.

Вперше під час експедиції працюватиме міжнародна артрезиденція «Три крапки», ініціаторкою якої стала керівниця херсонського Центру культурного розвитку «Тотем» Олена Афанасьева. «Три крапки» — це 3 локації: Херсон, Тягин і Вежа Вітовта у селі Веселому Новокаховської громади Каховського району.

Частину коштів на експедицію зібрали під час благодійної акції навесні цього року. На ній виставили на продаж картини, зроблені художниками на організованому біля Вежі Вітовта 10 квітня пленері. Назбирати мінімально потрібну суму для проведення розкопок вдалося за кілька тижнів!

- Ми розраховували й на ті 60 тис. грн, які виділили на експедицію-2021 з обласного бюджету. Проте реальних грошей в бюджеті досі немає. Сподіваюся, депутати облради все ж таки перерозподілять кошти і ми ще встигнемо витратити їх на потреби експедиції, - додала Наталя Бімбірайте.

За словами Олени Афанасьевой в артрезиденції беруть участь відомі литовські художниці Еґлє Маскалюнайте та Ірина Амосова-Новікова, а також Олександр Никитюк із Вінниці й Костянтин Апенинський із Сум. Це стало можливим завдяки підтримці Європейського Союзу та Ґете-інституту за програмою «Дім Європи».

Цьогорічна експедиція завершиться 10 серпня.

Археологічні розкопки в Тягинці тривають шостий рік. Раніше дослідникам вдалося зробили аеро-фотозйомку місцевої фортеці, збудованої литовським князем Вітовтом у XIV-XV століттях та відкопати частину зовнішньої стіни, яку раніше ніхто ніколи не бачив. За словами докторки історичних наук, професорки Інституту археології Національної академії наук України Світлани Біляєвої, саме тут проходив кордон Великого князівства Литовського і Руського з Золотою Ордою на півдні біля Чорного моря.

Олег Батурін

Джерело інформації: «Новий день».- №31 (5492).- 04.08.2021.- стр.16

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page