on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersCalendar

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> News > «Пам`ятаємо!»: видовищний перфоманс вразив херсонців
All news

17.05.2021 14:02

«Пам`ятаємо!»: видовищний перфоманс вразив херсонців

Як ми інформували раніше, на 15 травня в Херсоні на площі перед кінотеатром «Україна» запланували масштабну культурну подію – вечір-реквієм «Пам`ятаємо!», присвячений вшануванню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Організаторами непересічного культурного перфомансу стали Благодійна Організація «ККСЦ «Куреш», ГО “ГОГОЛЬFEST”, Агенція США з міжнародного розвитку USAID за підтримки ГО “Нова генерація”.

Сучасне нестандартне бачення трагедії киримли через оригінальну художню форму стало черговим проєктом відомого українського режисера, засновника фестивалю ГогольFEST, лауреата Шевченківської премії-2020 Влада Троїцького.

За думкою творців вечора-реквієма «Пам`ятаємо!», глядачі під час дійства побачать життя кримських татар до депортації і відчують біль цілого народу під час насильного виселення.

Тож захід розпочався з чудового театралізованого дійства – весілля в одній з кримськотатарських родин. Усміхнені красиві жінки і мужні чоловіки готуються до важливої події, смажать чебуреки і варять плов, накривають столи, співають і танцюють.

Багаточисленні глядачі змогли оцінити хореографічну майстерність представників кримськотатарських танцювальних колективів з Херсонщини, більшість з яких приїхали з Генічеського району області.

На будівлі кінотеатру з символічною назвою "Україна" демонструвалися гігантські світлові проєкції, щоб поглибити враження публіки від виру подій у травневі дні 1944 року.

Сцену для виступів музикантів оформили простими дошками – це нагадування про товарні вагони, в яких вивозили на заслання цілий народ.

Бездоганне емоційне виконання віршів про реальні історії того страшного часу від актора і режисера Ахтема Сеітаблаєва налаштувало глядачів на хвилю співпереживання і емпатії.

Як і медитативна, «шаманська» музика від всесвітньовідомого етно-гурту «ДахаБраха», яка органічно вплелася в ритм кримськотатарського весілля. Режисерський задум – танці киримли під українські народні пісні – підкреслив едність народів, їх спільну минулу і майбутню історію.

Раптово ідилічна картинка змінилася загрозливим виттям сирен, димом і появою «чорних воронків», з яких вистрибували співробітники НКВС, що не знали жалю ні до дітей, ні до жінок, ні до старих. В цих ролях талановито виступили артисти Херсонського драматичного театру ім. М.Куліша.

Цинічні потвори з битами і кийками виконували волю вбивчого комуністичного режиму, уособленням якого на перфомансі стали дві гігантські шинелі. Вони невблаганно насуваються на кримських татар, не даючи шансів на порятунок…

Жахливість ситуації підкреслює світлова проєкція на кінотеатрі зі світлими обличчями зі старих світлин і потягом, який везе цілий народ на заклання…

Але киримли вижили і передали пам'ять про цю трагедію своїм дітям, онукам і праонукам.

Так, співачка Джамала, бабуся якої теж була депортована, написала геніальну пронизливу пісню «1944» про ці події. І стала переможницею пісенного конкурсу Євробачення, нагадавши про історію трагедії свого народу всьому світові!

Херсонці бурхливими оплесками зустріли цю прекрасну виконавицю, яка розпочала свій виступ з іншої символічної пісні – «Шлях додому». Адже зараз, як і 77 років тому, родини кримських татар вимушені були переїхати з Криму через анексію півострову Росією. І велика кількість з них залишилася на гостинній Херсонщині.

Кожна нова пісня, українською, англійською і кримськотатарською, викликала захват у глядачів. А наприкінці міні-концерту Джамали, якраз перед меморіальною композицією «1944», хлопці з натовпу передали співачці кримськотатарський прапор, що було дуже зворушливо.

Думаю, цю мистецьку подію в Херсоні містяни будуть обговорювати дуже довго – адже заходи такого масштабу пам`ятають роками! Таким чином, своїх цілей сучасними і навіть авангардними методами творці видовищного перфомансу досягли – Херсон пам`ятатиме! Сльози на очах, неймовірний емоційний катарсис, фантастичні враження від заходу в цілому – з такими враженнями розходилися херсонці по домівках.

Деякі перший раз так зблизька доторкнулися до трагічних сторінок кримськотатарської історії; деякі зрозуміли, що кримські татари і українці мають багато спільного; хтось просто чудово і культурно провів вечір. Але Херсон пам`ятатиме, я впевнена в цьому!

Олена БДЖОЛА

 

Дякую Марії Мороз за запрошення на цю знакову подію в культурному житті Херсона і України

та прекрасну організацію роботи журналістів на заході!

 

Чудові фото: Анастасія Мантач, Артем Галкін.

Відео: Олена Бджола.

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page