on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersCalendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Organizations > Literature > Allukrainian poetic festival "An Т-Р-act" > «Ан Т-Р-Акт», «Альтанка», Ніна Паламарчук і діти, які гуртуються навколо поезії


«Ан Т-Р-Акт», «Альтанка», Ніна Паламарчук і діти, які гуртуються навколо поезії


Фото Ігоря Бойченка

Поетичний арт-фестиваль «Ан Т-Р-Акт», що проходить у Херсоні з 2008 року, цьогоріч розпочався з презентації альманаху, в який увійшли нові твори 111 авторів з усієї України.

Старт «Ан Т-Р-Акту 2020» відбувся в Херсоні 4-5 липня - як завжди, неформально та весело. Незважаючи на аномальну спеку, встигли і пройтися творчим маршрутом по парку «Херсонська фортеця», і музично-поетичну програму (презентацію альманаху як таку) влаштували. До херсонських поетів долучились брати по перу з Житомира, Києва, Миколаєва, Одеси та Черкас.

Але найчисленнішим і найнепосидючішим виявився творчий десант з сусіднього міста - кілька вихованців гуртка літературної творчості «Альтанка» дитячого центру позашкільної роботи Корабельного району Миколаєва. Звісно, на чолі з керівницею гуртка Ніною Паламарчук.


Вихованці гуртка літературної творчості «Альтанка» на фестивалі «Ан Т-Р-Акт» в Херсоні

«Альтанка» не вперше приїздить на фестиваль до Херсона, тож організаторка «Ан Т-Р-Акту» Ольга Швець трохи розповіла про гурток. Виявляється, під крилом Ніни Паламарчук є багато проблемних підлітків, а заняття гуртка часом нагадують сеанси психотерапії. Результатом стають дуже живі невеликі експериментальні твори.

Але давайте дізнаємось про все з перших вуст, слово - Ніні Миколаївні Паламарчук. Говорили про дітей, про фестиваль, про поезію... 


Керівниця гуртка гуртка літературної творчості «Альтанка» дитячого центру позашкільної роботи Корабельного району Миколаєва Ніна Паламарчук

- Пані Ніно, серед ваших вихованців справді багато «складних» дітей?
- Вони дуже різні, з різних сімей. Загалом, позашкільна освіта займається тим, що залучає дітей не до блукання вулицями, наркотиків-алкоголю, а до цікавого часу, який вони можуть провести доглянуті, навчаючись чомусь новому і реалізуючись у цьому житті. Так, наші дітки фактично отримують освіту, яка дає їм шлях далі. У нас багато дітей вступили до КНУКІМ, тобто, пов’язали своє життя з культурою - це і режисура, і менеджмент, і шоу-бізнес, і гуманітарії, в нас є і ті, що вступили до університету Шевченка, навчаються у Львові. Це відкриває їм власний талант і дає орієнтири в житті.

- Як довго ви керуєте гуртком?
- Саме в дитячому центрі позашкільної роботи я працюю п’ятий рік.

- І вже такі досягнення? Круто.
- Дякую. Коли я переїхала в Миколаїв, я почала там працювати, до того в мене був гурток в місті Житомирі - просто гурток, факультатив при школі, там у нас теж були свої досягнення. Звісно, що в Миколаєві ми розгорнулися уже по повній: дітки беруть місця на всеукраїнських фестивалях, власні проекти організовують. Це вже другий набір, перший випуск - це практично готова команда молодих поетів. У нас дві дівчинки були номіновані на премію Аркадія Драгомощенка в минулому році - не виграли, звісно, але сам факт! Публікації були неодноразово у різних виданнях сучасної поезії, в журналі, по різних фестивальних альманахах.

- Що дітей тягне до вашого гуртка?
- Як би ж я знала! Часом самі з дітьми сидимо і думаємо: от чому ти залишився? Різні причини. Хтось прийшов за дружбою - йому самотньо. Хтось тому, що вже писав вірші, йому хотілося десь розвиватися, побачив, що є таке поняття, як актуальна поезія, подивився, закохався неї. Дуже багато відіграє здивування. Тобто, ми читаємо не лише Пушкіна та Шевченка, а читаємо сучасних поетів - діти дивуються, що є поет не бабуся-дідусь, ще живий - ого! - і пише дуже цікаво, незвично.

- І кого з сучасних полюбляють найбільше?
- Від Лєни Герасим’юк до Жадана - це самий лайт. Читають дуже-дуже різне. Я намагаюся, щоб вони читали окремо, щоб списки читання не були однаковими. Тому що це група: вони пишуть разом, вони читають один одному тексти, вони впливають одне на одного. Тому ми намагаємось зі старшими дітками скласти окремі списки читання для кожного.

- Тобто приходять діти різного віку?
- Загалом, у мене займались діти другого-третього класів, але я з пересторогою ставлюся до цього, бо треба набирати окрему групу. Ми набирали групу меншу, 4-5 клас, - це зовсім інше навчання: це розвиток мовлення, це ігри, а з цими все серйозно. Вони вивчають не тільки, що таке метафора та епітет, вони вже займаються більш складними питаннями. Минулого року я їм дала тему, і вони дуже круте відкрите заняття підготували по Паулю Целану - надзвичайно красиве, з окремим дослідженням, власними темами, дівчата навіть зробили футболочки з тезами з Целана і малюнками. Принаймні, дітям цікаво.

- Як часто приїздите на «Ан Т-Р-Акт»?
- З цими дітками - другий рік, і до цього двічі. Тобто, кожен рік намагаємось вибратися в сусіднє місто для того, щоб взяти участь у фестивалі, бо фестиваль веселий, цікавий.


Отримав перехідний “чарівний череп” - читаєш свої вірші

- Чи готують вони до фестивалю щось особливе?
- У нас завжди є підготовані добірки. Ми протягом року пишемо цикли, добірки, які будуть йти на різні фестивалі.

- І як діти сприймають «Ан Т-Р-Акт»?
- Це можливість побачити щось новеньке, можливість почитати на люди, себе показати, на інших подивитись. Звісно, дітям подобається. Чому б не з'їздити на фестиваль? Тим паче, він поруч, тим паче, він у такому форматі, дуже вільному, невимушеному проходить. Так, дітям подобається. Отакі поїздки затримують дітей. Це ж весело - сидіти з друзям на карематику, читати віршики, пити водичку. Звісно, їм до душі такі колективні поїздки, колективні справи. 


Учасники фестивалю «Ан Т-Р-Акт» йдуть творчим маршрутом по парку «Херсонська фортеця»

- Чи відчуваєте ви гордість за те, що змінюєте долю складних дітей?
- Це складне питання. Справа в тому, що в мене гордість за кожну дитину. За те, що вона має якісь досягнення - якщо не поетичні, то в соціалізації, якщо не в соціалізації - то поетичні. А сказати, що я ось так загострююсь, що діти зі складних сімей отримують освіту - ура-ура, яка я молодець! - мені цього не хочеться. Я вважаю, що будь-яка дитина достойна кращого майбутнього. І треба розуміти, що вихідні данні у всіх різні, шлях у всіх різний, але якщо їх поєднала зараз поезія, буде класно, якщо коли-небудь вони в майбутньому будуть дружити на цьому ґрунті. І от, напевно, за це і буде моя гордість, що вони все ще будуть спілкуватись, все ще будуть тримати юнацьку дружбу, і я буду цьому дуже рада. 

І хто ж це вигадав, що поезія вмерла? Діти навколо поезії гуртуються, фестивалі проходять. До речі, липневі зустрічі - то тільки початок цьогорічного «Ан Т-Р-Акту». Попереду - інші «зупинки» у різних місцях, які завершаться 22 серпня в Києві.


Від спеки рятує весела парасолька та поезія морської тематики.
Свої вірші декламує організаторка поетичного фестивалю «Ан Т-Р-Акт» Ольга Швець

Лариса Жарких
Джерело інформації: Газета "Вгору", 07.07.2020
Більше фото тут

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page