on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > Ecological culture > Environmental education > Екологічна стежка

Екологічна стежка

01.01.2000

Екологічна стежка знайомить із своєрідною природою плавнів Нижнього Дніпра. її маршрут проходить в м. Херсоні на Малому Потьомкінському острові (М. П. о-в.). Тут зустрічаються понад 300 видів судинних рослин (в т. ч. включені до Червоної книги України) та збереглись всі основні типи рослинності Нижньодніпровських плавнів (серед них рідкісні угруповання, що занесені до Зеленої книги України). Довжина маршруту 3 км. Від зупинки "Гідропарк" рухаємося до власне самого Гідропарку і далі через пішохідний міст з Карантинного на М. П. о-в.

Стежка бере початок в улюбленому місці відпочинку херсонців -"Гідропарку" - оглядовий пункт № 1 (о. п. № 1). Він має чудові пляжі, цікаві дендрологічний та зоологічний парки. Насадження дерев'янистих рослин утворені катальпою прекрасною, тополями білою, чорною, Болле, вербою білою, ясенем високим. Найбільш екзотичний вигляд в цій компанії має катальпа, що походить з Південної Америки, завдяки величезним, 20-40 см завдовжки серцеподібним листкам, красивим суцвіттям та стручкоподібним коробочкам 30-40 см завдовжки, які рясно звисають з крони. В невеличкому зоопарку (о. п. № 2) можна зустріти улюблених персонажів українських народних казок - ведмедя, вовка, лисицю, зайця. З екзотичних тварин особливо вирізняється павич. Дуже приваблюють водяні птахи -лебеді, дикі качки та гуси.

Далі на схід вздовж річища Дніпра знайомимося з рослинністю пісків (о. п. № 3). Тут можна зустріти характерні для пісків рослини: волошку дніпровську, жито дике, осоку колхідську, подорожник піщаний, полин Маршала, в т. ч. і рідкісні, включені до Європейського Червоного списку - жовтозілля дніпровське та козельці дніпровські. Предок жита посівного ж. дике має складний колос з двоквіткових колосків з довгими остюками, що чіпляються до одягу людини. Осока колхідська має довгі кореневища (до 5 м), які кожні 10 см дають надземні пагони, через це останні розміщують правильними рядами. Подорожник піщаний має видовжене стебло з розміщеними по всій його довжині вузькими листками.

В о. п. № 4, познайомимося з лучною рослинністю. Найбільш високі і сухі місця займають остепнені луки, в яких переважають свинорій пальчастий, тонконіг лучний, куничник наземний. З різнотрав я тут зустрічаються миколайчики польові, хрінниця широколиста, солодка щетиниста та ін. Свинорій пальчастий має довгі підземні і сланкі надземні пагони, суцвіття з 3-8 пальчасто розміщених колосоподібних гілочок. У нас цей тропічний вид знаходиться на північній межі свого ареалу. Миколайчики прямі з родини зонтичних, але мають суцвіття не зонтик, а голівку. Рослина дуже декоративна - зелено-фіолетового кольору, з жорсткими колючими листками. Знижені місця займають болотисті луки. В рослинному покриві їх домінують бульбокомиш морський, лепешняк великий, осока гостра, очеретянка звичайна, стоколос безостий та добре відома своїми цілющими властивостями алтея лікарська, а також дика орхідея зозулинець болотний - рослина Червоної книги України та ін.

Тут же неподалік (о. п. № 5) познайомимося з болотною рослинністю, яка є найбільш поширеною в плавнях Нижнього Дніпра. Домінують очерет звичайний, рогіз вузьколистий, куга озерна, в домішці - папороть болотна, сідач коноплевий, живокіст лікарський та ін. Очерет звичайний - найбільш поширена в плавнях рослина і найбільший злак нашої місцевості. Він космополіт, тобто поширений на всіх континентах. Рогіз вузьколистий - рослина з простим, до 3 м заввишки стеблом, яка добре запам'ятовується своїми верхівковими суцвіттями у вигляді довгих (15-30 см) циліндричних початків. Болотна папороть (теліптерис) має довгі ланцетні двічі перисті листки (ваї), з нижнього боку густо вкриті коричневими сорусами зі спорами. Листки часто використовують в букетах. Живокіст лікарський - шорстко опушена рослина 50-100 см заввишки, з ланцетними листками, фіалковим або брудно-пурпуровим трубчасто-дзвониковидним віночком та товстим м'ясистим чорно-бурим каудексом (стеблекоренем), що використовується в медицині.

Далі стежка йде на захід вздовж північного берега. Лісова рослинність (о. п. № 6) тут приурочена до найбільш високих частин острова. Деревостан утворюють тополя чорна (осокір) та біла, верба біла та ламка, в'яз гладенький, маслинка вузьколиста, ясен високий. В підліску зустрічаються аморфа кущова, крушина ламка, ожина сиза. Деякі стовбури на 4-5 м вкриті рідкісним і включеним до Червоного списку Херсонської області виноградом лісовим. Трав'янистий ярус дуже розріджений, зустрічаються грястиця збірна, костриця східна, розхідник звичайний, хвилівник звичайний.
Чагарникова рослинність (о. п. № 7) розсіяно вкраплюється в інші типи рослинності. її складають чагарникові види верб, аморфа кущова, калина звичайна, крушина ламка, виноград лісовий, ожина сиза. Найбільш поширеним кущем на М. П. о-ві є аморфа кущова - 2-3 м заввишки, з непарноперистоскладними листками. На відміну від інших бобових віночок її квітки складається тільки з однієї пелюстки (звичайно їх 5) - паруса, фіалкового кольору. Походить з Північної Америки. У нас спочатку вирощувалась як декоративна рослина. Але згодом почала самостійно поширюватись (без висаджування людиною). Такі рослини називають "втікачами з культури". Сьогодні спостерігається дуже масове її поширення в пониззі Дніпра, в т. ч. і на М. П. о-ві, при цьому завдається значна шкода природній рослинності плавнів.

Далі, пройшовши 150 м по стежці вздовж о-ва, повертаємо на північ до невеликого озера (о. п. № 8). Водна рослинність дельти Дніпра налічує близько 50 видів водних судинних рослин. Тут можна побачити валіснерію спіральну, водоперицю колосисту, водяний жовтець водний, вольфію безкореневу, елодею канадську, жабурник звичайний, пухирник звичайний, рдести кучерявий та пронизанолистий, ряски малу і триборозенчасту, спіроделу багатокореневу, сальвінію плаваючу. Валіснерія має розетку довгих (до 1 м) стрічкоподібних листків. Дуже цікаво відбувається процес запилення у цієї рослини. Під час цвітіння жіночі квітки на довгих спірально закручених квітконосах виносяться на поверхню води. Дрібні чоловічі квітки, вільно плаваючи, подекуди стикаються з жіночими квітками і запилюють їх. Елодея канадська - тендітна рослина із зануреним розгалуженим стеблом з мутовками дрібних ланцетних листків.

В XIX ст. її випадково було занесено до Європи з Америки, причому тільки жіночі екземпляри, тому у нас вона розмножується лише вегетативно. Згодом вона заполонила більшість водоймів заважаючи судноплавству, рибальству, відпочинку людей. За це її прозвали "водяною чумою". Вольфія безкоренева - найдрібніша квіткова рослина у світі, її тіло рідко перевищує 1 мм. Неозброєним оком помітити її важко, але коричневі колонії її добре помітні. Пухирник звичайний має занурені, розсічені на нитковидні долі, густо вкриті пухирцями листки і виступаючі над водою жовті квітки. Вона -комахоїдна рослина. її пухирці захоплюють і перетравлюють дрібних тварин - рачків, дафній, циклопів, інфузорій, личинок комах, іноді мальків риб. Це рідкісна рослина Червоного списку Херсонської області. Ще тут зустрічається реліктова папороть сальвінія плаваюча, що включена до Червоної книги України. У важко доступних заводях острова ще можна зустріти глечики жовті та латаття біле (водяну лілію). На жаль, чисельність цих рослин на острові останнім часом дуже зменшилась, так як їх квітки зриваються на букети.

Шановні друзі, якщо Ви завітали в Гідропарк, то пам'ятайте, що вести себе в природі треба так, щоб не зашкодити їй. Не зривайте ніяких квітів, особливо водяних лілій, адже вони принесуть Вам лише миттєву радість, так як швидко зів'януть. Залиште після себе місце відпочинку не засміченим, щоб Вам і іншим людям захотілось прийти сюди ще не раз, аби отримати насолоду від спілкування з природою та підкріпити своє фізичне і моральне здоров'я.

Більш детально з природою Херсонщини та проблемами її охорони можна познайомитись у виданнях:

1) Природа Херсонської області.-К.:Фітосоціоцентр, 1998.

2) Бойко М.Ф. и др. Растительный мир Херсонской области.-Симферополь: Таврия, 1987.

3) Бойко М. Ф., ПодгайнийМ.М. Червоний список Херснської області.-Херсон: Айлант, 1998.

4)Бойко В.М., Кваша С.В. Географія ріднвго краю. Херсонщина,- Херсон: Персей, 1999. Ці книги ви можете замовити у "Херсон-Екоцентрі" за адресою: 73000, Херсон, вул.Котовсъкого,4, к, 28, тел. 265255, 266975, 546627, а також у магазинах та видавництвах.

"Херсон-Екоцентр" запрошує до співробітництва та спонсорства всіх, хто не байдужий до екологічних проблем Херсонщини.
Екологічна стежка "Плавні Нижнього Дніпра"
Автори: Іван Мойсієнко та Михайло Бойко. Фото: Володимира Худолія. Художник: Павло Бойко,

За підтримки: відділу екології Херсонського міськвиконкому (завідувач Ольга Філіна), депутатської комісії з екології Херсонської міськради (голова Андрій Мельников) та Держуправління Мінекології в Херсонській області (начальник В'ячеслав Бичков).


Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page