У Херсоні з'явились вулиці Валентини Крицак, Харіса Ширінського та Віталія Новицького: що про них відомо
15.01.2024 22:28
У рамках дерусифікації три вулиці Херсона отримали нові назви на честь волонтерки Валентини Крицак, культурного діяча Харіса Ширінського та поліцейського Віталія Новицького.
Про це у Telegram повідомив керівник МВА Роман Мрочко.
Відтепер вулиця 28-ї армії у Дніпровському районі Херсона матиме ім'я Валентини Крицак. Вулицю Качалова у мікрорайоні Корабел переназвали на честь Харіса Ширінського, а вулицю Адмірала Макарова у тому ж мікрорайоні — на вулицю Віталія Новицького, йдеться в повідомленні.
Член комісії з перейменування об'єктів топоніміки у Херсоні Дементій Білий заявив, що у ході перейменування були різні моменти. Й такі, які треба критикувати. Але є найголовніший результат: російських окупаційних назв в Херсонській громаді поменшало, написав він та сторінці у Facebook.
"Нарешті в Херсоні увічнена пам'ять багатьох українців, що розвивали та посилювали Україну у різних сферах нашого життя і які були забуті за радянські часи. Увічнена пам'ять тих, хто віддав життя за Україну", — йдеться у дописі Білого.
Що відомо про волонтерку Валентину Крицак
Валентина народилась 24 вересня 1971 року. Була активісткою Євромайдану. З перших днів протистояння херсонців на площі Свободи у 2013 році Валентина Крицак разом із друзями облаштували намет, поблизу якої організовували зустрічі. Згодом — благодійні продажі сувенірів, збирали допомогу для воїнів та активістів Євромайдану.
Енергійна, завжди бадьора та натхненна — так говорять про жінку її друзі-волонтери, згадувала Галина Уманець.
"Я з нею багато їздила на Схід. У нас є гарна пісня, яку ми разом склали з водієм і співали. Про Путлєра, як він анексував Крим і частину Донеччини та Луганщини. Валя була для нас символом, легендою, прикладом для всіх нас волонтерів", — каже пані Галина.
Валентина Крицак була хвора на онкологію. За неї до останнього боролись і лікарі, і родина, і волонтери, і бійці. 26 липня 2016 року волонтерка пішла з життя.
Що відомо про співака Харіса Ширінського
Харіс Ганеєвич Ширінський народився 1949 року в м. Лозовій Харківської області у багатодітній родині. Після закінчення вокального відділу Харківського інституту мистецтв ім. І. Котляревського працював солістом оперної студії. З 1982 року – соліст Херсонської філармонії та викладач Херсонського музичного училища. З 2013 року працював професором кафедри музичного мистецтва Херсонського державного університету.
За роки творчої діяльності декілька разів брав участь у Всесоюзному конкурсі ім. М. Глінки, а 1979 року отримав диплом лауреата конкурсу. За роки праці в Херсонській обласній філармонії з гастролями об’їздив усю Україну. 4 січня 1995 р. Харісу Ширінському надали звання "Заслужений артист України", а 30 листопада 2009 року — "Народний артист України. Був нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України.
1 грудня 2021 співак помер на робочому місці у Херсонському державному університеті. Бригада медиків, яку викликали для надання невідкладної допомоги, лише констатувала смерть.
Що відомо про патрульного Віталія Новицького
Загиблий Віталій Новицький працював херсонським патрульним.
2 жовтня 2023 року російські війська влучили поблизу об'єкта транспортної інфраструктури у Херсоні. Четверо людей отримали поранення, серед них і правоохоронець.
Віталій Новицький помер у лікарні під час операції. Чоловіку було 38 років. У нього залишилися батьки, дружина та восьмирічний син.
Що відомо про перейменування об'єктів топоніміки на Херсонщині
У травні 2023 року у рамках деколонізації та дерусифікації публічного простору на території громади жителям Херсонської громади відбувся перший тур громадських обговорень щодо перейменування об’єктів топоніміки.
У липні 2023 року у Херсоні завершились громадські обговорення щодо перейменування об’єктів топоніміки. Участь в обговоренні взяли 2397 жителів громади різних вікових категорій.
Раніше у Херсоні змінили назву школі. В рамках політики дерусифікації перейменували "Загальноосвітню школу – колегіум" № 51 імені Потьомкіна. Тепер називається Херсонський ліцей № 51 Херсонської міської ради.
Також у Херсоні відбулись громадські обговорення щодо надання назви меморіальному комплексу у Бузковому сквері. Найбільшу кількість голосів отримав варіант "меморіальний комплекс "Бузковий гай" пам’яті захисників Херсона".
12.01.2024