Чи толерантні до інших національностей мешканці Херсонщини?
21.06.2007
Південноукраїнський регіональний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів (далі – ПРІ) за підтримки ректора – професора, дійсного члена Академії педагогічних і соціальних наук Росії Анатолія Зубка та Єврейського добродійно-громадського Центру «Хесед Шмуель» в особі директора Олександра Вайнера нинішнього року започаткували роботу над Міжнародним проектом «Школа толерантності»
Реалізуючи завдання проекту – розвиток культури міжетнічного спілкування етнічних спільнот Херсона, науково-методична лабораторія національних меншин ПРІ за участю «Хесед Шмуель» проводять тренінги, семінари, «круглі столи», інші заходи, учасниками яких є педагоги, учні загальноосвітніх шкіл, студенти вищих навчальних закладів, працівники соціальних служб міста й області, представники громадських організацій.
Так, з метою реалізації проекту «Школа толерантності» наприкінці травня–початку червня 2007 року науково-методична лабораторія національних меншин ПРІ провела соціологічне опитування 392 громадян України, які мешкають на Херсонщині.
Респондентам запропонували 17 запитань, які вимагали прямих відповідей, а також вибір найбільш доцільних, на їхню думку, із запропонованих 3–5 варіантів (тести закритої і відкритої форми).
Найчисельнішою категорією (37%), що взяла участь в опитуванні, виявилася молодь, тобто жителі Херсонщини віком до 20 років. Інші вікові групи до 50 років представлені рівномірно – 18, 19, 17% відповідно. Громадяни України, що мають вік 50 років і більше, серед учасників анкетування обіймають 9%.
За національним складом 87% його учасників – українці, 11% – росіяни, по 0,3% у білорусів та угорців, 1,4% не виявили бажання зазначити в анкеті свою національність.
13% опитуваних зустрічалися з випадками нетерпимості до представників інших національностей на Херсонщині і вбачають у цьому велику проблему. 75% дуже рідко зустрічалися з такими ситуаціями.
10% не помічали нічого подібного. 15% не виокремлюють національність у розв’язанні соціальних проблем. А 4% не хочуть про це думати.
Терпимими до представників іншої національності себе вважають 95%. Пункти 11, 12, 13 анкети містили такі запитання: «Чи погодилися б ви мати сусідами представників таких етнічних груп?»; «Чи погодилися б ви мати своїми колегами на роботі, однокурсниками чи однокласниками у школі представників таких національностей?»; «Чи погодилися б ви мати членами своєї родини представників таких національностей?» Інформацію про те, який відсоток опитуваних виявив найвищий рівень толерантності, зазначивши, що йому байдуже, якої національності людина, тому що найбільше цінує в ній особистісні якості, а не віднесеність до певного етносу, містить графік (див. малюнок).
Ці показники свідчать про наявність етнічних стереотипів у громадян України, які мешкають на Херсонщині, а також про необхідність проведення заходів різних рівнів щодо підвищення рівня толерантності серед мешканців Таврійського краю.
Перспективним було б проведення аналогічних соціологічних опитувань в інших регіонах нашої держави з метою з’ясування напрямів подальшої роботи у здійсненні ефективної української етнополітики.
Вл.інформ.
Гривна , 2007-06-21 (стр. 7)