Віват, королю!
Минулого четверга, 2 вересня, Король Швеції Карл XVI Густав разом із Королевою Сільвією відвідали село Зміївка (Старошведське) у Бериславському районі та зустрілися з його жителями – етнічними шведами. Селяни зустріли почесних гостей… українськими народними піснями.
Трохи історії
Сучасна історія села Зміївка розпочалася у 1782 році, коли у Херсонських степах з'явилися перші шведські переселенці з острова Даго (узбережжя сучасної Естонії). Нині цей острів називається Хийумаа, що у перекладі означає “земля велетня”. Шведських селян насильно переселив сюди князь Потьомкін за наказом Катерини II, щоб вони освоювали завойовані у турків землі.
У першому шведському поселенні – Вербівці – спочатку було понад 500 людей. Будували поселення з нуля, у голому степу. Щоправда, неподалік мешкали козаки, вони й допомагали шведам влаштуватися на новому місці. Але в першу ж зиму більшість переселенців загинули, за рік їх залишилося близько 150 осіб.
Пізніше було засновано поселення Альт-Шведендорф, до якого увійшли села Старошведське та Вербівка.
Згодом на цій же території з'явилося кілька інших національних поселень, що у першій половині XX ст. об'єдналися в одне велике село – Зміївку.
Першу дерев'яну церкву – кірху – шведським переселенцям подарував князь Потьомкін. Він же надіслав лютеранського священика, який 6 років дбав про громаду. Коли в середині ХІХ століття дерев'яна церква згоріла, на її місці звели кам'яну. Освятили її 1885 року.
Після революції кірху спіткала та сама доля, що й інші храми. А історія сучасної будівлі церкви починається у 90-ті роки 20 століття.
Що робив в Україні Король?
Взагалі-то король Карл XVI Густав та Королева Сільвія приїжджали не спеціально до Зміївки, а – у рамках державного візиту до України. Крім Києва та Зміївки, високі гості побували у Криму та у Полтаві. Влітку 2009 року виповнюється 300 років Полтавській битві, яка змінила весь перебіг Північної війни 1700-1721 років. Напередодні ювілею король із дружиною ознайомились із програмою його святкування, відвідали музей Полтавської битви, оцінили макет пам'ятника шведському королю Карлу XII, чиє військо воювало проти армії Петра I.
А у Зміївці його Величність разом із губернатором Борисом Силенковим насамперед урочисто відкрив ділянку автодороги: перерізав символічну стрічку.
Потім його Величність із дружиною побували на службі у місцевій лютеранській церкві (кірсі). Перед входом до церкви делегацію зустрічали старожили села. Вони вважають себе не українцями, а справжніми шведами. Тому приїзд монарха для них – справжнє свято. Ось тільки поговорити з королем не дуже вдалося: нащадки шведів зберегли архаїчну мову XVIII століття, яка в Швеції вже давно не вживається.
Королівське подружжя поклало квіти до пам'ятного знака репресованим у 1937-1938 роках. шведам та німцям, який знаходиться на території кірхи.
Королівські подарунки
Карл XVI Густав подарував зміївському дитячому садку новий ігровий майданчик. Гойдалки-каруселі привезли прямо зі Швеції, і збирав їх шведський інженер, спеціально для цього присланий до Зміївки.
Діти, щоправда, побачивши королівської пари трохи розгубилися. Адже вони чекали на явище казкового Короля: у мантії та золотій короні, прикрашеній коштовностями, і щоб приїхав він на золотій кареті, запряженій білими кіньми. І щоб поряд – Прекрасна Королева у довгій сукні з мереживами та діамантами. А натомість вони побачили милого дядечка в піджаку та краватці з дружиною у простому елегантному рожевому костюмі. Зате подарована гойдалка була цілком королівською! (Щоправда, журналісти помітили, що вони зроблені з дерева і алюмінію. І захвилювалися: чи не доведеться керівництву дитячого садка, щоб зберегти подарунок короля, встановлювати цілодобове чергування?).
Сільській лікарні високі гості подарували медичне обладнання
Король та королева взагалі люблять робити подарунки. Королева Сільвія у 1999 році створила Всесвітній дитячий фонд, який надає підтримку у реалізації 75 проектів та програм у 15 країнах, у тому числі в Росії та в Україні. Торік у Берліні королева Сільвія отримала премію “Квадрига” за внесок у світову благодійність із рук українського президента Віктора Ющенка.
За кадром
На подібних заходах нерідко трапляються різні казуси. Ось і цього разу без них не обійшлося. Ножиці, якими слід було перерізати стрічку новою дорогою, виявилися тупими. Король не відразу зміг з ними впоратися. Тому на допомогу йому й прийшов Борис Сіленков.
На території кірхи для короля встановили спеціальну туалетну кабінку, але відвідати її непомітно королю не вдалося - за ним кинувся натовп телевізійників з камерами. У результаті королю довелося змінити свій "маршрут" і зайти до церкви. І лише після служби на його особисте прохання охорона запропонувала всім піти з території кірхи.
Проте король і королева сказали, що їм у Зміївці дуже сподобалося, і пообіцяли приїхати в Україну знову, але... як правило, одну й ту саму країну Карл XVI Густав відвідує не частіше ніж раз на 10 років.
Олена Піменова, Анна Павлюк,
"Вгору" .-10.10.2008