Кам’янська Січ - пам’ятка козацької Січі
У селі Республіканець Бериславського району відбулася ініційована обласною державною адміністрацією громадська толока по впорядкуванню та відродженню Кам’янської Січі – об’єкту, який віднесений до пам’яток історії національного значення, до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
У заході взяли участь голова обласної державної адміністрації Борис Сіленков, його заступники, працівники апарату облдержадміністрації, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних управлінь та служб, голови райдержадміністрацій, представники козацьких організацій, волонтери.
На початку толоки перед її учасниками виступили голова облдержадміністрації Борис Сіленков та старший науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця», начальник експедиції «Кам’янська Січ» Вадим Ільїнський. Вони розповіли про роботу, яку проводять обласна державна адміністрація та фахівці Національного заповідника «Хортиця» по відродженню Кам’янської Січі – унікальної історичної пам’ятки Херсонщини і всієї України. Як зазначив Борис Сіленков, відродження Кам’янської Січі є складним проектом, але «ми зробимо це всією областю. Тут працюватимуть кожен район, кожне місто».
Учасники толоки працювали, зокрема, на відновленні Січової площі та на розкопках на колишньому маєтку Огаркова, що знаходиться на території Кам’янської Січі. Робота тривала близько чотирьох годин і була не з легких – враховуючи кам’янистий грунт цієї території. Водночас, вона була і результативною, з огляду на кількість вийнятого грунту та знайдений учасниками толоки ще один вхід до підвалу в маєтку Огаркова.
Як повідомлялося раніше, на Херсонщині, згідно розпорядження і доручення голови облдержадміністрації, розпочато роботу по підготовці до відзначення в області 300-річчя Кам’янської Січі, створення на території Кам’янської Січі заповідника – філії Національного заповідника «Хортиця». Даний проект здійснюється методом народної толоки – за участі громадських організацій, бізнесових структур, органів влади, жителів регіону. Починаючи з 26 червня 2009 року в області стартував волонтерський рух з впорядкування та відродження Кам’янської Січі.
Кам’янська Січ є єдиною в Україні пам’яткою козацької Січі, що зберегла свій первозданний вигляд. Вона знаходиться зараз фактично у межах села Республіканець Бериславського району, на розі, утвореному впадінням річки Кам’янка в долину Дніпра, на схилі правого берега. Тут збереглися усі три основні складові частини Січі: Кіш, до складу якого входили курені, скарбниці, Січова площа; передмістя з виробничими майстернями, житловими будинками; козацький цвинтар, на якому збереглася могила видатного кошового отамана Костя Гордієнка.
Історія Кам’янської Січі має безпосереднє відношення до подій національно-визвольної боротьби українського козацтва та української патріотичної еліти під проводом гетьмана Івана Мазепи. 12 – 14 травня 1709 року припинила своє існування Чортомлицька Січ, з якою була пов’язана більш як півстолітня героїчна історія Війська Запорозького Низового. За підтримки запорожцями Івана Мазепи царські війська, скориставшись відсутністю більшої частини січовиків, приступом узяли січові укріплення, знищили Січ та зруйнували розташовані поблизу неї козацькі зимівники. У тому ж 1709 році було закладено Кам’янську Січ, значно нижче по Дніпру.
Через два роки царські війська примусили козаків перейти на лівобережжя Дніпра. Біля сучасного м. Цюрупинська, на тодішній території Кримського ханства, вони заснували ще одну Січ – Олешківську.
Запорожці повернулись на Кам’янку в 1730 році, де і перебували до 28 березня 1734 року.
На території Кам’янської Січі працівниками Національного заповідника «Хортиця» проводяться археологічні розкопки. Знайдено вже ряд об’єктів інфраструктури Січі, а також рештки зброї та предметів побуту козаків.
ХОДА, 13.07.09
Сергій
Цікаві новини стосовно будівництва музею Берестецької битви на http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=861134 Вигляди музею, його архітектуру можна побачити на http://rivne-surenzh.com.ua/ua/news/