on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Tourism, rest, entertainment > Green tourism in Khersonschina > Кооператив "Оберіг Херсонщини" : модель розвитку сільського туризму

Кооператив "Оберіг Херсонщини" : модель розвитку сільського туризму

Кооператив з розвитку сільського зеленого туризму "Оберіг Херсонщини" створений активістами кредитної спілки "Громада" у 2003 році. Завдяки тісній співпраці кредитної спілки "Громада" з Міжнародною Фінансовою Корпорацією (IFC), а також з канадською програмою FARM було впроваджено проект "Розвиток села шляхом кредитної кооперації", в якому розвиток сільського зеленого туризму є однією з чотирьох соціальних програм. Завдяки цій співпраці члени кредитної спілки та кооперативу мали можливість навчатися та співпрацювати з іноземними експертами зі Швеції та Канади. Під час обговорення з ними конкретних питань та проблем, що виникали під час реалізації тих чи інших проектів, ми уникали багатьох помилок та невірних кроків ще на етапі планування, переймаючи досвід канадських та шведських експертів. Таким чином, найкращий світовий досвід нам вдалося адаптувати до наших українських умов.

 

Успішний розвиток сільського зеленого туризму на Херсонщині обумовлений також підтримкою та співпрацею кооперативу "Оберіг Херсонщини" зі своїми українськими партнерами: на всеукраїнському рівні - зі Спілкою сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні та Асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб України; на обласному рівні - з кредитною спілкою "Громада", Дорадчою службою Громади та громадською організацією "Дитячий рух "4Н" (форейч). У відповідь на потреби сільського населення були розроблені спільні програми та проекти, які сприяли диверсифікації сільськогосподарської діяльності, та дозволили селянам отримати дохід від альтернативних видів бізнесу у туристичній сфері. Основними напрямками співпраці були обрані:

  • фінансування проектів з розвитку супутніх до туризму видів бізнесу у сільській місцевості кредитною спілкою "Громада";
  • організація та проведення навчальних семінарів, на яких селяни отримували необхідні знання та навички з організації та ведення туристичного бізнесу від Дорадчої служби Громади;
  • розвиток лідерських навичок сільської молоді завдяки спільним навчальним проектам форейч клубів та членів кооперативу, які стосуються збереження екології та культурно-історичної спадщини Херсонщини.

 

Мета співпраці полягала у створенні такої моделі сталого розвитку сільського туризму, яка сприяла би розвитку альтернативних видів бізнесу в селі та впливала би на економічний, соціальний, культурний та екологічний розвиток сільських громад, з якими ми працюємо.

 

Свою роботу у 2003 році ми почали з аналізу перспектив розвитку сільського туризму на Херсонщині, який показав, що сільські мешканці не готові до прийому туристів. Низький рівень умов сільського життя є непривабливим для туристів. У той же час, відсутність туристів не дає можливості селянам отримати додатковий дохід, за рахунок якого вони змогли б облаштувати садиби та удосконалити свої послуги. Утворилося замкнене коло.Для розвитку сільського зеленого туризму не існує стандартних шляхів вирішення проблем. У результаті пошуку простих та ефективних рішень, членами кооперативу "Оберіг Херсонщини" була обрана стратегія розвитку сільських фестивалів та одноденних сільських туристичних маршрутів, на яких селяни могли би пропонувати різноманітні послуги крім проживання: екскурсії, харчування, перевезення, сувеніри, фольклор та інші супутні до туризму послуги. Та головне, вони могли б отримати перший досвід та дохід від прийому туристів.

 

Першим кроком було створення нових сільських туристичних продуктів, які поєднують в собі історичну, культурну, природну спадщину та мають позитивний вплив на навколишнє середовище. Яскравим прикладом такого поєднання став одноденний сільський туристичний маршрут "Старовинний соляний промисел" у селі Геройське.

 

Під час проведення в селі перших семінарів з розвитку СЗТ були виявлені лідери, проведена інвентаризація місцевості села (вікові хати під стріхами з комишу, старовинний православний храм, рибацький та комишевий промисли, Чорноморський Біосферний заповідник, Дніпро-Бузький лиман) та виявлена "родзинка" майбутнього сільського туристичного маршруту - унікальний старовинний козацький сольовий промисел. Сільські господарі, які зацікавилися новим для себе бізнесом та були задіяні на туристичному маршруті, отримали необхідні знання від спеціалістів дорадчої служби Громади, а у разі потреби - позики від кредитної спілки "Громада".

 

Одночасно з розробкою туристичного маршруту Геройчанський осередок кооперативу працював над створенням свого сільського фестивалю "Солі та риби". Щоб зацікавити міське населення та привабити гостей на фестиваль, організатори запросили до участі "ВІА 4h", які є засновниками нового музичного стилю та координаторами руху 4h в Україні. Вони є постійними учасниками фестивалю та своєрідною візитівкою сільської молоді Херсонщини. Сьогодні це вже досить відомий фестиваль, на який збираються гості та учасники з різних куточків України.

 

Під час роботи над створенням сільських фестивалів, в кооперативі виникла ідея фестивалю "Старі Баби", який є ланцюжком між поколінням похилого віку та молоддю. Старі Баби - це унікальна скарбниця національної культури, яка зберігає таємниці давнини. Саме вони передаватимуть молодим свій досвід.

 

Відомо, що недостатньо створити чудовий туристичний маршрут, треба ще забезпечити ринок для цього продукту, а для туристів - ефективну інформацію про цей продукт. Тому, щоб дати поштовх для розвитку нових маршрутів, кредитна спілка "Громада" за власний рахунок щомісяця проводила рекламні туристичні тури для своїх членів, що проживають у місті Херсоні. Ці тури зацікавили інших туристів, які вже були готові платити за такі послуги. Так партнерство з кредитною спілкою та дорадчою службою сприяло формуванню нових сільських туристичних маршрутів. Селяни почали отримувати доходи та повірили в успіх і в сільський туризм. Тому кооператив спроможний створювати та розвивати нові туристичні маршрути та фестивалі. Подібна модель розвитку сільського зеленого туризму була впроваджена кооперативом в п'яти селах Херсонщини.

 

Другим кроком стала продумана інформаційно-публіцистична кампанія. Протягом наступних років члени кооперативу активно приймали участь у всіх міжнародних, всеукраїнських та обласних заходах (семінарах, форумах, виставках, конференціях) з розвитку сільського туризму, популяризуючи себе та переймаючи кращий досвід наших партнерів.

 

Про найкращий світовий досвід, а також про свої досягнення, ми розповідали в зеленому віснику "Оберіг Херсонщини". Були також видані кілька путівників з сільськими туристичними маршрутами та фестивалями на Херсонщині.

 

Згодом було вирішено, що нам необхідно мати регулярне видання, орієнтоване на зміну бачення та ставлення місцевого населення до сільського туризму, в якому б у комплексі були представлені сільські екскурсійні маршрути області, гостинні оселі сільського туризму, багата українська спадщина, історико-культурні надбання, курортні та рекреаційні можливості Херсонщини. Так з'явився на світ щорічний путівник "Оберіг Херсонщини - Ваш гід в історію та пригоди по еко-музею", метою цього видання є формування українського еко-ринку одночасно з формуванням українського еко-туриста, орієнтованого на цей ринок. Як показав час, цей путівник з'явився вчасно та користується великим попитом, як серед гостей нашого краю, так і серед херсонців.

 

За чотири роки членами кооперативу започатковано 4 щорічних сільських фестивалі: Солі та риби, Старі Баби, Дніпро-Бузькі вечорниці, Рибальченська толока та розроблено 5 сільських туристичних маршрутів: Старовинний соляний промисел, Червоний маяк, Олександрівські скелі, Горностаївські святині, Заповідний лиман. Ці маршрути мають унікальні характеристики різних куточків Херсонщини та активно підтримуються на місцевому рівні. Досвід показав, що села, в яких працює кредитна спілка "Громада", кооператив "Оберіг Херсонщини", Дорадча служба Громади та рух форейч, активно розвиваються. Сільське кредитування та розвиток сільського зеленого туризму розширюють сферу зайнятості сільського населення, особливо жінок та молоді, і дають селянам можливість додаткового заробітку.

 

Сільські туристичні маршрути активно відвідуються не тільки міськими туристами Херсонщини, але й туристами з інших куточків України та близького зарубіжжя. Подорожуючи стежками сільського туризму, ми пропонуємо гостям нашого краю ознайомитись із традиційним сільським побутом, доторкнутися до прадавніх цінностей, очистити свою душу, оздоровитися, стати ближчими до природи, пізнати своє минуле.

 

Успіх нашої моделі розвитку сільського зеленого туризму базується на партнерстві багатьох громадських організацій. Ми готові поділитися своїм досвідом та завжди відкриті до співпраці.

 

Башмакова Олена Миколаївна,
голова кооперативу "Оберіг Херсонщини", голова Херсонського обласного відділення Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні
Туризм сільський зелений.-1.10.2007

 

 

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page