on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Organizations > CULTURE > Kherson planetarium > "Kosmіchna gordіst hersontsіv"

«Космічна гордість херсонців»


12 квітня 1961 року - ця дата увійшла в історію і прославила Радянський Союз на весь світ. Саме тоді вперше людина з планети Земля полетіла у міжзірковий простір. З того часу минуло 47 років. Багато людей відчули космічну невагомість: від вчених, космонавтів, лікарів до звичайних туристів. Херсонцям також є чим пишатись. Адже один з відомих російських лікарів, який побував у космосі, Олег Атьков отримав середню освіту в Херсонській гімназії №20. У нашому місті розпочиналась і його медична кар'єра.

Дуже символічною є дата народження Олега Атькова - 9 травня 1949 року. Мабуть, саме це і допомагає йому в житті здобувати перемогу за перемогою! На батьківщині, в селі Хворостянка Куйбишевської області, Олег пішов у місцеву школу. Там він провчився до 5-го класу, після чого з родиною переїхав до Німеччини, куди командирували його батька. По закінченні восьмого класу, Олег переїхав у Херсон до рідного дядька і продовжив навчання у Херсонській гімназії №20. Ще з 5-го класу Олег мріяв стати лікарем. Отримавши атестат про повну середню освіту, він спробував вступити до медичного інституту, але не пройшов за конкурсом. Фортуна йому посміхнулась у стінах Херсонського медучилища. Під час навчання він працював препаратором в медсанчастині ХБК. Наступного року вступив до Симферопольського медінституту. Коли повернулись батьки з Німеччини, Олег переїхав до них у Київ, де і продовжив здобувати медичну освіту. Там зустрів і свою долю. Його обраницею стала дівчина з Росії, тому після одруження Олег поїхав до Москви. Там він закінчив Перший медичний інститут ім. І. М. Сеченова, потім ординатуру і аспірантуру.

З 1975 року Олег Атьков почав співпрацювати з Центром підготовки космонавтів ім. Ю. Гагаріна. Він досліджував космонавтів, що довгий час були у міжзірковому просторі. Йому належить пріоритет в області ультразвукової діагностики, яку вперше застосували для дослідження серцево-судинної системи космонавтів. Першими пацієнтами Атькова були льотчики-космонавти СССР В. Волинов та В. Жолобов. Вже через рік Олега зарахували до числа лікарів-кос-монавтів, а 1977-го він пройшов медкомісію в Інституті медико-біологічних проблем. Наприкінці 70-х pp. вирішили відправити у космічний політ космонавта похилого віку, аби дослідити реакцію його організму на фактори космічного польоту. Спостерігати за 56-літнім космонавтом обрали Олега Атькова. Але через хворобу досліджуваного політ відмінили, а Олега Атькова призначили на посаду лікаря-космонавта Всесоюзного кардіологічного центру Академії медичних наук СССР. Його включили до екіпажу третьої основної експедиції на орбітальній станції «Салют-7» як лікаря-дослідника.

1984 року космічний корабель «Союз Т-10» полетів на орбітальну станцію «Союз-7». Командир екіпажу Кизим, борт-інженер Соловйов та космонавт-дослідник Атьков провели у відкритому космосі майже 237 діб. На той час це був рекордний термін експедиції. Перебуваючи у міжзірковому просторі, космонавти мріяли про звичайні земні речі. Як згадує родич Олега Атькова, його племінник дуже хотів поспати у горизонтальному положенні, на подушці. Під час польоту Атьков перевірив нову апаратуру та прилади для оцінки стану космонавтів. Він вперше взяв аналізи крові з вени і провів дослідження на біохімічному аналізаторі. Ультразвукові дослідження серця, судин та внутрішніх органів відкрили нову сторінку у фізіології та космічній медицині.
Сьогодні ім'я Олега Атькова відоме майже в усьому світі. 1985 року його обрали почесним доктором Університету ім. Гумбольдта у Берліні. З 1989 року він співпрацює з Міжнародним космічним університетом в Страсбурзі як один з директорів департаменту «Spase Life Science», де він займався педагогічною та дослідницькою роботою.

Гордість бере, коли згадаєш, що така людина навчалась і починала свою медичну кар'єру у нашому місті. Теперішній герой Радянського Союзу, лікар-космонавт закінчив 9-Ю класи у Херсонській багатопрофільній гімназії №20. Учні та педагогічний колектив дуже цим пишаються. Саме тому у музеї історії гімназії створили стенди, присвячені видатному випускнику. Там зберігається інформація про нього та фотокартки. Зараз Олег Атьков разом з родиною живе у Москві. Він продовжує роботу в області космічної фізіології і медицини, займається педагогічною діяльністю, пише наукові роботи. Йому належать важливі винаходи у сфері кардіології. Він заснував науковий журнал «Визуализация в клинике». Минулого року Олег Атьков приїжджав до Херсона, побував у рідній школі. Від цього візиту у працівників та учнів гімназії лише позитивні емоції. Інна Митрошенко, завідувач музею історії гімназії: «Мы знали Олега только по фотографиям и рассказам его родственника. По атому ко встречи с ним мы готовились очень тщательно. Мы ожидали, что приедет такой статный мужчина, высокомерный, герой Советского Союза, человек, который побывал в космосе... Каково же было наше удивление, когда открылась дверь машины и оттуда вышел мужчина ...невысокого роста... он настолько был прост в общении, очень зрудирован.... Цветы, которые ему вручили, он подарил женщинам. Так было приятно!» Валерія Пономаренко, учениця 11 класу: «Я була на цій зустрічі. Олег Атьков - багатогранна особистість. Він розповідав старшокласникам, як йому вдалося зробити успішну кар'єру. Він говорив, що тільки ледарі нічого не досягають».

Ольга Кушнірук, учениця 11 класу: «Коли спускаєшся сходами нашої гімназії, аж дух захоплює від того, що колись цими ж сходами ходила така видатна особистість. Це дуже приємно. І ми маємо розповідати історію цієї людини нашим молодшим товаришам». Окрім цього, Олег Атьков брав активну участь у відкритті Херсонського обласного діагностичного центру. Він допомагав дістати необхідну техніку. Адже на той час вона була справжнім дефіцитом. Так, херсонцям є чим пишатись. Адже не кожна людина може похвалитись такими успіхами! З 2000 року Олег Атьков - президент Російської асоціації телемедицини, він працював експертом-консультантом в області телемедицини Європейської комісії в Брюсселі. А 2005 року його обрали віце-президентом ОАО «Российские железные дороги». Торік він отримав диплом лауреата премії уряду Російської Федерації. Та це ще неповний перелік посад та почесних звань Олега Атькова. Прикро, але про таку людину у нашому місті знають лише одиниці. Свого часу журналісти одного з друкованих видань порушували питання про встановлення Стелли на його честь. Та практика вшановувати людину за життя ще не прижилась у нашому суспільстві.

Ірина Іванець
"Булава".- 16.04.2008

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page