on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > It is simple reflection about the culture > Культура на розвалинах

Культура на розвалинах

У глибокому відчаї живуть мешканці Архангельського, що на Високопільщині. Їхній селищний будинок культури багато років перебуває в аварійному стані. Можливо, за такої ситуації у великому місті не одразу б і відчули брак осередку культури. Адже в Херсоні є і чудовий театр, і кілька палаців, і творчі студії, книгозбірні тощо. А от якщо немає будинку культури в глибинці, вважай, і на самому селі можна поставити хрест.

Архангельське — один з найбільших населених пунктів Високопільщини. Друге селище після райцентру з населенням понад дві тисячі чоловік. Та, виявляється, у святковий чи інший принагідний день людям навіть ніде зібратися. Серцем селища завжди вважався будинок культури. От тільки сьогодні навіть не подумаєш, що у цих стінах — обитель її величності Культури. Сарай для худоби. Не більше.

Обідрані стіни холу, мабуть, десятки років не знали ремонту і свіжої фарби. Хоча надворі середина березня і тепло, у приміщенні хочеться одягти на себе дві шуби і валянки. Окрім світла, відсутні будь-які інші комунікації: опалення, водопровід, каналізація тощо. Найбільш катастрофічний стан має глядацька зала. Колись тут гомоніли трударі на святкових зборах, сцена «горіла» під ногами творчих колективів, показували кіно. Та ось уже близько 10 років, як МНСівці визнали глядацьку залу Архангельського СБК аварійною, заборонивши її експлуатувати. І недарма. Подекуди підлогою страшно ступати — можна просто провалитися. Через прогнилу покрівлю усередину роками лив дощ і падав сніг, тому місцями стеля взагалі впала або ледь-ледь тримається.

— Дуже болить нам будинок культури, — з гіркотою розповідає директор Архангельського СБК Олексій Педченко. — У нас найкраща самодіяльність у районі. Це і аматорський вокальний чоловічий квартет «Мрія», він носить звання народного колективу. І єдиний на Високопільщині духовий оркестр. Є в нас і два танцювальних колективи: і для дітей, і для дорослих. От тільки займатися ніде. Придбали хорошу апаратуру, а поставити теж нікуди.

— Ще на той час, коли я прийшов працювати у сільраду у 2006 році, з'ясувалося, що будинок культури не ремонтувався 40 років поспіль, — зауважує селищний голова Володимир Гриньок. — Найперше ми вирішили зробити капітальний ремонт покрівлі. Хотілося, аби вона слугувала не одне десятиліття, тому покрили металочерепицею. Ну а далі треба доводити до ладу все інше: ремонтувати стіни, прокладати опалення, водопровід, будувати туалети, встановлювати обладнання. Хотіли зробити все це швидко. Аби відремонтувати заклад «під ключ» і, як того вимагає законодавство, виставити на конкурсні торги і визначити підрядника, який буде всім цим займатися, потрібні великі гроші. У вересні минулого року ми порахували, що це обійдеться приблизно у 6 млн. грн. На той час такої суми у нашому бюджеті не було.

Надія на ремонт СБК з'явилася у людей на цей рік. На території Архангельської селищної ради одне з великих будівельних підприємств видобуває вапняк. За використання надрів підприємство має сплатити протягом року понад 5 млн. гривень. Селищна рада заклала цю цифру у проект бюджету. Та чиновники «згори», які розглядають проекти бюджетів, перш ніж їх затвердити, передбачили надходження від використання надрів у сумі 1 млн. 900 тис. гривень.

— Те, що ця цифра занижена, я не побоюся сказати на жодному різні, — зауважує Володимир Гриньок. — Тільки за IV квартал минулого року ми отримали 1 млн. 400 тис. гривень. Ці кошти увійшли в цьогорічний бюджет. Отже при планах отримати за використання надрів 1 млн. 900 тис. ми вже отримали 1 млн. 400 тис. Чому ми не відображаємо у бюджеті реальні надходження? Тільки з остраху, що бюджет може бути невиконано?! Та навіть вже сьогодні очевидне перевиконання. А з ремонтом будинку культури ми опинилися у глухому куті. Коли внесемо зміни до кошторису, можна буде щось планувати, але ж це буде не раніше, ніж у другому півріччі. А півроку нічого не робити, коли будівля розвалюється з кожним днем, це якось неправильно. Будинок культури — це єдиний об'єкт у нашому селищі, який перебуває у такому жалюгідному стані при наших грошах.

Усі мешканці Архангельського з нетерпінням чекають, коли їхній єдиний на все селище осередок культури запрацює на повну силу, і тішаться з того, що головне державне свято — День Незалежності України — припадає на літню пору. Святкові заходи проводяться на площі просто неба. А ось з приходом холодів людей огортає сум і відчуття самотності. Адже рідне селище починає здаватися не просто глибинкою, а місцем, про яке і сам Бог забув.

Тетяна Підгородецька
“Новий день”.- №14 (4956).- 31.03.2011.- стр.18

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page