on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

 

О творчестве Алексея Шовкуненка

Олексій Шовкуненко (1884-1974)

Ім'ям одного з найкращих представників української художньої школи XX ст. народного художника СРСР, дійсного члена Академії мистецтв СРСР, лауреата Державної премії ім. Т.Г.Шевченка, професора живопису Олексія Олексійовича Шовкуненка названі Херсонський обласний художній музей і одна з вулиць нашого міста, в якому в 1884 році народився наш уславлений земляк. Перші кроки художнього навчання Олексій Шовкуненко здійснив в херсонській іконописній майстерні Івана Клименка, де його безпосереднім вчителем був вихованець Києво-Печерської Лаврської іконописної школи - Семен Семенко. В 1901р., маючи за плечима вже певну підготовку, Олексій був прийнятий до другого класу Одеського художнього училища, де його педагогами стали провідні майстри живопису К. Костанді і Г. Ладиженський. Через декілька років дорослою людиною і майже сформованою особистістю Шовкуненко продовжив навчання у Санкт - Петербурзькій Академії мистецтв в майстерні професора історичного живопису В. Савинського. Опинившись у самому серці художнього життя країни, він мав нагоду познайомитися з творчістю видатних російських майстрів того часу. Його творчими пошуками надовго заволоділи імпресіонізм Костянтина Коровіна, символізм Віктора Борисова - Мусатова, пленеризм Станіслава Жуковського.

В 1917р. Шовкуненко повернувся в Херсон, де почався новий херсонський період (1917-1922рр.) життя і творчості. В той час він переважно писав портрети на замовлення своїх друзів, близьких та знайомих. Велике захоплення у художника викликали живописні панорами міських "зелених базарів" : яскравий людський натовп на березі, рясні, наповнені капустою і баклажанами дерев'яні човни, що повільно перетинали р. Кошеву. За цією темою він створив цілу низку етюдів та ескізів. В 1922р. вперше в радянському мистецтві художник виконав серію акварелей, присвячених індустріальним мотивам, в яких зобразив херсонські судно - ремонтні майстерні на Карантинному острові. Ці акварелі передбачали грандіозну серію 30-их pp. "Дніпробуд". З 1923р. і майже до середини 30-их років Шовкуненко жив і працював в Одесі. Блискучі жіночі образи у техніці пастелі, розкуті за живописом етюди одеських квіткових базарів, загадкові кімнатні інтер'єри, які були виконані ним в одеський період, мали величезний резонанс на виставках Художнього товариства ім. К.К. Костанді.

Три літа (1930 - 1933) Олексій Олексійович виїздив на будівництво енергетичного велетня Радянського Союзу - Дніпрогесу, створивши унікальну серію акварелей, яка складалася з 70 аркушів. У 1937 р. на міжнародній виставці у Парижі, а в 1958р.- у Брюсселі Шовкуненко одержав найвищі нагороди і світове визнання за бездоганну майстерність акварельного живопису і фактичне заснування жанру індустріального пейзажу у сучасному мистецтві. Графічна серія "Дніпробуд" з успіхом експонувалася також на виставках у Венеції, Філадельфії, Лондоні, Шанхаї. Найбільшу частину свого довгого і плідного творчого життя, художник провів у Києві. Протягом багатьох років на посаді професора він керував живописною майстернею в Київському художньому інституті (тепер Українська Національна Академія мистецтв). Образи мальовничої природи, портрети видатних діячів культури і науки, що написані в цей визначний, яскравий період творчості художника, сьогодні прикрашають збірки провідних музеїв України, Росії та інших країн. В колекції Херсонського художнього музею ім. О.О.Шовкуненка знаходиться більше півтораста творів видатного майстра. Серед них великі живописні полотна та етюди, пастелі та акварельні аркуші, більша частина яких була подарована музею дружиною художника Олександрою Василівною. Велике зібрання творів О.О. Шовкуненка є справжньою гордістю музейної колекції.

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page