on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > Architecture of Kherson > Про «кам’яні вишиванки» знають навіть в Антарктиді

 

Про «кам’яні вишиванки» знають навіть в Антарктиді

Кілька років поспіль волонтери відновлюють унікальні архітектурні орнаменти в Новій Каховці

- Колись тут був безформний шар старої фарби, а коли почали його зчищати, побачили бджілок, метеликів, сонечко і різноманітні квіти. Ви не уявляєте, як ми раділи, коли під шаром бруду відкривався листочок або якийсь візерунок! - демонструючи одну з нещодавно відновлених «кам’яних вишиванок», зізнається голова Новокаховського товариства охорони пам'яток історії та культури Тетяна Євсєєва.

З 2017 року вона разом із групою волонтерів займається відновленням архітектурних орнаментів на будівлях у старій частині Нової Каховки. Під час будівництва міста в 1950-ті їх разом із групою київських студентів виготовив відомий український художник і скульптор Григорій Довженко. Кожна з цих «кам’яних вишиванок» є неповторною. Всього ж, за підрахунками художника, в місті було створено 2 тисячі квадратних метрів таких орнаментів на більше ніж 200 будинках.

Від численних побілок та фарбувань із розпилювачів чимала кількість вишиванок практично зникла з фасадів будинків. Щоб очистити їх від зайвих нашарувань, волонтери ретельно промивають кожен орнамент, потім обдувають, ґрунтують і фарбують білилом. Робота не з легких. Не менш важким є й пошук оригінального кольору фону вишиванок. Його знаходять за залишками фарби між фрагментами орнаментів та від відпалих шматочків просто під будинком.

- Після завершення робіт до нас часто підходять місцеві жителі і захоплено говорять: «Ми й не думали, що наш будинок такий гарний!». А один чоловік розповів, що коли приїхав до Нової Каховки у 1957 році, то будинки з орнаментами виглядали саме так. Він сказав: «Тепер на них той самий фон, ті ж орнаменти, що й тоді! » - згадує Тетяна Євсєєва.

Першим об’єктом, за який взялися волонтери, був будинок по вул. Героїв України, 18, де колись знаходилися відділ кадрів і проектна майстерня управління «Дніпробуду». Його нинішній власник якраз приступав до ремонтних робіт, тож волонтери вирішили скористатися підготовленим до них риштуванням. Прийшли до господаря і запропонували відновити орнаменти безоплатно. Той погодився.

- Те, що ми робимо, є не реставраційними, а саме відновлювальними роботами, - наголошує Тетяна Євсєєва. - Виходячи з цього, ми з самого початку відмовилися від використання недовговічних, але автентичних мінеральних фарб. Беремо сучасні якісні матеріали, які довго тримаються і не змиваються після першого ж дощу. Далі вже завдання самих власників будинків підтримувати орнаменти в належному стані. А місцева влада повинна допомагати їм у цьому й не дозволяти знищувати вишиванки, заліплювати їх або зафарбовувати. Також, на мій погляд, не варто оновлювати абсолютно всі існуючі орнаменти. Деякі з них дуже старі, але добре збереглися. Навіть з нашаруваннями старих фарб іноді вони виглядають надзвичайно красиво і органічно. Для нас це приклад не відновлених «кам’яних вишиванок», які не варто чіпати. Не все повинно бути вилизаним, як карамелька.

Більшість матеріалів волонтери купують власним коштом. Однак їм допомагають місцеві жителі. А нещодавно неочікувана допомога надійшла до них аж із Антарктиди. Надав її уродженець Нової Каховки Олександр Квятковський, який з березня цього року перебуває у складі 24-ї вітчизняної наукової експедиції на Українській антарктичній станції «Академік Вернадський», розташованій в архіпелазі Аргентинські острови. З Тетяною Євсєєвою він зв’язався через Фейсбук, написавши, що йому дуже подобається діяльність з відновлення «кам’яних вишиванок» у його рідному місті.

- Завдяки його допомозі ми змогли відновити орнаменти ще на одному будинку, по вул. Історичній, 45, - говорить Тетяна.

І з гордістю додає: «Тепер це наш «антарктичний будинок»!»

Олег Батурін
«Новий день».- №43 (5400).- 23.10.2019.- стр.18

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page