on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > Archaeology of Tavriya > Археологи знайшли поховання давнього вождя

 

Археологи знайшли поховання давнього вождя

Поховальний комплекс датуєтьса 33-30 століттями до нашої ери

Вціліле поховання соціально важливого представника населення скотарів, що належали до інгулецької археологічної культури, вдалося знайти в Щасливцевому Генічеського району.

Виявити його допомогло повідомлення жителя села Дмитра Борисенка, який першим помітив провалля біля одного з курганів. По тривозі тут же підняли археологів, яким вдалося розкопати на місці провалля важливий поховальний комплекс доволі великих розмірів 33-30 століття до нашої ери, і який тепер посяде чільне місце в системі пам’яток Степової України доби ранньої бронзи.

За повідомленням на офіційному сайті Щасливцевської сільради, Арабатська експедиція Інституту археології Національної академії наук України працювала тут наприкінці серпня - початку вересня. Їй вдалося розкопати добудову до великого кургану доби ранньої бронзи неподалік від району гарячого джерела.

«Після повідомлення місцевого жителя про провалля роботи розгорнули вже на наступний день. З огляду на сусідство великого кургану доби бронзи, відразу виключили версію про скіфську приналежність катакомби. І подальші роботи це підтвердили. Стала зрозумілою вся картина поховального комплексу. Невелика кругла вхідна яма, глибиною 2 м від сучасної поверхні, в верхній частині мала діаметр 0,8 м і майже вдвічі розширювалася в середній частині. З неї до поховальної камери вів лаз. Велика підземна поховальна камера виявилася площею близько 4,5 м2 (саме її склепіння не витримало випробування часом, яке довершили важкі трактори), а в центральній її частині випростано, головою на захід, поклали чоловіка», - йдеться в повідомленні сільради.

Біля небіжчика археологи виявили чимало речей. Серед них добре відполірований кам’яний молоток з дерев’яним руків’ям. Підтверджував високий соціальний статус небіжчика також розфарбований червоною фарбою посох з круглим набалдашником та 7 мініатюрних стріл зі світло-жовтого прозорого креміння. Голову та кінцівки небіжчика було пофарбовано вохрою.

«Ретельне дослідження залишків черепа дозволило встановити, що голову померлого при похованні відокремили від тіла та піддали обряду мацерації. Череп шляхом виварювання чи вимочування в спеціальних розчинах позбавили м’яких тканин, а по тому на ньому з суміші глини та вохри відтворили скульптурний портрет померлого. Археологічно подібні випадки зафіксовані в регіонах річки Молочної та степового Криму біля Джанкоя. Тобто завдяки випадку і пильності жителя села для науки збережено важливий поховальний комплекс, який посяде чільне місце в системі пам’яток Степової України доби ранньої бронзи», - зазначено в повідомленні.

Подальші дослідження насипу добудови до кургану № 4 дозволили відкрити ще 4 давніх поховання. Одне з них катакомбної культури з трьома небіжчиками. Сам курган № 4 археологи вважають перспективним для подальшого дослідження. Адже він є найбільшим серед насипів навколо Щасливцевого і є крайнім з півдня в розтягнутому ланцюгу з п’ятьох курганів.

Олег Батурін
«Новий день».- №39 (5448).- 23.09.2020.- стр.20
 

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page