on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > Jewish history of Kherson. > In shkolі Chabad "uchat upevneno koristuvatisya Zhyttia

У школі «Хабад» учать упевнено користуватися життям


Усі хлопчики й учителі-чоловіки тут носять спеціальні маленькі шапочки — кіпи. У класах - не більше 8—10 учнів, яких на заняття й по домівках розвозить автобус. Їх смачно, поживно й безкоштовно годують шкільні кухарі
Гадаєте, мова йде про елітний навчальний заклад для дітей новітніх багатіїв? Помиляєтесь: 80% учнів -діти з незаможних херсонських родин. Спеціальну школу «Хабад» з етнічним ухилом заснувала місцева єврейська громада. Завдання своєї школи директор Віталій Бронштейн формулює зрозуміло й просто: ми не прагнемо з усіх зробити мудреців - головне, аби розумна дитина не стала дурнем. Приватний навчальний заклад, очолюваний ним, цьогоріч відзначає своє 15-річчя. «Хабад» - це абревіатура слів «хохма», «біна» и «даат», котрі перекладаються як «мудрість», «розуміння» та «знання».

Споконвіку так склалося, що найважливішим обов'язком і прагненням єврейських батьків було виховання дітей в єврейському дусі. За традицією, з трирічного віку батько віддавав сина до хедеру - початкової релігійної школи, де дитина ставала на великий, осяяний світлом чистоти й благородства шлях засвоєння мудрощів Тори - головної іудейської книги. Згодом син міг стати відомим ученим або скромним ремісником, але в обох випадках набуті в хедері моральні критерії, що дозволяли відрізняти добро від зла, порядність і благородство - від безчестя й брехні, залишалися з ним назавжди. З їх допомогою людина впевнено крокувала по життю, чітко уявляючи мету свої зусиль, охоче допомагаючи ближньому, а у важку хвилину знала, де знайти пораду.
«Хабад» не ставить за мету виключно релігійне виховання, але уроки традицій тут є обов'язковими. Крім загальноосвітніх предметів, у школі вивчають мову, історію, культуру єврейського народу. Певне, все це можна визначити як формування в учнів етнічної самосвідомості. Адже коли дитина підростає, вона частіше запитує: чому я єврей? Чому до мене начебто не так ставляться? У школі «Хабад» маленькій людині пояснюють, чому так, і вчать знаходити відповіді, котрі наповнюють почуттям гордощів від причетності до єврейства, до народу, історія котрого пережила тисячоліття.

Дітей до школи «Хабад» приймають виключно за національною ознакою. До вчителів такої вимоги не ставлять. «Тут критерій один: педагог повинен любити дітей», - говорить директор Віталій Бронштейн. П'ять років тому школа відмовилася від належного на освіту дітей державного фінансування й перейшла на «самозабезпечення». Утримують її члени єврейської громади. Є й спонсорські кошти від закордонних благодійників, котрі переймаються турботою, аби краще жилося діаспорі. Але це не означає, що колектив «сам по собі»: минулого року школа пройшла загальнообов'язкову атестацію і, що знаменно, одержала «вищий рівень з відзнакою». А її директор удостоївся звання «Заслужений працівник освіти України».

Віталій Бронштейн - людина взагалі без стереотипів, з нетрадиційним ходом мислення, з талантом не лише словесника, педагога, а ще й непересічного фотохудожника. Утім, останнім не звик хизуватися, і хоча захоплюється мистецтвом «писати світлом» ще з дитинства, багатющу колекцію фотознімків показує лише найближчим людям. А друзів радує несподіваними листівками з їхніми портретами та власними жартівливими віршами. Охочий Віталій Бронштейн до оригінальностей: приміром, на вході до його кабінету висить «стіннівка»: «З вами говорить директор...» Дуже офіційне фото: у широкополому капелюсі, окулярах, з серйозним виразом обличчя Віталій Абрамович нагадує дітям, що канікули закінчилися й час серйозно братися за навчання, аби вирости справжньою людиною.

- У нас створено усі умови для розвитку як талановитої, так і не дуже дитини, - зазначає директор. - Ми ставимо за мету підтягти загальний рівень розвитку і дати можливість виявити усі свої здібності й розвинути їх. Найбільше досягнення школи - щоб уся і всі працювало на дитину, щоб усі перебували в процесі діяльності. Найбільший «нероба» в школі - це директор, - жартує Віталій Абрамович. - Адже у мне дві ролі - камертон, який повинен уловлювати й відображати «звучання», і коректор, який тут же має все підправити, «настроїти» і який пильно стежить, аби крім нього не було жодного нероби.

Утім, Віталій Бронияєйн не перестає подивовувати й іншими «нестереотипними» думками. Взяти, приміром, таку річ, як гроші.
- Ми не вчимо дітей, що гроші - це зло, як прийнято переконувати. Ми вчимо їх, що гроші - це засіб, за допомогою якого можна вирішити багато проблем, і головне - зробити масу добрих справ, - продовжує директор. - А ще у слов'ян, приміром, вчать: люби всіх! Євреї вчать любити ближнього. А взагалі, якщо сказати про найбільше досягнення школи, так ним є те, що ми вчимо дітей найголовнішій цінності - доброму імені. За єврейськими традиціями, у світі немає нічого ціннішого за це. Баал-Шем-Тов - ім'я одного з авторитетних єврейських просвітителів - так і перекладається: Господар Доброго Імені. Своїх вихованців вчимо бути корисними для себе, сім'ї, суспільства.
...Нашу екскурсію школою ми завершили в кабінеті інформатики. І тут Віталій Абрамович не зрадив собі:
- Спілкування з комп'ютерами звели до мінімуму, адже й так діти вдома за ними просиджують не без шкоди для здоров'я. Обмежуємося тим, щоб учні почувалися впевненими користувачами електронної техніки...
Отак у національній єврейській школі «Хабад» учні пізнають світ, сягаючи джерел та коріння свого народу - невичерпної скарбниці мудрощів та духовних багатств. Вони ростуть добрими, свідомими, готовими прийти на допомогу одне одному. Словом, учаться впевнено користуватися такою непростою «штукою» під назвою Життя...
 

Алла Брусилова
«Гривна».- №10 (686).- 28.02-06.03.2008.- стр. 18

1. 17.12.2012 12:42
Натан Янкович-Редкун.Хайфа.

Желаю успехов в учебе и потом в самостоятельной жизни.  

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page