У нас – археологічна сенсація
Немає лиха без добра: завдяки зниженню масштабів землеробства на Херсонщині несподівано виявили сотні найцінніших історичних об'єктів! Під час інвентаризації, яку проводять не частіше ніж один раз на 15 років, експерти обласної інспекції з охорони пам'яток історії та культури виявили 650 курганних поховань, про які раніше нічого не було відомо. Вони належать сарматським, скіфським та половецьким племенам і належать до епох від античності до раннього Середньовіччя.
– Розчарую шукачів коштовностей: жоден із цих курганів не належить до категорії «царських», де найчастіше знаходять золоті скарби, – пояснює начальник інспекції Іван Солоницький. – «Царські» кургани висотою до 30 метрів і їх у наших краях лише з десяток. А знову набуті дуже невисокі, що й дозволяло їм надовго загубитися у складках місцевості серед посівів. А коли густа рослинність перестала їх «затуляти», пагорби «проявилися». Ці кургани абсолютно не досліджені, так що в похованнях можуть бути артефакти, що становлять величезний інтерес для науки. Курганам необхідно надати статус пам'яток історії та вивести із землекористування. Але його присвоюють відповідним розпорядженням ОДА, яке поки що не прийнято.
Водночас експерти рекомендували зняти з обліку і позбавити охоронного статусу більше сотні пам'ятників і стел, що розташовані на території області, присвячених діячам тоталітарного режиму, причетним до організації голодомору в Україні. Це та категорія споруд, які не мають особливого художнього значення і до того ж виконані з матеріалів, що легко руйнуються – гіпсу та бетону.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ
Гривня-, 2009-01-30 (стор. 1)