on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Calendar

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

Херсонщина: арифметика в географії

Усе, що існує на планеті, пізнається в порівняннях. Недалеко від кордону з Болгарією знаходиться географічний «двійник» нашого міста - грецький населений пункт Херсон. Про нашого тезку мало хто знає. Інша справа - перлина півдня України.


Цікаво, що 90 років тому в нашому місті проживало близько 81 тисяч осіб. Сьогодні городяни живуть у багатофункціональному [Обласному центрі, розташованому за 25 кілометрів до Дніпро-Бузького лиману від місця впадіння третьої по величині європейської ріки - Дніпра.
Площа «колиски чорноморського флоту», згідно з даними Географічної енциклопедії України, перевищує розміри Одеси, Сімферополя, Кіровограда, Львова, Черкас. Усього в чотири рази Херсон поступається території Києва, у сім - Парижа. В компактному обласному центрі північного Причорномор'я нараховується більш двох тисяч житлових будинків, де живе 0,75% жителів України.
Наша міська водогінна мережа вдвічі довша Північ-но-Кримського каналу, учетверо - кримської ріки Салгір, уп'ятеро - Суецького каналу і каналу Дніпро-Донбас.

Портрет з карт-календарів
Як говорить календарна географія про наше місто, яке існує більше як 83 тисячі днів? У перші роки будівництва Херсона Джеймс Кук відкривав світові Гаванські острови. Американські туристи здивувалися, коли дізналися, що перші херсонці-ровесники їхньої Декларації незалежності. А гості з Росії і Туреччини можуть довідатися: коли Херсону виповнилося 100 років, вже закінчилася російсько-турецька війна. Два століття наше місто відзначало тоді, коли Афганістан був проголошений Демократичною республікою.
Третина жителів Херсонщини проживає в місті. Кількість жителів області у віці до 29 років збігається з загальною чисельністю населення Люксембургу, від 30 до 59 років, стільки ж громадян Катару. Чисельність працездатного населення Таврїі дорівнює загальній кількості жителів Бахрейну (однієї із найбагатіших країн Азії). У Херсоні проживає стільки жінок, скільки жителів Нової Каледоніі, а чоловіків - скільки жителів у Французькій Гвіані.

Зробіть масу відкриттів!
Наш край унікальний багато в чому. Дельта Дніпра, міста і села, піски і плавні, острови і затоки, заповідники і національний парк, піщані коси. Не вистачить і години, щоб розповісти про все цікаве, що є на дивній таврійській землі. Природою, населенням області сьогодні цікавляться не тільки географи, туристи, історики, краєзнавці, бізнесмени, соціологи, дипломати і політики. Але і всі допитливі і патріотично налаштовані херсонці. Подивившись на Херсонщину глобальніше, використаємо порівняння з всесвітньої географії.
Наша область - рівна площі Київської. Це також площі 1/4 Куби, 1/13 Японії, 1/2 Шрі-Ланки. ЇЇ територія дорівнює 3 Кіпрам, 14 Монако, 9 Люксембургам. Наша область - це 1 /2000 частина Євразії і 1/5000 частина земної суші. Через таврійський регіон проходили шляхи «з варяг у греки», Чумацький шлях. Існує навіть версія, що по нашому краї проходив один з відрізків Великого Шовкового шляху.
Порівнювати відстані можна нескінченно. Наприклад, загальна довжина берегової лінії Херсонщини становить 460 км. Такий же кілометраж між Києвом і Харковом, Львовом і Брестом, Амстердамом і Франкфуртом-на-Майні, Берліном і Нюрнбергом, Люксембургом і Берном, Віднем і Мюнхеном, Уфою і Самарою, Єреваном і Батумі, Ташкентом і Душанбе...

Американські штати Мериленд, Вермонт рівнотериториальні з нашою областю. Зате, якщо скласти площі трьох штатів Нью-Джерсі, Род-Айленд, Делавер, тільки тоді їхня загальна площа буде відповідати території Херсонської області, площа якої 28,5 тисяч квадратних кілометрів. Такі ж «габарити» мають держави і території світу: Албанія, Вірменія, Беліз, Бельгія, Гаїті, Македонія, Соломонові острови.
Демографічних аналогій теж чимало. Згідно з даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, на Херсонщині проживало один мільйон 175 тисяч жителів. Стільки ж людей населяє Естонію, Еквадор, Гвінею-Бісау, Тринідад і Тобаго.

У Херсоні постійно проживаючих городян нараховувалося 367 тисяч. їхня кількість така ж, як і в Мальті, Брунеєві. Більш, ніж 67% населення Херсонщини проживає в містах. Міських жителів Білоруси і Колумбії стільки ж. З кожним роком Херсон відвідує все більше мандрівників, що відкривають дивні куточки відпочинку і розваг.
Мабуть, краще інших іноземців про нас знають жителі міст-побратимів: Шумена (Болгарія), Тусона (США). Херсон має свою африканську «філію» - вулицю Фрітаун, що іменується на честь столиці держави Сьєрра-Леоне. Сьогодні солдати-херсонці служать миротворцями саме там.
Виявляється, територіально острова Сицилія, Ванкувер, Тимор рівні площі Херсонської області. Озера Байкал, Ньяса, Танганьїка такі, як Херсонщина. А гавайців і наших таврійців стільки ж. Зате місто Херсон і країна Мальта рівні по кількості жителів.

Географічні координати Херсона - 46 градусів 38 хвилин північної широти, 32 градуси 37 хвилин східної довготи. На херсонських широтах розташовані Оттава, Лозанна, Ліон, Любляна, Астрахань, Харбін, Южно-Сахалинськ. До того ж, Анкара, острів Кіпр, Каїр, Хартум, Смоленськ, Мурманськ, Мапуту - меридіанні «сусіди» Херсона.
Якщо скласти воєдино всі автодороги Херсонщини, то їхня довжина перевищила б відстань від Херсона до північного полюса. Або ж відповідала би автопробігові з Батумі до Вільнюса і назад, п'ять разів проїхавши на автомобілі маршрут Донецьк - Москва, тричі - з Кельна в Мадрид, чотири рази - від Варшави до Люксембургу. Залізниці, розташовані в нашій області, дозволили б добратися потягом з Гамбургу в Амстердам.

Весь світ у Херсоні.
Особлива увага до історичних подій, етнічних традицій, яскравих фестивалів, колоритної культури, унікальних визначних пам'яток лежить в основі будь-якого оповідання про відпочинок гостей у нашому регіоні.
Бувають збіги, далеко не випадкові, скоріше закономірні: щороку, 18 червня, Херсон і Сейшельські острови урочисто відзначають історичні дати. Ми - день заснування міста, названа група островів Південно-Східної Африки - свій Національний день республіки, де завдяки туризмові третина населення має роботу. За рахунок туризму ця країна збирає 90% інвалютних ресурсів.

36 країн світу не мають виходу до моря. Херсонський край має вихід до двох морів. Поруч - найбільший лиман на Землі - Дніпровсько-Бузький. За спостереженнями синоптиків, середньорічна норма опадів Херсона в два рази менше, ніж в Ужгороді. Ялта поступається Голій Пристані по річній сумі годин сонячного сяйва. На Арабатській стрілці більше сонячних днів у році, ніж в Анапі (Росія), Дубровнику (Хорватія).
У межах Тавріі розташована п'ята частина Дніпра, що протікає по Україні. Головна водна магістраль Херсонщини в два рази протяжніше Кильського судноплавного каналу (Німеччина). Виявляється, лінія Кримських гір, яка простягається вздовж чорноморського узбережжя, рівна херсонській ділянці великого Славутича.
Область, як і Грузія, розкинулася з півночі на південь на дистанцію, рівну автопробігам Мінськ-Вільнюс, Хельсінкі-Тампере, рівна довжині Дунаю в Україні. Протяжність рідного краю з заходу на схід - як вояж із Донецька в Дніпропетровськ, з Москви в Ярославль, з Душанбе в Термез.

Щоб з обласного центру дістатися до Генічеська, туристи долають дистанцію, рівну водному шляху від острова Тасманія до берегів Австралії. Цікаво: той же маршрут щодня долають учні однієї з техаських шкіл. їхній шлях до «храму знань» - найдовший на Землі. За чотири години, в обидва боки, діти залишають за собою 222 кілометра. До-мчатися з Херсона до Скадовська куди швидше. Це все рівно, що прокотитися з Мадрида до Толедо і назад. А шлях до Асканії-Нова - усього лише час, витрачений на поїздку від грецького міста Салоніки до святої гори Афон.
Площа Херсона перевищує розміри європейських держав Ватикану, Монако, Сан-Марино. Наше місто не уступає габаритам Ліхтенштейну Маршаллових островів, островів Кука. Аеропорт Ріяд у Саудівській Аравії займає в пустелі стільки місця, скільки Херсон.
Недалекий той час, коли на таврійській землі відкриються готелі сімейного і молодіжного типів, готелі європейського рівня, коли на повну силу функціонуватимуть нові поромні лінії, круїзні кампанії, альтернативні туристичні акції.

Подорожуючи з образом Херсона
Існує відома фраза, що слова без чисел - це лише бліді тіні тієї безлічі думок і відчуттів, що стоїть за ними. Числові показники давно служать географії, допомагають мандрівникам динамічно оповідати про міста, землі, народи, країни.
Херсон заснований у той же час, коли закінчилися академічні експедиції Петербурзької академії наук у Закавказзя, на Урал, у Сибір. Сторіччя наше місто відзначало тоді, коли мандрівник Миклухо-Маклай оселився в Сіднею, а майбутньому вченому Михайлові Грушевському виповнилося 12 років. У теж час Микола Пржевальський досліджує Центральну Азію. Два століття Херсону було в рік виходу у світ Червоної книги СРСР.
Яких закладів Херсона більше, ніж паризьких музеїв, наукових станцій Антарктиди? Міських загальноосвітніх шкіл, де сьогодні навчається 41 тисяча учнів, скільки студентів Гарвардського, Кембріджського, Оксфордського університетів разом узятих (згідно з офіційними даними минулих років). Кожна восьма школа таврійського краю функціонує в межах нашого міста. Цікаво: одна з найбільш масових громадських організацій «країни кленового листа» - Конгрес українців Канади - менш численна.
Жителів мікрорайону «Корабел» на чверть менше загальної кількості школярів Херсона. А наших першокласників більше, ніж жителів тихоокеанського острова Різдва. У кожному районі міста - Дніпровському. Комсомольському, Суворовському - налічується стільки людей, скільки у Федеративних платах Мікронезії. Озеро Свитязь, рівне усього третьої частини Херсона, глибше Азова в чотири рази.
Багато городян не раз відпочивали на узбережжі Азовського моря, що є самою дрібною морською водоймою світу. Його береги з'явилися 258 мільйонів років тому, а формування Арабатської стрілки почалося біля десяти тисяч років тому.

Площа Херсонщини перевищує «габарити» Українських Карпат, де найбільше спостерігається гроз в Україні - до 40 днів у році. У нашій області метеорологічні спостереження ведуться з 1825 року. Саме тоді ще не визначені висоти ряду вершин Гімалаїв, а в Англії тільки відкрита перша залізниця Стоктон-Дарлингтон.
У регіоні проживає людей стільки, скільки українців у Казахстані, США, а в Херсоні -стільки українців як у Москві. Приблизно те ж число городян Херсона, Сімферополя, Севастополя, Вінниці, Полтави. Однаковий відсоток міського населення в Херсонській, Сумській, Кіровоградській областях.
Україна має 25% усіх світових чорноземів. Розораність Таврії - 90%, що перевищує аналогічний показник Франції в три рази. Багато хто вважає, що в нас граду випадає чи не більше, ніж в інших регіонах України. Насправді, найчастіше такий вид опадів випадає більше в Криму - до десяти днів у році. Для території Херсонської області характерна сама незначна в країні річкова мережа.
Уздовж узбережжя Дніпра смугою в 140 кілометрів простягнулися Нижньодніпровські піски - найбільший піщаний масив Європи. Цей неповторний географічний об'єкт у два рази протяжніше знаменитих Канівських гір. Коливання висот на незначних відстанях Нижньодніпровських (Олешківських) пісків досягає 15-20 метрів, що відповідає середній висоті цунамі.

Простір на користь Херсона.
Вважається, що на Землі вже все відкрито, вивчене і досліджене. Хоча на нашій планеті ще багато незвіданого. У світі говорять майже на шести тисячах мов і діалектів. Дві третини з них не мають писемності. Користуючись географічною мовою, дивлячись на карту, знову переконуюся: Херсон і Таврія дивні й унікальні. Цілком заслужено, що одна з малих планет має ім'я нашого обласного центру.
Херсон - це 1/67 частина Таврії по площі, розташованої в найбільшій, степовій природній зоні України. Біосферний заповідник Асканія-Нова майже в чотири рази менше «габаритів» нашого міста. У нас проживає в тридцять разів більше людей, чим у Таврійську, у 15 разів - чим у Генічеську (без населених пунктів, підлеглих міськрадам). Чисельність населення Бериславського району в сім разів уступає кількості херсонців. Відповідно до результатів Всеукраїнського перепису населення, на Херсонщині проживає 115 представників різних національностей і народностей (по країні - більш 130).

Довжина Херсонської області з заходу на схід, як і КНДР, збігається із шириною акваторії Чорного моря по меридіану мису Сарич. 42% від чорноморського узбережжя України приходиться на береги Херсонщини (16% від усієї берегової лінії Чорного моря). Солоність Азовського моря в три рази менше, ніж Світового океану, а Сиваша - у п'ять разів вище океанічної. Неможливо представити Херсон без Славутича. Тоді б під Херсоном не було одного із самих протяжних в Україні мостів через Дніпро. Вчені вважають; давним-давно Борисфен протікав біля Каланчаку.
Херсонський край - половина території Українського Донбасу. В промисловості міста зайнято стільки людей, скільки жителів Ліхтенштейну. Число працюючих на малих підприємствах Херсона - стільки населення Британських Віргінських островів. Близько 16 тисяч городян трудяться в транспортній галузі. Тількі за півроку ними перевезено пасажирів, що перевищують чисельність населення України. Якби нашим муніципальним транспортом користувалися жителі Угорщини, то кожний з них зробив би по п'ять поїздок. Приватних автомобілів херсонців вистачило б на кожного жителя Андорри. Число пенсіонерів Херсона і жителів Гренади збігається.

Не секрет, що місто назване на честь давньогрецької колонії Херсонес. Сьогодні городян нараховується в три рази більше, ніж українських греків. Відомий факт: сама стара церква Херсона - Греко-Софійська - будувалася в роки кругосвітнього плавання англійської експедиції Кука. У 1782 році з «колиски чорноморського флоту» у Грецію, Єгипет, Італію Лівію. Францію відправляються російські торговельні кораблі Регулярне залізничне сполучення між Херсоном і Миколаєвом з'явилося на рік раніше, ніж мандрівник Роберт Пірі досяг району Північного полюса Землі. Нині ж міські підприємства торгують з іноземними партнерами, кількість яких у два рази перевищує загальне число європейських незалежних держав.

Леонід КАЛИНИЧЕНКО, магістр географії.
Наддніпрянська правда.-17.09.2008

 

 

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page