on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Новини регіону

12.03.2025, 11:50

Гала-концерт мистецького конкурсу “Чорнобаївський Кобзар” відбувся на Херсонщині

На Херсонщині підбили підсумки всеукраїнського мистецького конкурсу “Чорнобаївський ...
10.03.2025, 23:00

Війна має жіноче ім'я: військовослужбовиця Херсонської бригади презентувала фотовиставку в Одесі

  В Одеському історико-краєзнавчому музеї працює фотовиставка «Війна ...
09.03.2025, 23:35

Херсонська майстриня відтворила автентичну вишиванку з лівобережжя області

Херсонка Юлія Бондаренко відтворила вишиту сорочку з лівобережжя області, ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Архітектура Херсона > Генералісімуса – на передову?

Генералісімуса – на передову?


Що було спочатку: курка чи яйце? На це запитання може відповісти кожен, але відповідь залежатиме від світосприйняття людини. Така сама ситуація і з проблемою перенесення пам'ятника Суворову (роботи П. Рукавишнікова, 1904 року). Можливо, спочатку один із херсонських бізнесменів, що веде дружбу з усім керівництвом херсонської мерії, доглянув містечко під будівництво чергового магазину на місці пам'ятника Суворову на однойменній вулиці, а потім під цю ідею і його, що ховати, гроші придумали проєкт перенесення пам'ятника на початок вулиці. При цьому все гарно ув'язавши з реконструкцією вулиці та підготовкою святкування 225-річчя заснування Херсона. Або навпаки...

«Гривна» вже писала про незаслужено зневажливе ставлення міської влади Херсона у роки радянської влади до увічнення пам'яті Олександра Суворова у місті (№ 20 від 16 травня 2002 р., «За що любили та ненавиділи Суворова»). Ось і сьогодні у стінах міськвиконкому витає думка про «відселення» комплексу «Пам'ятник Суворову» (до нього входить погруддя генералісимуса та барельєф «Солдати Суворова в бою») в інше місце. Кому, а головне – навіщо знадобилося турбувати пам'ять про великого полководця? Простояв пам'ятник 52 роки. Як раптом, напередодні святкування 225-річчя заснування Херсона газета «Херсонський вісник» (№ 8 від 20 лютого 2003 р.) видає інформацію про «поки що передбачуване» перенесення пам'ятника!

Ось як прокоментував цей намір головний міський архітектор Микола Ходін: – До війни на тому місці, де зараз знаходиться пам'ятник Суворову, був будинок. Під час бойових дій його було зруйновано. Після на порожньому місці до ювілейної дати було відкрито цей монумент. Перенесенням пам'ятника ми вирішуємо два завдання. Погруддя Суворова встановлять поблизу будинку, де проживав полководець, і він «очолить» вулицю його імені. А барельєф буде розміщений праворуч від будинку Суворова на стіні сусіднього будинку. Подібна практика прийнята у багатьох містах. (Історії відомі лише одиниці випадків перенесення пам'ятників, та й ті були серйозно аргументовані. – Прим. авт.). Кожен, хто хоче висловитися з цього питання, може викласти письмово свою думку та опустити листа у скриньку для звернень, що знаходиться у холі, на першому поверсі міськвиконкому. На мою думку, настав час звільнятися від містечкового підходу при вирішенні таких питань.

Останню фразу чиновника можна зрозуміти і як класичний вислів «Все тече, все змінюється», і як заклик до ламання стереотипів, що склалися в архітектурі старого Херсона.

А ось ще одна думка з цього питання. Його висловив директор ВАТ «Діпромісто» (Державний інститут проектування міст) Валерій Глезня: – Це історична, центральна вулиця Херсона, і тому всі рішення, пов'язані зі змінами її архітектурного вигляду та реконструкції, мають бути узгоджені з обласною архітектурою, а не лише з міською. Але це не зробили. Для того, щоб очолювати вулицю, пам'ятник повинен мати певні пропорції. Справжній пам'ятник Суворову своїми розмірами не відповідає. До того ж, барельєф зараз знаходиться в глибині ансамблю, праворуч від монумента. А на новому місці на площинній стіні, де ліворуч ворота, що ведуть до туалетів і господарських споруд, а праворуч - двері магазину з вивіскою, що кричить, хіба він буде виглядати? Я не бачу доцільності його знаходження там. Ці всі переміщення не пов'язані з бажанням покращити або облагородити архітектурну подобу вулиці Суворова, яка майже втратила своє обличчя після євроремонтів. Тут причетний комерційний інтерес до цього «золотого місця». Це замовна дія. Публікація в «Херсонському віснику» підтверджує це: «Комерційним структурам буде запропоновано брати участь у конкурсі на місце, що звільнилося». Коментарі зайві.

Повернемося до питань: «Хто ініціатор перенесення пам'ятника і навіщо це знадобилося?» Відповіді на них дає «Херсонський вісник», друкарський орган міськради. Пропозиція про перенесення зроблена «за задумом керівників міста та завдяки підтримці підприємців (!)». Навіщо: «…з перенесенням пам'ятника звільниться місце, дуже привабливе для бізнесменів. Влада має намір оголосити конкурс, тож бажаючим доведеться не поскупитися… І це лише початок (!)». Ну що тут скажеш, окрім як: "Для когось сьогодні немає нічого святого!"

Р. S. Автори сподіваються, що Херсонське товариство охорони пам'яток історії, архітектури та культури дасть оцінку передбачуваних рішень міськвиконкому щодо перенесення пам'ятника Суворову. Для городян, та й не тільки для них, важлива також думка обласного управління архітектури.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА. З Постанови бюро міськкому КП(б)У та виконкому міськради депутатів трудящих про встановлення пам'ятника А. В. Суворову: «6 березня 1950 р.

Розглянувши матеріали міської комісії з проведення 150-річчя від дня смерті великого російського полководця генералісімуса А. В. Суворова про встановлення бронзового бюсту, виконком Херсонської міської ради депутатів трудящих та бюро міськкому КП(б)У ухвалюють:

1. Встановити бронзове погруддя великому російському полководцю генералісимусу А. В. Суворову на території парку культури та відпочинку ім. Леніна у створі осі вулиці Комсомольської (Т-подібний перетин вул. Комсомольської та ін. Ушакова. – Прим. ред.)».

Таке рішення міської влади сьогодні може викликати лише подив у херсонців: пам'ятник має стояти на вулиці, яка носить ім'я полководця. Але річ у тому, що вулиці Суворова у 1950 році не було. Принаймні не було офіційної назви. А справа була така.

Більшовики, що прийшли до влади, скасували дореволюційне найменування вулиці, що носить ім'я великого полководця. У період із 1920 по 1941 рр. міськвиконком своїми рішеннями надавав їй такі назви: Лассаля, Валерія Чкалова, Першого травня, Карла Лібкнехта. Проте херсонці вперто називали її Суворовської. Навіть у роки окупації фашистами Херсона (1941-1944 рр.) вулиця іменувалася як Суворов-штрассе (вулиця Суворова). Неприязнь більшовиків до пам'яті полководця була проста: вони не могли пробачити йому придушення бунту під проводом Омеляна Пугачова та повстання поляків. Ставити пам'ятник на вулиці Першого травня херсонський міськвиконком вважав недоречним і вибрав для цієї мети парк Леніна. Але все ж таки здоровий глузд переміг: 10 вересня 1950 року пам'ятник полководцю було відкрито, а вулиця стала офіційно іменуватися як бульвар Суворова (відсутність автомобільного руху).

Пізніше було встановлено барельєф роботи херсонського скульптора І. Білокура «Солдати Суворова в бою», а також стилізовані під старовину ліхтарі та лавочки. Так з'явився улюблений херсонцями затишний міні-сквер «Суворівський куточок».

Олег ГРУШКО, Олександр СКОРОХОД
«Гривня» №11 13 березня 2003

http://www.grivna.ks.ua/generalissimusa__na_peredovuju.htm

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.