Херсонський орнамент вишиванок: чим ми відрізняємось
08.03.2023 20:38
Кожен народ ідентифікує себе не тільки за манерою розмовляти і мовою, а й одягом. Кожен народ на цій планеті має свій унікальний стиль одягу. Наприклад, корінні народи Перу завжди додають до свого повсякденного образу яскраві пончо. Яскраві, контрастні прямі смуги завжди привертали увагу на тлі однотипних зелених гір та пагорбів. А перуанки завжди любили одягати багато спідниць і чоловічі чорні казанки. Такий стиль одягу був сформований під впливом історичних подій, які відбувалися в їхньому регіоні та місцевості їхнього проживання.
Те саме можна сказати про Україну та вишиванки. Одяг це не тільки спосіб прикрити своє тіло, а й можливість виразити себе. Ідентифікувати серед інших людей. Але у випадку з вишиванками, кожен орнамент, кожен стібок мав своє значення. І кожен регіон України мав свої риси у вишивці. Більше на khersonka.com.
З чого почалася українська вишиванка
Точної дати «народження» вишивки, як мистецтва, і як способу прикрашати свій одяг не існує. Є розмиті рамки, коли вперше було знайдено фрагменти вишивок чи згадки про них.
Так, і свій шлях еволюції від першого хрестика до повноцінного всіма нам відомого поняття «вишивка» пройшли сотні років. Історики та археологи стверджують, що ще скіфи носили одяг із вишитими орнаментами. При тому, що у скіфів вишитий одяг носили як жінки, так і чоловіки.
Деякі культурологи стверджують, що перші українські вишиванки мали до неможливого примітивний орнамент. Хоча це був навіть не орнамент, а просто позначення. Ім’я, території на якій проживала людина, його сім’ї. І такі позначення були у вигляді одного чи двох хрестиків. Набагато пізніше з цих хрестиків стали складати складніші малюнки та орнаменти, які теж мали своє значення.
Досліджуючи історію орнаментів, вчені виявили зв’язок українських вишивок з трипільськими орнаментами. На знайденому посуді часів трипільської культури були схожі малюнки.
Пізніше, коли вишивка розвинулася до достатнього рівня, щоб нести в собі якийсь конкретний зміст, її стали наділяти силою. Було вірування, що кожен орнамент несе у собі силу, заряджену енергію. Наприклад, людині, яка вирушала в довгу дорогу, вишивали хрест. У такий спосіб намагалися захистити людину від злих духів.
В українській вишиванці велике значення грав не лише орнамент, а й колір ниток. Так, вишиванка у чорних кольорах символізує смуток, а синій колір – затишок та спокій.
Вишивка вишиванок була споконвічно жіночою справою. Вірилося, що тільки жінка здатна під час вишивки зарядити виріб необхідною енергією. Попри те, що традиційно вишиванки вишивали хрестиком, є ще такий стиль, як Полтавська гладь. Це унікальний спосіб вишивки довгими стібками, що щільно прилягають один до одного. Загалом у світі існує близько 20 технік вишивання та понад 250 видів швів.
На Херсонщині вишиванки вишивали саме хрестиком.
Особливості херсонського орнаменту
Кожен регіон зображував у своїх вишивках те, що було їм найближче. Той світ, що їх оточував. Так, майстрині Херсонської області з давніх-давен зображували у вишивках рослинно-квітковий орнамент. Вперше так ідентифікувати себе херсонці почали в середині 19 століття. Найпоширенішим мотивом було Світове дерево. Херсонці вважали, що це образ прамати Матері-Землі.
Поруч із рослинним світом, часто зображували тваринний світ: олені, півні, коні, зозулі.
За старих часів херсонці вишивали чорними нитками. Зумовлено це було тим, що вони ще не знали про способи забарвлення ниток, або щоб вишивка була більш практичною. Також херсонці одні з небагатьох в Україні, хто вишивав білим по білому. Основа практично для всіх вишиванок була білою, але кожен регіон використовував свої кольори ниток. Одні пристосувалися фарбувати нитки за допомогою природних барвників. Херсонці ж пішли далі і шили білими нитками на білосніжній основі. Віруючи в те, що кожен елемент вишивки має свою магічну силу, позбавляє його необхідності бути яскраво помітним. Хоча у повсякденному житті, для побутових справ, такі вишиванки все ж таки не використовували. Тому що вони були надто маркими.