on-line с 20.02.06

Арт-блог

03.11.2020, 10:46

Ноябрь-2020

Мне мил ноябрь - предшественник зимы, Хоть самодур и нравом переменчив, С дождём и снегом, властью ранней тьмы, При свете фонарей почти застенчив... Люблю туманы, хруст подстывших луж, Незрячесть к лицам, дом с горячим чаем Ноябрь суров и сентиментам чужд, Скуп на цвета... Но так порой отчаян! Вдруг впустит солнце. И оно, спеша, День рассветит, раскрасит, отогреет... Весна - и только. Вот тогда Душа Вся встрепенётся и ...зазеленеет Алла Мироненко

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Новости региона

12.05.2021, 10:21

В Херсоні продовжується реєстрація на літературний фестиваль "Молода Еллада"

11.05.2021, 14:16

Арт-фестиваль «Міцелій 2.0» пройде в Херсоні

11.05.2021, 10:16

В Херсонському художньому музеї пройшла презентація поетичної збірки “Монах на кровати”

> Темы > Голодомор на Херсонщине > Новости > Пам’ятаймо душею і серцем
Все новости

Пам’ятаймо душею і серцем

26.11.2008

Майже рік тривала обласна акція «Свіча пам’яті», присвячена 75-м роковинам Голодомору 1932-1933 років на Херсонщині, яку ініціювала Херсонська обласна бібліотека для юнацтва імені Бориса Лавреньова за підтримки управління культури і туризму, управління освіти і науки облдержадміністрації.

На мій погляд, обласна акція стала своєрідною естафетою народної пам’яті від найвіддаленішого куточка Херсонщини до обласного центру, від книги до читача, від покоління 30-х років ХХ століття до покоління ХХІ століття.

Акція «Свіча пам’яті», покликана привернути увагу громадськості до питань поширення знань про трагедію Голодомору, була підтримана навчальними закладами та бібліотечними установами області.

Активну участь в ній взяли 411 міських, районних, сільських бібліотек, понад 200 волонтерських команд учнівської молоді. Проведена величезна, розмаїта робота. У бібліотеках були створені центри інформаційних ресурсів про Голодомор, меморіальні куточки, розгорнуті книжкові виставки, тематичні полиці, перегляди літератури. Трагічній сторінці в історії українського народу присвячувалися уроки-реквієми, години історичної пам’яті, літературно-музичні вечори, години скорботи, диспути, презентації книг, зустрічі з очевидцями Голодомору в бібліотеках Білозерської, Великоолександрівської, Іванівської, Каланчацької, Нововоронцовської, Чаплинської, Нижньосірогозької, Голопристанської, Каховської, Новокаховської, Цюрупинської, Новотроїцької централізованих бібліотечних систем.

Особливістю акції стала участь учнівської молоді у дослідницько-пошуковій роботі, спілкуванні з очевидцями Голодомору 1932-1933 років, збиранні та узагальненні їхніх свідчень і спогадів. Для більшості з юнаків та дівчат це були перші спроби залучитися до суспільно-громадського життя свого села, селища, міста. Було зібрано понад 4000 свідчень, складалися списки померлих від Голодомору, встановлювалися їхні прізвища.

Постає справедливе питання. А чи допомогла акція нам, живущим нині, осягнути глибину могил тих мільйонів українців, яким довелося зазнати страдницької смерті? Чи змогли ми зрозуміти їхній біль і страждання, страх і відчай?

Відповідь криється у творчих роботах «Голодомор в історії моєї родини», «Неурожай чи геноцид?», «Діти – жертви Голодомору 1932-1933 років», «Голодомор. Що знає про нього сучасна молодь?», які пронизані щирими переживаннями і спостереженнями членів волонтерських команд. П’ятдесят робіт переможців творчих конкурсів, організованих Білозерською централізованою системою, увійшли до «Книги пам’яті Білозерського району Херсонської області. Голодомор 1932 – 1933 років». Роботи, представлені на конкурсах малюнків, віршів, оповідань «Народна пам’ять не згасає», «Голодомор очима дітей», що були влаштовані у Новодмитрівській та Нововасилівській сільських бібліотеках Іванівської централізованої бібліотечної системи, вражають знахідками юних передати свої відчуття, ставлення до найчорніших часів в нашій історії за допомогою фарби та слова.

Відродилася традиція допомоги та опікування громадянами, які пережили страшне лихоліття. В селах Голопристанського, Іванівського, Нижньосірогозького, Чаплинського районів створювалися загони «Милосердя», проводилися благодійні акції «Творімо добро». Літнім людям волонтери допомагали по господарству, доставляли продукти з магазинів.

І ось настав день підведення підсумків обласної акції «Свіча пам’яті». 15 листопада 2008 року в найбільшій залі міста – кіноконцертній залі «Ювілейний» зібралися ті, кому не байдужа історія, доля та майбутнє рідної України. У фінальній церемонії взяли участь представники юнацьких структурних підрозділів міських, районних, сільських бібліотек ЦБС області, 400 членів волонтерських команд, 1000 учнів загальноосвітніх шкіл міста Херсона.

Емоційно насичена та яскрава слайдова презентація познайомила присутніх з ходом обласної акції в районах. Та особливо хвилюючою ця подія стала для найактивніших учасників акції, адже вони мали поділитися своїми враженнями від розповідей своїх бабусь і дідусів, односельців, що постраждали від Голодомору з усією аудиторією. Одна за одною виходили на сцену команди у складі бібліотечних працівників та волонтерів Великоолександрівської, Чаплинської, Білозерської ЦБС, які отримали Дипломи І, ІІ, ІІІ ступенів. 14 працівників та 6 волонтерських команд відзначені Подяками оргкомітету та заохочувальними призами-бібліотечками.

Теплими оплесками учасники фіналу акції зустріли голову обласної державної адміністрації Бориса Віталійовича Сіленкова, який звернувся до юнаків і дівчат із словами щирої подяки. Він зауважив, що своїми пошуками, дослідженнями волонтери довели і самі переконалися, що Голодомор таки був на нашій Херсонщині

Зацікавленість відвідувачів викликала виставка-звіт «Пам’ятаймо душею і серцем», розташована в фойє кіноконцертної зали. Виконана в стилі української хати, з іконою, вбраною уквітчаними рушниками, домотканими ряднами на лавках та підлозі, із схрещеними дерев’яними ложками, пустими горщиками, вона однією своєю стіною нагадувала гіркий 33 рік, а іншою повертала у сьогодення, щоб ознайомити із дослідницькими роботами волонтерів, творчими звітами бібліотечних закладів. Тут також можна було переглянути слайдові презентації учасників акції на широкоформатному плазмовому екрані. Всі присутні отримали пам’ятку читачеві «Тридцять третя весна у двадцятім століття», яка представляє художні твори письменників-краян, присвячені Голодомору.

Акція, яка завершується, не може бути подією одного року. Скільки не минуло б часу, ми завжди пам’ятатимемо про Голодомор - найстрашнішу трагедію ХХ століття.

Тел 8 (0552) 29-61-60